PCTuning Článek

Bytefest 2015: Radost z historie

Pavel Dobrovský
Pavel Dobrovský
28. 10. 2015 03:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Bytefest 2015 2. Ošahávačka 3. A tohle je disketa, synu 4. Dva světy 5. Od šachů po Amigu

Pro někoho staré haraburdí, pro jiného kus života a nesmrtelné hobby. Takové počítače najdete na každoročním Bytefestu, který se pořádá v budově pražského Smíchovského nádraží. Na několik dní se sem sjedou desítky fanoušků starých počítačů rozličných značek. Kdysi spolu válčili jako dnes konzolisti a PC Master Race, v současnosti už je spojuje nadšení pro historii.

Reklama
Reklama

A tohle je disketa, synu

Sedmdesátá léta jsou pro domácí počítače skutečně ještě hodně dřevní dobou. Proto srdce každého, kdo pamatuje osmdesátky na Bytefestu poskočilo při pohledu na osmibitové počítače (a samozřejmě televize Merkur nebo při poslouchání „drhnutí“ disketových mechanik).

Různé verze oblíbeného osmibitu Sinclair ZX Spectrum. Šlo o jeden z nejrozšířenějších domácích počítačů v Československu. Do dneška existuje mezinárodní komunita fanoušků a jednou za čas dokonce vychází nové hry a programy!

Na počet vítězilo ZX Spectrum ve všech možných verzích (v našich končinách bylo tak populární, že na něj vycházely komerční programy ještě na začátku devadesátých let) a samozřejmě pozdější Amigy.

Spoustu her si možná pamatujete, ale v původním balení je vidíte poprvé. To proto, že kopírovat kazety a později diskety bylo jednodušší, než shánět originály.
Spoustu her si možná pamatujete, ale v původním balení je vidíte poprvé. To proto, že kopírovat kazety a později diskety bylo jednodušší, než shánět originály.

Nostalgie mě zachvátila i při probírání se kazetami, cartridgemi a disketami (různých rozměrů a hustoty), často ručně popsanými, s programy a hrami. Ostatně, právě hry běží na Bytefestu prakticky na všech strojích a dokumentují tak, co jsme na nich kdysi hlavně dělali.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning