Asus Rampage V Edition 10: Špička pro Broadwell-E
PCTuning Článek

Asus Rampage V Edition 10: Špička pro Broadwell-E

Z. Obermaier

Z. Obermaier

13. 7. 2016 03:00 17

Seznam kapitol

1. Poslední mohykán s X99 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska - layout 5. Slajdy 6. Specifikace desky a software
7. Bližší pohled na desku 8. Napájení desky 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Hodnocení

Asus slaví desáté výročí značky ROG, a při té příležitosti nabízí nadšencům opravdu vymazlený klenot – novou revizi desky Rampage 5. Ta sice nepřináší nic převratného, ale řadou drobných detailů vylepšuje svou předchůdkyni. Lepší desku s X99 už asi nikdy nevydá, tohle je a bude vrchol nabídky.

Reklama
Reklama

Poslední mohykán s X99

Asus Rampage V Edition 10: Špička pro Broadwell-E

Platforma X99 je s námi už dva roky a i když se nová generace procesorů objevila teprve nedávno, blíží se její konec. Příští rok bude kompletně nahrazena novou paticí, novým čipsetem s novými procesory. Život highendu v podání Intelu je už předem dán zhruba dvou až tříletou periodou. Asus vydal mnoho desek s X99, těžko bych je asi i spočítal, nabídka je široká. V ultra highendu ale stále kraluje jen jediný model – Rampage. Podívejme se kousek do historie série ROG Rampage a jak Asus vyvíjel a inovoval ultra highend.

Highend pro PCT testuji už jedenáct let (první test desky z roku 2005 zde), vždy jsem byl nadšenec kupující i do domácího počítače pouze highend. Troufnu si tedy říci, s ním mám za posledních víc než deset let nemalé zkušenosti nejen z testování, ale i z běžného užívání v domácím počítači. A řadu let byly mým každodenním společníkem právě desky Asus Rampage.

Asus Rampage V Edition 10: Špička pro Broadwell-E

Na obrázku vidíte hlavních šest modelů řady Rampage. Nejsou ale všechny, Asus u dvou řad uvedl i speciální druhou edici „Black“. Testoval jsem a poté v počítači provozoval všechny, tudíž je všechny osobně znám. První model Rampage Extreme (LGA 775) vyšel v roce 2008 a jak vidíte, jako první a poslední měl vodní blok na čipsetu. Deska to byla skvělá, pro můj tehdejší Intel Core 2 Quad EX9650 nebylo lepší volby. Cena tehdy byla 8500 Kč s daní. Druhá Rampage II Extreme (LGA 1366) vyšla hned ten samý rok 2008, Intel totiž uvedl Core i7-Nehalem. Cena se trochu zvedla na 9500 Kč s daní.

Jelikož druhý model vyšel hned na začátku Nehalemu, trvalo Intelu dva roky, než uvedl nástupce, třetí model Rampage III Extreme (LGA 1366) tedy vyšel až v roce 2010. Až teprve s třetím modelem našel Asus své ROG barvy (inspiroval se u tehdy velmi populární EVGA) a u nich zůstal dodnes. Cena desky byla v roce 2010 9500 Kč. Hned další rok, 2011 byl opět ve znaku změny platformy. Intel uvedl patici LGA 2011 a s ní přichází i model Rampage IV Extreme. Dle mého názoru nejlepší deska dekády, provozoval jsem ji roky nadoraz a jede i dnes stále perfektně a bez problémů. Stála 10 000 Kč s DPH.

Nástupce Rampage V Extreme dorazila na trh v roce 2014 a opět jde o „držák“. Mám ji od uvedení a není s ní jediný problém, cenovku má dodnes kolem 13 000 Kč. Posledním modelem uvedeným v těchto dnech je Rampage V Edition 10.

Asus s ní chce oslavit deset let ROG, ale mohl to udělat třeba dobrou cenou jako poděkování svým dlouholetým zákazníkům. Cena je ale naopak nejvyšší v historii, za 17 000 Kč už jde o skutečně nákladnou desku.

Modely Rampage byly v minulosti nejen synonymem pro extrémní přetaktování, ale také inovace a novinky. Vzpomínám si na speciální napájecí karty, externí taktovací a monitorovací zařízení, možnost propojení s notebookem nebo telefonem s možností desku ovládat na dálku. Tlačítka, vypínáni slotů PCI-e, speciality pro dusíkové hrátky, také ale i E-ATX rozměry. Za ta léta už není co vymyslet, deska je deska a nejde o věc, se kterou si hrajete každý den. Většinou ji jednou nastavíte a provozujete. Letos jsou v kurzu barevná světýlka, nová deska tedy nabízí nastavitelné osvětlení. Ono není špatné, ale kdo ho v uzavřené skříni uvidí? Tohle je pro mnohé uživatele naprosto zbytečná věc.

Ale to je můj osobní názor, podívejme se tedy hned v úvodu co dalšího ještě nejvyšší model nabízí:

Extrémní výbava

Asus Rampage V Edition 10: Špička pro Broadwell-E

Jako první musíme zmínit extrémní napájecí kaskádu procesoru (a pamětí) ve verzi Digi+ V. Tu si popíšeme podrobněji ve speciální kapitole. Klasikou řady „Rampage 5“ je chlazení, které se stejně jako u grafik vybaveno technologií DirectCU. Měděná heatpipe se nyní mosfetů dotýká přímo, přenos a odvod tepla je tedy efektivnější. Důležitá je OC Zone, oblast pro ladění a taktování desky. I tu si popíšeme v detailu později. Výrobce desku vybavil odolnějšími PCI-e sloty, USB 3.1 porty a také U.2 rozhraním.

Nové jsou paměti DDR4, které lze taktovat až do 3333 MHz+. Využití jistě najde i rychlejší M.2 rozhraní pro SSD disky. Výbava desky diskovými konektory je doslova brutální, dlouho jsme na běžné desce neviděli tolik portů SATA. Místo OC panelu dostanou zákazníci HiFi modul a externí kontrolér ventilátorů. Novinkou je také USB disk s ovladači a softwarem místo DVD. Zajímavostí je také nový OC Socket. Ten vylepšuje taktování. Tradiční WIFI a kvalitní zvuk už tolik nepřekvapí, ale jistě potěší. Úvod nemá cenu dále protahovat, podívejte se na desku v detailech ..

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning