leadtek-geforce-7900gs-sampion-stredni-tridy
PCTuning Článek

Leadtek GeForce 7900GS - šampión střední třídy?

stefek-petr
Štefek Petr
10. 10. 2006 23:00 52 Sdílej:

Seznam kapitol

1. GeForce 7900GS vs. Radeon X1900GT 2. Přetaktování a teploty 3. Herní testy 4. Závěr

V dnešní bleskovce se zaměříme na kartu Leadtek GeForce 7900GS, která má ambice ohrozit pozice Radeonu X1900GT, co by karta s velmi dobrým poměrem ceny ku výkon. GeForce 7900GS využívá stejně jako všechny high-endové karty nVidie čip G71.

Reklama
Reklama

V dnešní bleskovce se zaměříme na kartu Leadtek GeForce 7900GS, která má ambice ohrozit pozice Radeonu X1900GT, co by karty s velmi dobrým poměrem ceny ku výkon. GeForce 7900GS využívá stejně jako všechny high-endové karty nVidie čip G71, který ovšem v našem případě využívá "pouze" 20 ze 24 pixel pipelines a 7 z 8 vertex shaderů. Důvodem tohoto omezení je GeForce 7900GT, která je až na počet pixel a vertex pipelines naprosto shodnou kartou (GeForce 7900GS tedy model GT neohrožuje).

Ve srovnání s Radeonem X1900GT (R580) to bude mít GeForce 7900GS (G71) poněkud těžší. Obě karty se pohybují na podobné cenové úrovni (X1900GT je o 600Kč dražší), a proto je lze víceméně označit za přímé konkurenty. GeForce 7900GS má oproti výhodu ve větším počtu texturovacích jednotek (20 vs. 12), ale naopak ztrácí v poměřování počtu pixel shaderů (20 vs. 36). Obě karty využívají 256MB typu GDDR3 na podobných frekvencích, takže zde nemá ani jeden z konkurentů výrazně navrch. Podporované standardy jsou opět na chlup stejné, což znamená  kompatibilitu s DirectX 9.0c (Shader Model 3.0) a OpenGL 2.0. Souboj tedy bude jak už bývá zvykem rozhodnut v samotných hrách.

Stejně jako všechny dnešní karty z produkce nVidie i GeForce 7900GS má možnost propojení s druhou kartou GeForce 7900GS do SLI, což je firemní "brand" technologie označující multi-gpu systémy, které v současných hrách dovolí využít 2-4 grafické karty zároveň.

Leadtek GeForce 7900GS - bližší pohled

Karta z produkce Leadteku se ničím nevymyká ze standardu pro karty GeForce 7900GS. Takty karty nejsou zvýšeny od výroby, jak tomu bývá u některých "extreme" modelů a všechno tedy tiká na základních frekvencích. Karta využívá jednoslotového chladiče, který bez problémů zvládne uchladit i přetaktovanou kartu, což si ostatně dokážeme i na screenshotech z oblíbeného Riva Tuneru.

Příslušenství karty je vcelku bohaté, zvláště pokud vezmeme cenu samotné karty. Případného majitele určitě potěší dva vcelku kvalitní herní tituly (Serious Sam 2 a SpellForce). Dále máme k dispozici DVD přehrávač a samozřejmě nějaké ty utility a papírový manuál. Ke kartě dostaneme rovněž obvyklou redukci z DVI na D-sub a kabel pro TV-out.

Celková koncepce a její zařazení mezi GeForce 7600GT a GeForce 7900GT se vskutku povedly. Škoda ovšem je, že samotnou kartu nedonutíme k otevření zbývajících pixel a vertex pipelines pomocí software a pravděpodobně jedinou šancí je přeflashování biosu karty, což ovšem není ověřeno ani potvrzeno, takže případným experimentátorům přeji hodně štěstí.

Standardní chladič mě vcelku mile překvapil, neboť ani při maximálním zatížení karty se nehlučel jako příruční vysavač. Karta samozřejmě není horkým kandidátem do HTPC, ale hluk produkovaný chladičem rozhodně není obtěžující.

Jádro G71 tikající na 450MHz a paměti GDDR3 na 660MHz při 256-bit sběrnici jsou i dnes pro kartu pod 6000 korun velmi dobrým základem. V další kapitole se podíváme na přetaktování a teploty jádra při maximálním vytížení.

Výstupy karty jsou zcela v duchu standardu, a to zahrnuje 2 DVI výstupy pro moderní LCD monitory a obyčejný TV-Out. Pokud máte v plánu připojit straší CRT monitor nebo analogový LCD monitor pomocí D-Sub, tak jist využijete možností přibalené redukce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning