bluetooth-5-schvaleno-na-co-se-muzete-tesit
Novinka Bluetooth 5 schváleno: Na co se můžete těšit?

Bluetooth 5 schváleno: Na co se můžete těšit?

Mirek Kočí

Mirek Kočí

11. 12. 2016 19:00 2

Přestože o specifikacích standardu Bluetooth 5 víme už od léta, sdružení Bluetooth Special Interest Group (SIG) se k nim oficiálně vyjádřilo až nyní. První přístroje využívající novou technologii by si mohly odbýt premiéru na veletrhu CES, který se koná již tradičně v americkém Las Vegas zkraje ledna.

Reklama

Bluetooth 5 bude dvakrát rychlejší a nabídne čtyřikrát větší dosah. Při nezastřeném, přímém výhledu by „pětka“ mohla dosáhnout do vzdálenosti až 400 metrů při rychlosti přenosu dat 2 MB/s, V praxi bude ale dosah zřejmě o něco nižší – dosahovat by mohl kolem 120 metrů, což je i tak čtyřikrát více, než zvládne Bluetooth 4.2.

Vývojáři při přípravě specifikace Bluetooth 5 zohlednili především jeho roli a uplatnění v Internetu věcí. Uplatnění najde obzvláště prospěšné u automobilů, chytrých zařízení měřících spotřebu elektrického proudu a specializovaných zdravotnických zařízení, určených pro vložení do lidského těla.

Bluetooth 5 je zpětně kompatibilní s předchozími verzemi. Výše uvedené vlastnosti se nicméně projeví až u zařízení certifikovaných pro pátou generaci. S prvími smartphony a tablety s podporou nového standardu se možná setkáme už za několik týdnů, kdy se uskuteční akce Consumer Electronic Show (CES).

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama