fujitsu-siemens-scaleo-e-elegantni-pc-do-obyvaku
Zábava Článek Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku

Kuchař Martin

Kuchař Martin

20. 3. 2006 01:00 20

Seznam kapitol

1. HTPC - Home Theater PC 2. Scaleo E - provedení 3. Přerostlý notebook nebo malé PC? 4. Scaleo E jako počítač 5. Testy grafické karty a závěr

Dnes už asi nikdo nepochybuje, že se mílovými kroky blíží okamžik, kdy se základním zařízením domácí elektroniky stane počítač. Komu by se nelíbilo vtěsnat do jedné skřínky kompletní multimediální řešení a spojit je s univerzálnosti počítače. Zatímco dnešní programy jsou už na výši, hlavní překážkou je krabicové provedení dnešních PC. A právě s tím se rozhodli něco udělat u Fujitsu-Siemens. A vzniklo Scaleo E.

Reklama

Pokud uvažujete o ploché LCD televizi, plazmové televizi s vysokým rozlišením, nebo o domácím video projektoru, dříve nebo později narazíte na otázku, čím takovou digitální obrazovou plochu efektivně "naplnit".

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Běžné DVD rekordéry, i ty vybavené pevnými disky, Vám totiž nenabídnou surfování internetem, kontrolu mailů ani prohlížení dokumentů a většina z nich si vyláme zuby dokonce na některých formátech počítačového videa.

Takové věci obvykle zvládá hravě počítač - problém nastane tehdy když se rozhodnete začlenit jej mezi obývakovou elektroniku. Pokud pominu to, že běžné počítače nejsou kompatibilní s typickým obývacím nábytkem (zkuste umístit minitower do TV podstavce), zjistíte, že problémy nastávají už  v okamžiku, kdy se pokoušíte připojit televizor nebo starší video vybavené zásuvkou Scart. Další problém nastane v okamžiku, kdy budete chtít počítač ovládat ze své pohovky - záhy zjistíte, že marné rejdění bezdrátovou myší po noze přítelkyně nevede k přepnutí programu, ale k něčemu zcela jinému.

Narozdíl od běžných PC, jsou na "obývákové PC", nazývané také občas HTPC (Home Theatre PC) kladené rozdílné nároky:

  1. HTPC musí maximálně splynout s domácí elektronikou, reprezentativní vzhled je vítán
  2. je vyžadován velmi tichý až nehlučný chod HTPC,
  3. spotřeba energie i generování tepla musí být na přijatelné úrovni,
  4. výkon musí pokrývat především potřeby multimedii, herní výkon není požadován,
  5. počítač musí mít vstupy a výstupy kompatibilní s okolní ektronikou,
  6. ovládání musí být podobném ovládaní spotřební elektoniky.

Zatímco část problémů lze vyřešit vhodným softwarem (například dále zmíněným operačním systémem Windows XP Media Center Edition), část věcí vyřeší pouze odpovídající konstrukce počítače (koncepce, vzhled, vstupy, výstupy).

Zatímco postavit domácí HTPC je nejčastěji otázkou kompromisu, velké firmy vyrábějící počítače ve velkém mají poněkud snazší úkol - mohou si některé díly vyrobit na míru. A evidentně tímto směrem šli návrháři Fujitsu - Siemens při návrhu multimediálního počítače Scaleo E.

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Scaleo E však není jen počítač s operačním systémem Windows XP Media Center Edition CZ (Rollup 2). Je to kompletní sada, která navíc obsahuje speciální bezdrátovou klávesnici s trackballem (tedy s myší "naruby") a multimediální "MCE" dálkový ovládač.

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

V další části článku se podíváme, jak si Scaleo E radí s protichůdnými požadavky kladenými na HTPC.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama