Fractal Design Define R3 – skandinávsky čistý design | Kapitola 3
Seznam kapitol
Společnost Fractal Design ještě před několika měsíci nikdo neznal, dnes o ni můžeme mluvit jako o producentovi jedné z nejpovedenějších počítačových skříní poslední doby. Fractal ale neusnul na vavřínech a svůj skvostný model Define R2 ještě doladil. My se dnes tedy podíváme na „facelift“ verzi označenou Define R3 v černém provedení.
Samotnými dvířky ale čelní panel nekončí, Fractal Design se totiž na tuto část case opravdu důkladně zaměřil, ostatně jako na každou jinou část skříně, a tak tu je ještě několik „vrstev“, jestli to tak mohu nazvat.
Drží pouze na magnetu, což ale stačí a navíc má magnet ideální odpor
Hned po otevření dvířek na nás vykoukne dvojice perforovaných pozic, nebo lépe řečeno dvířek, které zabírají více než dvě třetiny celé plochy vnitřního čela skříně. Už logicky je asi jasné, co se pod nimi skrývá. Ano, jsou to samozřejmě ventilátory. Nebojte se ale, že by velmi jemnou drážkovou perforací tyto ventilátory nasávaly vzduch. To opravdu ne.
Další dvířka pro čištění přídavných ventilátorů
Tato dvířka totiž slouží čistě k údržbě ventilátorů, respektive nad nimi umístěných prachových filtrů. Jejich čištění je tak opravdu velice jednoduché, prostě otevřete dvířka case, odklopíte tyto záslepky a vycvaknete prachový filtr. Ten je zalisovaný v plastovém rámečku a v podstatě není problém jej třeba i vyprat ve vodě nebo jen profouknout vzduchem.
Musím také upozornit, že v základu je součástí výbavy pouze jeden ventilátor ze dvou možných a ten je instalován ve spodní pozici. Samozřejmě pokud budete potřebovat, např. kvůli většímu poštu disků i horní ventilátor, tak není problém jej instalovat. V ČR bez problémů seženete i totožný model právě od Fractal Design.
Součástí je pouze jeden přední ventiltátor, druhý lze dokoupit dle potřeby
Hned nad těmito kryty nalezneme dvě 5,25“ pozice, z nichž jedna je „kombinovaná“ s 3,5“ externí pozicí. Tento počet je podle mého názoru naprosto dostatečný, i když na rozměry skříně je to určitě překvapující. Na jednu optickou mechaniku a čtečku paměťových karet to dostačuje. Druhou věcí jsou pak krytky těchto pozic. Podle obrázků na internetu má totiž model R3 záslepky trochu jiné, než měl R2. Já jsem však na testované R3 měl naprosto totožné s R2, takže vám bohužel neřeknu, které na své case budete mít a nějak nechápu podle čeho se záslepky liší.
Vnitřní čelo má povrchovou úpravu hrubého plastu, která je výborně odolná proti otiskům prstů (narozdíl od lesklého provedení), ale zase jsou zde vidět všechny mastné skvrny apod. Takže hlavně na case sahat čistýma rukama.
Pokud vás ve spojitosti s předními ventilátory zajímá, kudy vlastně nasávají vzduch, tak je to hlavně z boční perforace. Jak jsem říkal už dříve, tak po bocích čelního panelu jsou vytvořeny drážky pro sání vzduchu. Před ventilátorem a prachovým filtrem je pak ještě dostatek prostoru, aby se vyrušil vznik aerodynamického hluku a celý tento dutý prostor mezi šasi a čelním panelem je využíván k sání. Mně osobně to připadá vymyšlené celkem důvtipně a navíc je omezeno nasávání prachu zpod skříně, protože veškerý vzduch je sán z boků.
Jelikož za celou dobu nebylo řečeno jediné slovo o ovládacím panelu, tak asi všechny napadne, že jeho umístění bylo zvoleno moderně nahoru. Jelikož zrovna tato case díky svým větším rozměrům najde svoje místo někde pod stolem, je umístění všech konektorů a ovládacích prvků nahoře dobré a dostupné. Pokud ale budete chtít mít case na stole, může se stát ovládací panel méně dostupným.
"Ovládací panel" - trochu zde postrádám USB 3.0
Každopádně podobně jako u předchozího modelu zde najdeme velké POWER tlačítko uprostřed s olemováním z čirého plastu, který je při zapnutí nasvícen modře. Obdobné je to u indikační LED těsně před tlačítkem, která jemně zasahuje i do čelního panelu. Asi by se mi více líbilo použití bílé nebo červené LED, protože modrá je až zbytečně výrazná, ale budiž – dioda nijak výrazně nepříjemně neoslňuje.
Tlačítku pak po obou stranách sekundují konektory – po levé straně je to dvojice audio jacků, po té pravé zase dvojice USB (bohužel pořád pouze 2.0) a jeden eSATA konektor. Pro základní konektivitu je to myslím dostačující, i když je fakt, že by alespoň jeden USB 3.0 konektor k nové revizi asi patřil, takhle se vlastně ovládací panel od Define R2 neliší.
Nově instalované reset tlačítko se schovalo pod dvířka vedle horního ventilátoru (ilustrační foto)
I když není to úplně pravda. Mnozí totiž vyčítali výrobci, že R2 neměla RESET tlačítko, tak se to u R3 rozhodli změnit a nyní ho zde konečně najdete. Je umístěno pod dvířky uprostřed pravé části plastu a vypadá opravdu velmi nenápadně. Já osobně jsem nepatřil mezi ty, kterým toto tlačítko chybělo, ale budiž – kdo bez něj být nemůže, nenápadně schované ho u R3 najde.