Domácí síťování: Veřejná IPv4 pro všechny
i Zdroj: PCTuning.cz
Sítě a Internet Článek Domácí síťování: Veřejná IPv4 pro všechny

Domácí síťování: Veřejná IPv4 pro všechny | Kapitola 3

Petr Šaroun

Petr Šaroun

14. 8. 2018 03:00 26

Seznam kapitol

1. Dokončení třináctého dílu 2. Linux a služby 3. Vytvoření VPN serveru 4. Konfigurace VPN serveru 5. Připojení k VPN z Windows
6. Testování VPN 7. Vystavujeme zařízení do internetu – příprava 8. Vystavujeme zařízení do internetu – realizace 9. Webová kamera vystrčená do internetu

Dnes dokončíme, co jsme nakousli v minulém článku Veřejná adresa IPv4 za třicet korun. Víc se podíváme na naše VPS, trochu si popovídáme o Linuxu (práva, služby, konfigurační soubory), vytvoříme VPN server, odstraníme nejběžnější chyby VPN klientů, probereme trochu teorii a nakonec si do internetu nasdílíme IP kameru.

Reklama

Vytvoření VPN serveru

Abychom mohli vystavit zařízení z vnitřní sítě do internetu, bude potřeba VPN server. Co se týká VPN, je PPTP opravdu starý. Nelze ho považovat za bezpečný, jenže proleze skrz řadu poskytovatelů internetu, a pokud nejste známý kriminální živel, nebudete nikomu stát za tu námahu. PPTP má bezpečnou náhradu, L2TP je bezpečnější, ale těžší na konfiguraci a nechce se jí skrz některé internetové přípojky.

Začneme s instalací, použijeme příkazy pro "ovládání Linuxového Windows update" a před instalací si vždy aktualizujeme server. Spustím příkaz apt-get update a pak příkaz apt-get upgrade. A vůbec, zkuste si vygooglovat "Jak aktualizovat Debian".

Až se instalace dokončí, restartujte server příkazem reboot a znovu se přihlaste. Předejdete tím překvapení, že server nebude schopen po nějakém updatu naběhnout, což se zřídka stává.

Vyčistíme si obrazovku pomocí příkazu clear a zadáme příkaz apt-cache search pptp, příkaz slouží pro vyhledání dostupných balíků, software, který máme k dispozici. Když už jsme u toho, mění se syntaxe, nově se má používat apt search pptp. V souboru balíků nás zajímá PPTPD (D často značí démona = server). Když něčemu nerozumíte, použijte Google.

Začneme s instalací VPN serveru (VPN Démona): apt-get install pptpd

apt-get install pptpd
i Zdroj: PCTuning.cz
apt-get install pptpd

Co se při instalaci stalo:

  • Přibyly skripty pro ovládání služby PPTPD (přístupné přes /etc/init.d/[název služby])
  • Přibyly binární soubory, které budou zavedeny do paměti pomocí skriptu
  • Přibyly konfigurační soubory, které se načtou při spouštění
  • Teoreticky mohly vzniknout logy (služby často vytváří logy)

Chci si zjistit, v jakém stavu se PPTPD nachází, proto zavolám její skript s parametrem status.

/etc/init.d/pptpd status
i Zdroj: PCTuning.cz
/etc/init.d/pptpd status

Služba byla nainstalována a běží. Jenže běží naprázdno, musíme si jí nakonfigurovat.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama