geforce-rtx-3080-karta-jakou-jsme-jeste-nevideli
Novinka GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli

GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli

Adam Vágner

Adam Vágner

8. 6. 2020 11:56 7

 Na čínském fóru Chiphell se objevily fotografie GeForce s označením RTX 3080 s architekturou Ampere. A její konstrukce vypadá jinak než cokoliv, co jsme zatím viděli.

Reklama

Při pohledu na fotku RTX 3080 člověka napadne asi víc otázek než odpovědí. Na první pohled to vypadá jako fotky nějakých různých testovacích prototypů s maketou plošného spoje, při dalším zkoumání to ale začne zapadat do sebe.

GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli
i Zdroj: PCTuning.cz

Oba kusy jsou jeden a tentýž model. Když je přeskládám, bude to jasnější. Zespodu je vidět jen jeden ventilátor u záslepky, který nasává vzduch zespodu a fouká jej přes podélné žebrování částečně směrem k záslepce a částečně dozadu, kde jde dál do diagonálního žebrování a do skříně.

GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli
i Zdroj: PCTuning.cz

Shora je pak vidět řada dalších detailů. Předně asi ke konektoru PCIe, který vypadá, jako by mu chyběly kontakty – patrně odtud jsou dohady v diskuzích, že jde jen o nějaké makety na testování chladiče. Při pravé straně ale pár kontaktů vidět je, takže je zřejmé, že zbytek vygumovaly algoritmy pro odšumování a ztrátová komprese fotky.

GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli
i Zdroj: PCTuning.cz

Dále je vidět backplate s logem RTX 3080, který zjevně kopíruje tvar plošného spoje. Přes scházející krytku lemu kolem zadního ventilátoru je vidět (nebo se to aspoň tak jeví), že je plošný spoj celkem krátký a v zadní části vykrojený do V a na jeho konci je připevněný druhý blok žebrování s ventilátorem.

GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli
i Zdroj: PCTuning.cz

V zadní části karty je prvek, kolem kterého je asi nejvíc zmatku – ventilátor, o kterém se někteří domnívají, že nasává vzduch nad kartou a fouká jej pod ni. Když se ale podíváte na profil lopatek, všimnete si, že je opačný než na spodním ventilátoru u záslepky. Náběžná hrana s mírným úhlem je dole a postupně je strmější. Z toho se dá vytušit, že ventilátor nebude tlačit vzduch přes žebrování, ale naopak jej skrz žebrování nasávat. Této teorii nahrává i obvodový kroužek, který zvyšuje statický tlak u ventilátoru. Klasický axiální ventilátor není coby nasávací moc dobrý právě kvůli nižšímu statickému tlaku a jakákoliv překážka před ním výrazně sníží jeho účinnost.

Ventilátory s obvodovým kroužkem známe už i ze Strixů a dalších nových modelů grafických karet od Asusu, pročež bych škrtl i úvahy, že jde o výtisk z 3D tiskárny a kroužek kolem jen drží lopatky.

GeForce RTX 3080: Karta, jakou jsme ještě neviděli
i Zdroj: PCTuning.cz

Zadní (téměř) polovina karty je tedy jen jeden velký volně průchozí chladič, a to by se mohlo velmi pozitivně podepsat na jeho výkonu – už z testů Radeonů R9 Fury od Sapphire víme, že to chlazení zatraceně prospívá. A já budu doufat, že to Nvidia udělala proto, aby karta byla tišší, i když se bojím, že důvodem bude spíš to, že karta topí víc než minulá generace.

Na fotce není nikde vidět konektory přídavného napájení, takže je předpoklad, že bude z plošného spoje vytažený dozadu podobně jako u RTX 2060.

Na Wccftech se ještě objevily informace o parametrech karty z tweetu od kopite7kimi, podle kterého by karta mohla mít 4352 stream procesorů (tedy stejně jako RTX 2080 Ti) a 10 GB paměti, ale tyto informace bych bral s rezervou dvojnásob.

RTX3080, GA102-200, 4352 CUDA, 10GB VRAM. I hope so. https://t.co/IbFO8VzfIU

— kopite7kimi (@kopite7kimi) June 6, 2020

Wccftech sesbíral po fórech ještě pár renderů, které na základě této fotky vznikly. Z nich si asi uděláte lepší představu, jak má celá karta vypadat, ale radši je sem nebudu ani lepit – žádný z nich není dokonalý, spousta věcí je na nich jen domyšlených a na každém jejcih autorům něco uniklo. Nejvíc je to vidět asi u tvaru lopatek zadního ventilátoru, které jsou na všech renderech tvarované opačně.

Jako vždy se ještě posichruju prohlášením, že všechny informace, parametry a fotografie nebo rendery máte brát s rezervou. Před oficiálním uvedením není nikdy stoprocentně jisté, že tak bude vypadat i hotový produkt (a někdy to není jisté ani po uvedení, pokud si vzpomínáte na aféru s pamětmi u GTX 970).

Zdroj: Chiphell, WCFTech

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama