Našli jsme dokonalost – Asus Rampage IV Extreme v testu
Článek Našli jsme dokonalost – Asus Rampage IV Extreme v testu

Našli jsme dokonalost – Asus Rampage IV Extreme v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

15. 12. 2011 02:00 23

Seznam kapitol

1. Král je mrtev, ať žije král... 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 13. Srovnání s Rampage III Extreme a dalšími 14. Hodnocení

Už dlouho jsem žádný produkt netestoval s takovým nadšením. Po pár minutách jsem věděl, že sen nadšenců a taktovačů se naplnil. I když to zní možná přehnaně, tahle deska je prostě geniální. Přednastavené profily taktování a pamětí, hromada dosud neviděných featur a novinek... Podívejte se na to nejlepší, co si můžete pořídit pro SNB-E.

Reklama
Reklama
Našli jsme dokonalost – Asus Rampage IV Extreme v testu

Intel nás před Vánoci potěšil uvedením nového high-endu a patice LGA 2011. Co nás samozřejmě nepotěšilo, jsou vysoké ceny desek i procesorů. Klesající koruna jim dala ještě více vyniknout a pořízení nové platformy si asi mnozí ještě rozmyslí. Upřímně, pokud jste majiteli nějakého moderního procesoru Core i7, tak vás k upgradu ani žádný racionální důvod nenutí. Někdy bývá ale radost z nákupu novinek silnější než rozum a peníze se už kutálejí. Pokud jste se rozhodli pořídit si desku s X79 Express, tak jsme vám už přinesli test čtyř z nich. Šlo spíše o levnější modely (pokud se to tak dá s cenami nad 6500 Kč nazvat), osobně mám ale rád výbavu navíc, ať to stojí co stojí. Desky pro nadšence s prémiovými technologiemi, výbavou a spoustou zbytečností za nepřiměřenou cenu jsou zkrátka to, co dělá ultra high-end nejvyšší třídou. A právě o tu dnes poběží...

Možná to bude znít až nepřiměřeně, ale tohle je základní deska, do které se musí každý nadšenec po pár minutách zamilovat. Testoval jsem desítky těch nejdražších a nejvybavenějších základních desek. Téhle se ale žádná nevyrovná, taktování a celkové ladění bylo snadné skoro jako procházka růžovým sadem. Tato deska vám v nastavení pomůže mnoha presety, jak procesoru a napájení, tak i pamětí. Všechno si nastavíte a vše také funguje. Nenarazil jsem na žádný zádrhel nebo problém. To, co jsem po desce chtěl, to akceptovala. Desítky možných nastavení BIOSu, extrémní výbava, příslušenství a software jsou u této desky v absolutní symbióze a v kompaktně fungujícím celku. Je vidět, že ji vytvořil nadšenec pro nadšence, a nebyl to jen tak někdo... ale legenda Peter Tan (Shamino).

Extrémně jsem taktoval na mnoha high-end deskách. Počínaje legendárními Striker II Extreme, přes několik modelů Rampage Extreme až k OC modelům od Gigabyte (X58A-OC) nebo EVGA (Classified). Všechny byly na svou dobu luxusně vybavené a velice dobré, ale až dosud jsem považoval jako vrchol taktovačské desky produkt EVGA. Ze žádné jiné high-end desky jsem neměl tak dobrý pocit, jako z dnešní Rampage IV Extreme. Není jistě náhodou, že oba produkty vznikly v hlavě jednoho člověka – Shamina. Tenhle člověk má srdce overclockera a jeho produkty tomu odpovídají. Legenda se nezapře.

Taktovači sobě...

Našli jsme dokonalost – Asus Rampage IV Extreme v testu

Luxusní výbava desky, probereme si ji detailně později

Pokud chcete vyrobit desku čistě pro taktovače a extrémní nadšence, máte dvě možné cesty, jak k výsledku dojít. První cesta je střídmá ale praktická. Dáte desce to, co potřebuje mít, ale v „blbinkách“ navíc už trochu přibrzdíte. To znamená tvorbu kvalitního napájení, designu a základních funkcí. Jako bonus ale dáte pouze pár praktických featur. Zde například modul teploměru, tlačítka na LN2 a podobně. Vše doplníte kvalitním BIOSem a máte hotovo.

Druhá cesta je cesta „všeho moc škodí“. Tam desku vybavíte desítkami různých tlačítek, modulů a mačkátek. Dáte do ní běžný BIOS a přibalíte kupu hloupostí do krabice. Každý asi tušíte, která z cest je lepší. Je to ta první, kde je vše dobře vyvážené. Právě takový dojem mám z této desky Asus. I když se výbava může zdát vůči jiným deskám chudší, je tam vše co je potřeba. Naopak je deska přehlednější a funkce lépe čitelné.

Nesuďme dle vzhledu a výbavy. Já mám tuto desku v tuto chvíli už dávno otestovanou a jsem nadšen, což je jistě cítit. K tomuto přesvědčení mne vede právě pozitivní zkušenost s funkcemi a funkčností. Není k ničemu spousta tlačítek na taktování a desítky fází CPU, když deska nejede a zlobí. Když má třeba horší BIOS s málo volbami a je problém dosáhnout dobrého výsledku. Taková deska je na nic, i když vypadá hezky. To ale není případ tohoto produktu Asus. Jelikož nás čeká hutná a dlouhá recenze, nebudu úvod déle protahovat. Posuňme se k další kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning