fujitsu-siemens-scaleo-e-elegantni-pc-do-obyvaku
Zábava Článek Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku | Kapitola 3

Kuchař Martin

Kuchař Martin

20. 3. 2006 01:00 20

Seznam kapitol

1. HTPC - Home Theater PC 2. Scaleo E - provedení 3. Přerostlý notebook nebo malé PC? 4. Scaleo E jako počítač 5. Testy grafické karty a závěr

Dnes už asi nikdo nepochybuje, že se mílovými kroky blíží okamžik, kdy se základním zařízením domácí elektroniky stane počítač. Komu by se nelíbilo vtěsnat do jedné skřínky kompletní multimediální řešení a spojit je s univerzálnosti počítače. Zatímco dnešní programy jsou už na výši, hlavní překážkou je krabicové provedení dnešních PC. A právě s tím se rozhodli něco udělat u Fujitsu-Siemens. A vzniklo Scaleo E.

Reklama

Nebyli bychom PCtuning, kdybychom do přístroje nenahlédli - i když běžné uživatelé, to co je uvnitř nemusí příliš zajímat.

Po odstranění víka přístroje je evidentní, že vnitřek Scalea E bychom mohli přirovnat k notebooku, který ve velké míře používá klasické komponenty. Naleznete zde běžný 3.5" disk Serial ATA, DVD mechaniku ale i klasický procesor Pentium 4 a paměti DDR. Celek je propojený svazky kabeláže.

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Velice zajímavě je řešeno chlazení procesoru Pentium 4 (Fujitsu - Siemens zde vsadilo konkrétně na 3GHz Pentium 4 řady 630). Na procesoru je velký pasivní chladič s heatpipes s velmi jemným žebrováním, přes který proudí vzduch díky malým ventilátorům ve zdroji. Právě kvůli tomuto řešení vychází z pravé zadní části přístroje relativně teplý vzduch. Jeho teplota závisí na době provozu a míře zatížení. Chladný vzduch je nasáván horní částí přístroje a postupně tak proudí velkou částí zařízení, než je opět vyfouknut již zmíněným otvorem.

Ve vnitřním rozložení je také jasně viditelné, jakým způsobem je řešeno vyvedení prakticky všech konektorů - kromě několika málo, které jsou přímým výstupem ze základní desky, je zbytek řešen speciálními moduly, které jsou s příslušnými vývody pouze spojeny na první pohled nepřehlednou kabeláží.

Ergonomie zařízení

Z hlediska ergonomie ale není tomuto přístroji prakticky co vytknout. Velice přehledně umístěné a dobře označené konektory, decentně zvolené barvy, které neruší a příjemně umístěné tlačítka. Jediný problém, který jsme při testování ergonomie zaznamenali, bylo hůře dostupné tlačítko pro vysouvání optické mechaniky - pokud je totiž otevřená, tak je potřeba strčit prst prakticky až pod ní a toto tlačítko pak nahmatat. Bylo by tedy vhodnější jej umístit úplně na levou stranu a nebo například nechat na dvířkách mechaniky.

Obouruční... klávesnice

Dalším skvělým řešením, které dozajista spadá do kapitoly o ergonomii, je bezdrátová klávesnice. Její specialitou je malý trackball, který se nachází v pravém horním rohu a tlačítka této "myši" jsou pak umístěna v rohu opačném. Navíc je tato klávesnice provedena tak, že přesně "pasuje" do dlaní a palce zůstávají volné - pokud si říkáte, kam toto všechno míří, pak je zde pro vás odpověď - pokud klávesnici uchopíme do otevřených dlaní, pak pravým palcem ovládáme trackball a levým mačkáme tlačítka.

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Díky tomu máme v ruce jak klávesnici tak ovladač kurzoru a nemusíme přehmatávat na další zařízení což přispívá k pohodlí a rychlosti ovládání přístroje. Z počátku sice práce lehce vázne ale už po několika minutách tomuto zařízení přivyknete a budete s ním dozajista spokojeni.

Dálkové ovládaní

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Jakmile spustíme aplikaci Media Center, pak je nejlepší vzít do ruky dálkový ovladač a všechny funkce pak ovládat s jeho pomocí. Pro pohyb slouží čtveřice směrových tlačítek a pro potvrzení tlačítko OK - díky tomu není potřeba ani myš ani klávesnice. Pro přehrávání filmů opět slouží sada běžných tlačítek a při sledování televize máme k dispozici tlačítka pro změnu kanálu.

Samozřejmě nechybí ani programovatelná tlačítka, pomocí nichž máme možnost ovládat přímo televizor nebo video. Nemusíme tedy mít na stole 4 ovladače, ale všechny funkce můžeme naprogramovat do ovladače dodaného se Scaleo E a pouze si volit, který přístroj zrovna chceme ovládat.

Možná se ptáte na co je n ovladači to velké zelené tlačítko zhruba uprostřed. Odpověď je prostá - slouží pro rychlé zapnutí aplikace Media Center a pokud je již spuštěná, pak vrací uživatele na základní obrazovku.

Microsoft Windows XP Media Center Edition

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Fujitsu-Siemens Scaleo E - elegantní PC do obýváku
i Zdroj: PCTuning.cz

Tento operační systém postavený na bázi Windows XP Home Edition, vznikl proto, aby vyšel vstříc všem, kteří chtějí počítač využívat jako multimediální centrum domácnosti s jednotným ovládáním. Windows XP Media Center Edition (MCE) je natolik rozsáhlý systém, že mu věnujeme dnes samostatný článek.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama