windows-10-pujde-aktivovat-i-produktovym-klicem-starsiho-systemu
Novinka Windows 10 půjde aktivovat i produktovým klíčem staršího systému

Windows 10 půjde aktivovat i produktovým klíčem staršího systému

Václav Vlček

Václav Vlček

15. 10. 2015 10:47 4

Konečně už nebude třeba nejprve upgradovat s následnou aktivací a potom teprve reinstalovat počítač dočista dočista.

Reklama

Microsoft zřejmě vyslyšel přání mnoha pokročilých uživatelů, kteří chtěli využít možnosti upgradovat na Windows 10 ze staršího systému a přitom udělat rovnou čistou instalaci. Po uvedení Windows 10 bylo potřeba nejprve upgradovat pomocí utility, která neúnavně inzerovala Windows 10 ve vyskakovacím okně, případně pak přímo z instalačního média, ale každopádně vždy se jednalo minimálně z části o upgrade existujícího systému. Takže na disku zůstaly staré soubory, tedy spíš balast který se v nainstalovaném systému hromadil někdy i dlouhá léta. Po prvním startu upgradovaných Windows 10 bylo třeba aktivovat a teprve potom jste mohli provést čistou instalaci s formátováním systémového disku. Následná aktivace už proběhla díky uloženým informacím o vašem PC na serverech Microsoftu i bez sériového čísla.

Windows 10 půjde aktivovat i produktovým klíčem staršího systému
i Zdroj: PCTuning.cz

Nově by to mělo fungovat tak, že budete moci rovnou instalovat Windows 10 bez předchozí upgrade aktivace. Když se vás instalátor zeptá na sériové číslo, tak prostě zadáte to staré od původních Windows 7 nebo Windows 8/8.1 a hotovo. Stejně tak to půjde po instalaci v systému změnou produktového kódu v Settings > Update & security > Activation. Jednoduché a elegantní, proč to tak nemohlo být od začátku? Jedinou otázkou zůstává, kdy se tato funkce objeví naživo ve stažitelném instalačním médiu. Zatím jí Microsoft uvedl pouze ve Windows Insider kanálu, kam zařazuje a testuje novinky chystané pro ostrou verzi.

Z dalších zajímavých inovací, které ve Windows 10 Insider Preview Build 10565 najdete stojí za zmínku:

Skype integrovaný přímo ve Windows 10 - stane se součástí systému stejně jako další základní nástroje a budete ho mít dostupný hned po instalaci. Bude zajímavé, jestli si budou stěžovat ostatní dodavatelé VoIP komunikačních programů a skončíme s ballot screen umožňující vedle prohlížeče i volbu kecátka...

Náhled záložek v prohlížeči Edge a synchronizace záložek/reading listů - po najetí myší na záložku se zobrazí její náhled, pro případ že jste zapomněli, co jste to vlastně otevřeli a nechcete klikat. Synchronizace záložek a přehledu stránek, které si chcete přečíst je asi mnohem užitečnější, podobnou funkci nabízí konkurence už dávno. Jenom Microsoft nikde nezmiňuje, zda synchronizace poběží přes váš MSN/Hotmail/Outlook účet - což by vyžadovalo mít online profil ve Windows, nebo OneDrive - kde stačí základní registrace a vystačíte si s offline profilem v systému.

Windows 10 půjde aktivovat i produktovým klíčem staršího systému
i Zdroj: PCTuning.cz

Vylepšení v asistentce Cortana - rozpozná data, časy a lokace v psaných pooznámkách a automaticky by měla přidávat připomínáky podle získaných dat. Dále by analýzou potvrzení rezervací míst v kině z mailu měla přidat do kalendáře příslušné připomínky a zároveň i nabídnout předem bookování jízdy pomocí služby Uber. Google Now a Siri už se třesou, nám to asi bude jedno, než to bude fungovat v ČR tak si asi chvíli počkáme.

Windows 10 půjde aktivovat i produktovým klíčem staršího systému
i Zdroj: PCTuning.cz

Dále už jen stručně hlavičky oken budou mít lepší a tmavější barvičky, navíc definovatelné uživatelem. Vylepšená bude i kontxtová nabídka ve start menu. Další systémové programy dostanou nové ikonky, konkrétně to je Správce zařízení a Editor registrů.

Zajímavá a pravděpodobně poněkud otravná změna se bude týkat nastavení výchozí tiskárny, kde nově zůstane jako výchozí vždy ta naposledy použitá. Takže když jednou místo klasické tiskárny přepnete a uložíte tisk do PDF, tak příště nezapomeňte zase přehodit tiskárnu zpátky. Jinak už to budou pořád PDF. Naštěstí v nastavení půjde přepnout zpátky původní funkčnost výchozí tiskárny.

Přehled všech drobných změn a vylepšení najdete v původní zprávě.

Zdroj: Windows Insider Blog

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama