HP Sprout – nová forma počítače?
Článek HP Sprout – nová forma počítače?

HP Sprout – nová forma počítače?

Michal Rybka

Michal Rybka

27. 3. 2015 12:00 10

Seznam kapitol

1. Vylepšíme ovládání? 2. Patláma, patláma! 3. HP Sprout: počítač, který kouká po okolí 4. Kouzlení s počítačem
5. Další rozměr pro hraní 6. Ve třech rozměrech rovnou do počítače 7. Řada je na vývojářích

Inovace v ovládání PC představuje jen „mírný pokrok v mezích zákona“. Dá se říct, že klávesnice a myš stále vládnou a nic lepšího se nevymyslelo. Ne že by se za pětatřicet let existence PC leccos nezkoušelo, ale většina nových periferií se změnila na specializovaná zařízení. To se teď bude pokoušet změnit nový koncept od HP, díky němuž se vám počítač rozleze z monitoru i po stole a může reagovat i na to, co se na něm děje.

Reklama
Reklama

Za třicet pět let existence PC se objevila celá řada pokusů o vylepšení ovládání. Měli jsme tu speciální programovatelné klávesnice, nověji programovatelné klávesnice s OLED displeji, touchpady, klasické počítačové tablety ovládané perem, trackbally, samostatná ovládací pera, kapesní skenery, snímače čárových i bezdrátových kódů, ovládání hlasem, ovládání pomocí snímání EEG, kamerou snímaná gesta, eye tracking, retina skeny, snímače otisku prstu a další a další, ale nakonec se z nich stala buď kuriozita (EEG) anebo se sice pevně usadily, ale pouze v oblastech vyhrazených pro profesionály. Tak například grafické tablety Wacom – stále populární, ale ty nejlepší kusy, jako je Wacom Cintiq s plochou 27", se prodávají za téměř 75 tisíc korun. Nic pro civilisty!

Hewlett-Packard patří mezi méně nápadné inovátory v oblasti PC. Pokud se ale podíváte do historie, zjistíte, že ve skutečnosti experimentovali s rozhraním člověk-stroj velmi intenzivně. V roce 1983 tak přišli s počítačem HP-150, který měl „Touchscreen“, dotykovou obrazovku, jež byla svým principem velmi nepodobná těm moderním.

Reklama na HP-150 z časopisu Personal Computing, prosinec 1983, naskenoval vintagecomputing.com

Šlo o 9" CRT monitor, který měl na okrajích infračervené vysílače a přijímače. Prst, který se dotkl obrazovky, přerušil paprsek infračerveného světla a tím se odměřila poloha prstu. Pamětníci vypráví, že to byl systém zajímavý, tedy do doby, než se prachem zanesly otvory po obvodu obrazovky a musely se vyfoukat či vysát.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning