Bitva o kryptografii přichází
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Bitva o kryptografii přichází

Bitva o kryptografii přichází | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 1. 2017 03:00 61

Seznam kapitol

1. Když stačilo pero a papír 2. Nástup mechanizace 3. ...a elektroniky 4. Heslo, nebo... 5. VPN je základ 6. Terorista nemusí být pitomec

Jen málo technologií změnilo tak zásadně podobu IT jako nástup kryptografie. Dovoluje bezpečnou komunikaci po internetu, uložení dat, ale i problematické věci, jako jsou kryptoměny, které podpořily vzestup ransomware založeného na kryptografii. Silná a slabá hesla, státní backdoory a schopnost či neschopnost prolamovat šifry se stávají zásadním bodem, o který zase začínají projevovat zájem i politici.

Reklama

Tohle všechno budou další cíle pro budoucí zákazy a příkazy. Celkem jistě to přijde, stejně, jako přišlo vyšetřování Phila Zimmermana, jenž v roce 1991 přišel s programem PGP (Pretty Good Privacy) pro šifrování mailové komunikace. Zimmermann byl v letech 1993–1996 vyšetřován kvůli podezření na porušení Arms Export Control Act, protože PGP byl považován za „neprolomitelnou“ kryptografii, jejíž vývoz z USA byl zakázán.

Džin je ale z lahve venku, v podstatě kdokoliv může kryptografii využívat (anebo zneužívat). S nástupem islámského terorismu se neustále opakuje, že bez sledování nepřátel to v zásadě nepůjde. Jak ale ukazuje film Zero Dark Thirty (2012), opravdoví teroristé nejsou žádní blbci. Bin Láden věděl, že ho sledují a proto dělal všechno pro to, aby nebyl digitálně dohledatelný. Fanatiky, kteří jsou pro dosažení svého cíle připraveni obětovat cokoliv, ale neodhalí pouhé přehrabování informací.

Spíš se obávám, že jak kryptoransomware tak i hrozba terorismu poslouží jako báječná záminka pro omezení svobod úplně všech. Že se s tím příjemně sveze boj proti svobodnému přístupu k informacím a státy se pokusí vychovat své občany, aby navštěvovali jen weby se schváleným obsahem, utráceli pouze tam, kde má z toho státní pokladna užitek, ověřovala se identita lidí na základě občanky, aby zmizela anonymita, aby lidé nemluvili sprostě, neříkali dezinformace, a kdo ví, třeba aby nemluvili vůbec.

Bitva o kryptografii přichází
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama