PCTuning Článek

Bytefest 2015: Radost z historie

Pavel Dobrovský
Pavel Dobrovský
28. 10. 2015 02:00 15 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Bytefest 2015 2. Ošahávačka 3. A tohle je disketa, synu 4. Dva světy 5. Od šachů po Amigu

Pro někoho staré haraburdí, pro jiného kus života a nesmrtelné hobby. Takové počítače najdete na každoročním Bytefestu, který se pořádá v budově pražského Smíchovského nádraží. Na několik dní se sem sjedou desítky fanoušků starých počítačů rozličných značek. Kdysi spolu válčili jako dnes konzolisti a PC Master Race, v současnosti už je spojuje nadšení pro historii.

Reklama
Reklama

Dva světy

Svým způsobem výstava oživlých stařešinů strojů reprezentovala na jednom místě stav československé socialistické výpočetní domácnosti.

Včetně domácího kutilství. Na stolech uprostřed místnosti ležely šroubováky a kleště a občas si sem někdo přišel něco smontovat dohromady nebo uštípnout. Za podklad sloužily papíry ručně pokreslené rozvodovými schématy. Kdyby se tu náhle objevil doktor doktor Brown z Návratů do budoucnosti, nikoho by to asi moc nepřekvapilo.

Obnažené desky, diagramy zapojení a úprava jednotlivých dílů, i to je nedílnou součástí Bytefestu.

Výrobní družstvo Didaktik Skalica se postaralo v komunistickém Československu o klon počítače PDP 85 a později oblíbeného ZX Spectra. Jmenoval se Didaktik a na trh byl uváděn až do začátku 90. let.

Na další fotografii s televizí je varianta Kompakt s 48Kb RAM/30Kb ROM, procesorem Z80/4MHz. K dostání byly také dodatečné periferie, třeba hudební interface Melodik nebo disketová mechanika (do Kompaktu zabudovaná).

Kontrast se současností zajišťovala 3D tiskárna hned naproti anebo stroje, které již běžely s „moderními“ systémy jako MS-DOS nebo Windows. Kus svého mládí si tu zkrátka našel každý.

A pak to takhle prostorově tiskne. Možná by to šlo píchnout i na Didaktik, co myslíš?

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning