ceska-aplikace-umozni-slepym-bezpecny-pohyb
Apple Novinka Česká aplikace umožní slepým bezpečný pohyb

Česká aplikace umožní slepým bezpečný pohyb

Mirek Kočí

Mirek Kočí

24. 4. 2017 03:00

Bezpečnější pohyb po českých městech by lidem se zrakovým postižením měla umožnit nová navigace Naviterier. Fungovat bude na smartphonech a ve zjednodušeném režimu i na starších telefonech s operačním systémem Symbian. Její hlavní výhodou je, že plánuje trasu po chodnících a popisuje ji podobně jako by to udělal člověk.

Reklama

Aplikace je nezávislá na GPS, která není v husté městské zástavbě přesná, uvádějí její tvůrci Zdeněk Míkovec a Jan Balata z ČVUT. Místo toho využívá Naviterier mapové podklady projektu ROUTE4ALL, který vytváří navigační mapy pro handicapované osoby. Ty obsahují informace o významných navigačních bodech, které jsou pro orientaci nevidomých nezbytné, například sklony a šířky chodníků, tvary rohů, výklenky budov, hluk z dopravy a další.

Autoři aplikace se její geografickou databázi snaží rozšířit na co největší oblast České republiky. V současnosti aplikace údajně pokrývá na zkušebním vzorku dat centrum Prahy zhruba 150 kilometrů chodníků na zhruba třech kilometrech čtverečních. Konkrétní formu podpory ze strany pražského magistrátu se ale údajně zatím najít nenašlo, píše se na internetových stránkách projektu. V jednání je prý rozšíření oblasti pokrytí s městy Brno a Uherské Hradiště, a Plzeňským a Ústeckým krajem.

Navigace má být dostupná ve dvou verzích - jako webová aplikace Naviterier Routeplanner a jako mobilní aplikace Naviterier Conversation. Hlavní výhodou mobilní verze bude podle vývojářů možnost vytváření seznamů tras, optimalizace pro potřeby uživatele, nebo možnost kontroly polohy pomocí GPS. Do budoucna by měl být Naviterier napojen také na Navigační centrum Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, s jejichž odborníky vědci svou práci na aplikaci průběžně konzultují.

Navigace bude dostupná ve dvou verzích – jako webová aplikace Naviterier Routeplanner a dále jako mobilní aplikace Naviterier Conversation pro Android, iOS a Symbian. Zájemci, kteří se zaregistrují do konce dubna, budou mít aplikaci na půl roku zdarma.

Zdroj: CTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama