Highendové joysticky: Thrustmaster HOTAS Warthog
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Highendové joysticky: Thrustmaster HOTAS Warthog

Highendové joysticky: Thrustmaster HOTAS Warthog

Jan Schrenk

Jan Schrenk

24. 1. 2018 03:00 37

Seznam kapitol

1. Highendové joysticky: Thrustmaster HOTAS Warthog 2. Thrustmaster HOTAS Cougar – extrémní otec 3. Thrustmaster HOTAS Warthog – extrémní syn 4. Ergonomie 5. Pan nezničitelný

Tak jsem si koupil joystick. Ne ne ne, tohle vášnivý letec nedělá několikrát do roka, ani jednou za rok či za dva. Dobře zvolený knipl může svému majiteli vydržet pět i deset let, dobře zvolený knipl se stane pilotovou prodlouženou rukou, jeho nedílnou součástí. A stane se i hromosvodem vzteku ve chvíli, kdy se nedaří.

Reklama

Tak jsem si koupil joystick. Ne ne ne, tohle vášnivý letec nedělá několikrát do roka, ani jednou za rok či za dva. Dobře zvolený knipl může svému majiteli vydržet 5 i 10 let, dobře zvolený knipl se stane pilotovou prodlouženou rukou, jeho nedílnou součástí. A stane se i hromosvodem vzteku ve chvíli, kdy se nedaří.

Před devíti roky jsem si pořídil poslední joystick vybavený Force Feedbackem. Logitech G940 mi sloužil věrně a velmi dobře. Ano, jednalo se o vše, jen ne o naprostou dokonalost. Ale své si odlétal a vždy podržel. A co je snad ještě více důležité, ani jednou jsem ho vzteky neposlal po spektakulární balistické křivce proti zdi či potupně přímo pod stůl.

Highendové joysticky: Thrustmaster HOTAS Warthog
i Zdroj: PCTuning.cz

Roky plynuly a čas se nachýlil. Já jako každý zdravý muž dostal chuť na nové, mladší, masíčko. No a má moudrá manželka mi vysvětlila, že když taťkové, jako jsem já, hledají mladé masíčko, tak tím vždy myslí Porsche nebo joystick.

Na Porsche tak nějak nemám dost peněz, tak jsme se s ženou dohodli, že to protentokrát bude joystick. A tak se stalo, že jsem začal ve vodách prémiových pák pomalu a pečlivě vybírat. A jaké že ty prémiové vody vlastně jsou? Čtyři výrobci, čtyři páky. Saitek, Thrustmaster, Virpil a VKB. Saitek a Thrustmaster jsou zavedené značky, naopak Virpil a VKB představují poněkud obskurní malosériové prostředí pro nadšence, kteří vědí, že to nebude levné. Jenže prakticky jsem se rozhodoval jen mezi třemi pákami. Patřím totiž mezi nemalé procento lidí, kterým příliš nevyhovuje mechanika Saiteku s velmi originálně řešením středem…a tak jsem jak starší ale stále nabízený X52, tak i současný X56 jednoduše vyřadil. Prostě je nepovažuji až za tak dobré, abych je srovnával s nejlepšími.

Další závažnější problém je, že ze zbylé trojice má pouze Thrustmaster české zastoupení, a proto ani Virpila, ani Gladiatora nebylo možné žádným jednoduchým způsobem zapůjčit. No a to je problém v celku velký, zvláště v situaci, kdy dost možná jediný Virpil v republice se nachází až kdesi na Olomoucku. Jenže co bychom pro naše čtenáře neudělali: Gladiatora jsme zakoupili a doufali, že jej jakožto velmi nedostatkové zboží v nejhorším snadno prodáme. Na Virpila nám své review poskytlo jedno z největších jmen české komunity v simulátoru DCS – Jaromír (jo, to je ten hoch z Hané). Thrustmasteru se budeme věnovat dnes a na další dva jmenované se podíváme příště.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama