Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E
PCTuning Článek

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 6. 2016 03:00 15

Seznam kapitol

1. Především herní deska 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku
7. Napájení desky (popis) 8. BIOS 9. Přetaktování 10. Test rozhraní SATA, M.2 a USB 11. Hodnocení

Strix je řada střední vyšší třídy, určená hlavně hráčům, nikoliv nadšencům do extrémního taktování a velkého ladění. I tak nová deska nabízí v podstatě totéž co mnohem dražší modely. Taktování je skvělé, výbava slušná, potěší řada portů a přibalená karta s Thunderbolt. Někdo jistě ocení i barevné podsvícení v několika různých barvách. 

Reklama
Reklama

Hodnocení

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Zpracování a výbava

Ani u nejlevnějších desek se Asus nedá nachytat na švestkách tím, že by ošidil zpracování. Desky Asus jsou už dávno zárukou kvality a dlouhé výdrže. Tohle je navíc drahá deska pro hráče, řekněme vyšší střední třída. Vzhledem k nejlevnějšímu procesoru do patice LGA 2011-3 za 13 000 Kč jde stejně o jasný High-end, záleží ale, co osadíte za procesor. Zpracování je tedy špičkové, co jiného čekat. Výbava také odpovídá určení desky, hráčům. Najdete v podstatě vše, co je potřeba, včetně můstku pro SLI a antény pro modul s WiFi. Hlavní vlastností této desky je celkem solidní cena a hlavně barevné podsvícení (AURA). Kromě na první pohled viditelných vlastností a příbalu je také dobře zpracované napájení a výbava porty (M.2, U.2, USB 3.1). Kaskáda procesoru je moderní a dostatečně výkonná i pro masivní taktování.

Přetaktování

Už roky platí, že výsledek přetaktování nezávisí na desce, ale na procesoru, pokud tedy nejde vysloveně o nejlevnější desku a osazenou energeticky nejnáročnějším procesorem. Stejných výsledků u domácího taktování dosáhnete na desce za tři tisíce Kč jako na desce za deset tisíc. Rozdíl nastane až u extrémních taktovacích technik, zejména u dusíku. Tam je potřeba už víc než jen silné napájení. To se ale 99,9 procent uživatelů netýká, takže to není důležité. Přetaktování na této desce je snadné, BIOS jednoduchý a přehledný. Výsledek 4,6 GHz u procesoru Haswell-E (Core i7-5820K) je solidní a já jsem s ním spokojen. Core i7-6950X (Broadwell-E) je už horší kandidát na přetaktování. Maximální tak 4,3 GHz sice není žádná sláva, ale i tak nabídne o desítky procent vyšší výkon (vícevláknový) než všechny starší čipy na svých maximálních taktech.

Osobní názor

Rok 2016 má u procesorů pro patici LGA 2011-3 krapet hořkou příchuť, s Broadwell-E mělo přijít lepší taktování, nikoliv jen více jader, což se bohužel nestalo. Pro herní stroj je tak stále lepší volba spíše vysoce přetaktované Core i7-6700K na platformě Z170. Nezbývá než počkat na Skylake-X, který možná přinese pozitivní změnu. Platforma X99 stojí na milníku, kdy bude čím dále méně oblíbená, jelikož její cyklus za rok končí. To ale nic nemění na faktu, že Strix X99 Gaming je skvělá deska pro hráče, které takový Core i7-6900X nebo Core i7-6800K bude jistě slušet. Skvělá výbava, taktování i možnosti ladění jistě potěší každého. Možná se najdou i tací, kteří po desce sáhnou kvůli podsvícení, jelikož pokud by to tak nebylo, Asus by ji nevyráběl. Zájem tedy zřejmě je, ideálně v Asii ta světýlka vždy fungovala. Také cena není špatná, i když ne lidová.

Hodnocení

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Graf ceny produktu Asus STRIX X99 GAMING poskytuje server Heureka.cz

Asus Strix X99 Gaming: herní deska pro Broadwell-E

Za půjčení desky děkujeme ASUS Czech Republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning