zvyste-vykon-procesoru-intel-update-dalsi-vysledky
Novinka Zvyšte výkon procesorů Intel (UPDATE) – další výsledky

Zvyšte výkon procesorů Intel (UPDATE) – další výsledky

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 11. 2011 18:25 67

Vypnutím Core parkingu ve Windows 7 zvýšíte výkon CPU s Hyper-Threadingem o desítky procent

Reklama
Zvyšte výkon procesorů Intel (UPDATE) – další výsledky
i Zdroj: Pctuning

Na upozornění našeho čtenáře, aktivního na našem fóru, jsme museli rozmazat máslo na hlavě a opravit problém, jež se táhne všemi posledními recenzemi procesorů. Měřili jsme v dobré víře s defaultním nastavením systému, tudíž se zapnutým Core parkingem na hodnotě 64. Což je defaultní nastavení Windows pro Intel procesory s Hyper-Threadingem. Náš čtenář nás už před časem upozornil, že měříme špatně (zejména ve WinRAR). Nebyl ale čas problém identifikovat a odhalit. To jsem udělal až v recenzi Core i7-3930K, jež vás čeká příští týden. O co jde? - Pokud je Core parking zapnutý, polovina jader procesoru s Hyper-Threadingem zkrátka spí a výkon je samozřejmě podstatně nižší. Jiných procesorů - tedy AMD, se to netýká.

Podívejme se na špatně změřený výsledek na prvním grafu. AMD FX-8150 má skóre 4697 tedy stejné jako Core i7-3960X s výsledkem 4709. Podle tohoto testu by se měl nejvýkonnější CPU planety stydět, nabízí výkon jako procesor za 6000 Kč s DPH. Připomínám, že jsme měřili špatně .. tady je oprava:

Zvyšte výkon procesorů Intel (UPDATE) – další výsledky
i Zdroj: Pctuning

Nyní je již vše OK a procesor Core i7-3960X podává skóre 6451 což je proti AMD FX-8150 nárůst výkonu o 37 procent. Stejně tak nechávají AMD FX-8150 za sebou všechny procesory Intelu, tedy se hroutí i další mýtus o skvělém výkonu AMD FX ve WinRAR. A jak jsme toho dosáhli? - Je to jednoduché: Vypněte si Core parking v registru.

V tomto klíči: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 změňte "ValueMax" z hodnoty 64 na 0 (nula) a je to. Výkon stoupne jak vidíte na obrázku a nejen ve WinRAR, drobné změny jsem zaznamenal i v dalších aplikacích. Ve WinRAR je to ale nejmarkantnější. Klíč začínající 0cc5b647 ... může mít i jiná čísla a znaky na konci, ale je to on.

Zvyšte výkon procesorů Intel (UPDATE) – další výsledky
i Zdroj: Pctuning

UPDATE: Tato záležitost se týká pouze procesorů s Hyper-Threadingem na základním nastavení i po přetaktování. Pozor, netýká se jen vestavěného benchmarku ale WinRARu obecně při jakémkoliv použití. Nárůst výkonu ale není jen ve WinRAR ale i v dalších aplikacích, je to chyba systému Windows 7 o které se dlouho ví ale jaksi se na ní zapomnělo.

Jak dokládá naše tabulka, nárůst výkonu je vidět i jinde. Nejvíce získáte ve WinRAR, kde je nárůst vyšší než 40 procent. Kolem 3 procent výkonu navíc jsem naměřil v 7zip, Blender a převodu videa do H264. Mírně (do 2 procent) se zlepšila skóre v aplikacích Cinebench R10 a Fritz Chess. Ostatní testy jsou víceméně stejné. Vypnutí Core Parkingu se projeví hlavně v aplikacích jež nevytíží plně všechny fyzická jádra včetně logických. U single-thread aplikací také není možné čekat žádné zlepšení už z logiky věci. Totéž platí pro aplikace, jež využíjí všechna jádra na sto procent, zde se nárůst nekoná.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning