Bytefest 2015: Radost z historie
PCTuning Článek

Bytefest 2015: Radost z historie

Pavel Dobrovský

Pavel Dobrovský

28. 10. 2015 03:00 15

Seznam kapitol

1. Bytefest 2015 2. Ošahávačka 3. A tohle je disketa, synu 4. Dva světy 5. Od šachů po Amigu

Pro někoho staré haraburdí, pro jiného kus života a nesmrtelné hobby. Takové počítače najdete na každoročním Bytefestu, který se pořádá v budově pražského Smíchovského nádraží. Na několik dní se sem sjedou desítky fanoušků starých počítačů rozličných značek. Kdysi spolu válčili jako dnes konzolisti a PC Master Race, v současnosti už je spojuje nadšení pro historii.

Reklama
Reklama

Mysleli jste si, že osmibitové ZX Spectrum to má dávno za sebou? Ale kdeže. S trochou šikovnosti a nápaditosti do něj zapojíte klidně USB vstup pro flashku nebo myš a externí klávesnici. A pak můžete zkoušet, co všechno „zetyxko“ ještě dnes utáhne bez zdlouhavého načítání dat z kazety. Jen se musíte naučit, jak celé funguje. Nebo si to připomenout.

Bytefest 2015: Radost z historie
Bytefest 2015: Radost z historie

Speciální periférie zasunutá do ZX Spectra umožňuje připojit USB disk, myš, klávesnici a má i televizní výstup.

Podobných vymazlených na koleni zbastlených gadgetů vidíte na Bytefestu spousty. Jsou zapojené do různých počítačů, jejichž modely jsou někdy tak obskurní, že je znají jen skuteční fajnšmekři. Jiné počítače běží tak, jak je procesorový bůh před dekádami stvořil. A na všechno si můžete, po svolení majitele, sáhnout! Zejména staré hry, které známe buď z moderních předělávek nebo z emulátorů, mají při hraní na původním železe své kouzlo.

Nejstarší kus

Na SCELBI-8H si ovšem moc nezahrajete. Přišel na trh roku 1974 a obsahoval celý jeden 1K RAM a procesor Intel 8008. Instrukce se do něj zadávaly řadou páček a tlačítky se korigoval tok dat po zásuvných deskách. Na uživatele pomrkávalo několik diod, které potvrzovaly stav stroje.

Bytefest 2015: Radost z historie

Žádný výstup na televizi, žádná klávesnice. K čemu to bylo? „Lidé se na tom učili programovat.“ odpovídá po chvíli váhání majitel Martin. Jeho SCELBI z letošního Bytefestu však není originál. Martin si ho postavil sám tak, aby podobou a samozřejmě funkčností co nejvíce odpovídal originálu, který se dodával jako stavebnice. O svých zkušenostech se rozepsal na svém serveru 8bity.cz, což je i dobrá vstupní brána do prehistorického světa dnešních milovníků počítačů.

1 kB paměti, vážení. Určen pro SCELBI-8H.
1 kB paměti, vážení. Určen pro SCELBI-8H.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning