Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E
Článek Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 6. 2016 03:00 15

Seznam kapitol

1. Především herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky (popis) 8. BIOS 9. Přetaktování 10. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 11. Hodnocení

Strix je řada střední vyšší třídy, určená hlavně hráčům, nikoliv nadšencům do extrémního taktování a velkého ladění. I tak nová deska nabízí v podstatě totéž co mnohem dražší modely. Taktování je skvělé, výbava slušná, potěší řada portů a přibalená karta s Thunderbolt. Někdo jistě ocení i barevné podsvícení v několika různých barvách. 

Reklama
Reklama

Především herní deska

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Začněme dnes tím, kam vlastně Strix X99 Gaming míří. Série Strix, jak u grafik, tak u základních desek, představuje herní řešení pro hráče ve střední třídě. Je to tak, i když verze Strix GeForce GTX 1080 bohužel stojí víc než 21 000 Kč. Takový Matrix bude jistě o dalších několik tisíc dražší, Strix je „levnější“ řešení. To samé platí u desek, nejvyšší model Rampage V Extreme (nyní už nová edice) vyjde bratru na 17 000 Kč. Strix X99 Gaming je ale za „pouhých“ 9300 Kč s daní. Je levnější, ovšem nikoliv levná.

Co to ale znamená pro zákazníka kromě ceny? Hlavně jednodušší návrh, a žádné extrémní hrátky. Jde v podstatě o základní model bez jakýchkoliv speciálních vychytávek. Dokonce nečekejte ani velký příbal, jako třeba u modelu Deluxe II a podobně. Strix dokonce sedí v hierarchii pod modelem Sabertooth. Jde o herní desku, na které se bude hrát, a to je hlavní. Místo funkcí pro taktování nabízí speciální volbu v BIOSu ke snadnému automatickému přetaktování, a hlavně barevná světýlka. Celé mi to připadá, že Asus tuto desku vydal jen proto, že žádná s čipsetem X99 zatím barevná světýlka neměla a jsou na trhu potřeba, jelikož konkurence je na trhu má. Svítící Rampage V Extreme Edition 10 mi svým barevným svícení přijde jako totální zvrhlost, ale proti gustu žádný dišputát.

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Strix X99 Gaming tedy představuje herní desku, kam hráč osadí grafiku (nejlépe svítící) a bude prostě hrát. Samozřejmě se počítá na novém procesoru, k jejichž datu vydání nová řada desek vychází. S novými CPU se vždy výrobci desek snaží ukořistit kousek nového trhu, i když tentokrát jde o slabší frontální útok. Broadwell-E jde osadit do starých desek a ty nové přináší jen kosmetické změny. Stále častěji se setkávám se strategií, že spousta lidí kupuje najednou vše nové (hovořím o rozvinutých západních trzích), s novým procesorem i novou desku a grafiku. Teď je na to ideální chvíle, Nvidia má na trhu nové GeForce, Intel nové procesory a výrobci dese, nové desky. Ideální letní pařba na novém „železe“ může začít.

Vysoký standard pro hráče

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Dnes testovaná deska je první základní deskou série „Strix“, až dosud byly v této řadě pouze grafické karty a další „drobné“ příslušenství (zvukové karty atd.). Osobně si myslím, že tím chce Asus dohnat herní série obou svých největších rivalů MSI a Gigabyte, kteří jsou se svými řadami „Gaming“ extrémně úspěšní. Nabídli totiž kvalitu highendu za lidovější cenu, a hráči si jejich produkty chválí a oblíbili si je. Slovo Gaming je totiž jako magnet, mnozí jej berou jako jasně daný segment, který kupují i když produkt s jiným názvem nabízí za podobnou cenu i více. Strix je střední třída, v podstatě něco kousíček nad běžné modely své řady. Má stát někde na půli cesty mezi ultra highendem a budgetem. Budget zde ale není zcela přesné označení, jelikož v této kategorii i levný model stojí 7000 Kč.

Nová deska, byť se starým čipsetem, musí nabízet něco nového, jinak by postrádala smysl a nikdo by ji nechtěl. Přibylo tedy několik novinek. Obrázek ukazuje základní výbavu desky. Kromě napájení Digi+ je deska osazená kvalitním zvukovým kodekem (nejen to, celá zvuková část je oddělená), síťovou kartou a speciálními herními technologiemi GameFirst a LANGuard. Lze osadit U.2 i M.2 disk. Zapomenout nesmím na porty USB 3.1. Speciální funkcí je osvětlení, nová verze slotu PCI-e a možnost přetaktovat paměti na 3333 MHz a výše. Vše si samozřejmě ukážeme později v detailech.

Než se budeme věnovat naší desce, je nutné se podívat ještě na přídavnou kartu s Thunderbolt 3, kterou si můžete k desce dokoupit. U některých modelů ji najdete v krabici rovnou, u klasické verze není. Cena samostatné karty je asi 100 dolarů. Karta přináší maximální propustnost 40 Gbps a kromě Thunderbolt nese také porty USB 3.1. Zapojit můžete až šest TB zařízení, a napájet lze až zařízení s příkonem 36 W.

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning