logitech-mx1000-revoluce-nebo-jen-evoluce
Hardware Článek Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Charles

Charles

13. 9. 2004 00:00 118

Seznam kapitol

1. Design myši 2. Nový senzor, nabíjení, komunikace 3. Software, závěr a hodnocení

Při koupi či upgradu počítače je většinou prioritou co nejvyšší výkon či možnosti využití. Nicméně určitý komfort práce s počítačem - to je kolikrát často opomíjeno. Ač se to třeba nezdá, tak myš je právě tím elementem na kterém se nevyplácí příliš šetřit. Dnes je optická myš naprostým standardem jež má zastoupení i v úplném Low-Endu. A proto uzrál čas na něco nového. Firma Logitech jako první uvedla High-Endovou bezdrátovou myš se zcela novým snímačem pohybu. Místo LED diody je totiž poprvé použit laser.

Reklama
Reklama

Obsah balení

Už samotná krabice svým zpracováním napovídá, že jde o něco doposud nevídaného. Samotný fakt, že jde o první myš s laserovým snímačem pohybu dává Logitech samozřejmě výrazně najevo už hned na krabici (všimněte si jedničky v levém horním rohu), čemuž se samozřejmě nelze divit. 

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Po otevření krabice se na vás vyvalí kromě myši příslušenství v podobě nabíječky, nabíjecího doku jež zároveň slouží jako přijímač signálu, redukce z USB na PS/2 a samozřejmě manuál a CD se softwarem.

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Nabíjecí dok (a zároveň přijímač signálu - připojení k PC pomocí USB) je poměrně robustní a myslím, že díky tomu se vám v tomto případě nemůže stát, že by si myš nesedla správně (jako se to někdy mohlo stávat v minulých případech). Tentokrát stačí myš jen vsadit a spokojeně drží - respektive sama se uvelebí (díky tvaru jež tomu napomáhá).

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?
Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Zpracování

Přestože myš nese označení MX1000, tak se, pokud jde o design, od předchůdců v podobě MX500, MX510, MX700 a MX900 odlišuje hned na první pohled. Stejně jako v předešlých případech je použitý materiál shodný - to znamená na velmi vysoké úrovni, což bylo již za celou dobu existence série MX ověřeno nejedním oceněním a spokojeným uživatelem.

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Logitech dává najevo svou vůdčí pozici kde se dá - na samém "zápatí" myši je poměrně výrazné označení MX LASER. Však taky proč ne, když se jedná o "vychytávku" takového kalibru.

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?
Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Jak je z okolních obrázků zřejmé, tak design myši se oproti předešlým zástupcům řady MX změnil poměrně výrazně (přestože se drží základní rysů, tak ergonomie je zase o krok dále). Je rozšířena základna a celkem dost byl zvětšen prostor pro palec, díky čemuž se vám teď již nestane, že by se vám dotýkal podložky - je stále uvelebený v pohodlném myším zákoutí.

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Také pravá strana je mírně upravena pro lepší úchop. Celkově se MX1000 drží lépe než předchůdci. Osobně (sice jde o subjektivní dojem, nicméně...) vlastním dnes již postarší myš Logitech Mouseman Dual Optical a asi před rokem jsem "upgradoval" na MX500. Po týdnu používání jsem se ale velice rozhodným způsobem vrátil zpět k mému starému dvouokému hlodavci, jelikož mi jeho tvar prostě sedí víc (tím neříkám, že má MX500 tvar špatný - to rozhodně ne, ale Dual Optical mě osobně více sedne a soudě dle mnohačetných diskuzí na internetu nejsem úplně sám, komu se to jeví stejně).

Ale proč se o tom zde zmiňuji? Důvod je zcela prostý. MX1000 je svým tvarem totiž první myš, na kterou bych poměrně s klidem upgradoval ze svého dvouokého hlodavce v případě jeho výpovědi z aktivní služby (on se totiž už bohužel poměrně dost dlouhou dobu neprodává - což je velká škoda). Nicméně pokud sám neodejde do "věčných lovišť", tak ani MX1000 mě nepřesvědčí o změně... MouseMan Dual Optical je dle mého názoru stále o něco lépe (ale už to je hodně diskutabilní) padnoucí myš (teď nemluvím o technologii snímání, tu má série MX na vyšší úrovni, ale o tvaru). MX1000 nehraje do karet její vyšší hmotnost, jelikož díky tomu není ve finále tak obratná.

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Tilt Wheel - aneb ve stopách Microsoftu

Změny nenastaly jen v ergonomii ale také v oblasti funkčnosti. Doposud myši Logitech používaly kolečko s funkcí krokového rolování a jeho stisknutím jako prostředního tlačítka - překvapivě. Nicméně Logitech v této oblasti pokročil a po vzoru Microsoftu integroval do tohoto favorita "Tilt Wheel", což je kolečko, které zastává funkce jako doposud, ale navíc přibyla možnost jeho vyklápění do stran (při zachování krokování). To je použitelné například v dokumentech typu Microsoft Excel nebo na internetových stránkách, jež jsou navrženy pro vyšší rozlišení, než právě používáte - nemusíte pak kurzorem najíždět na lištu s vodorovným posuvníkem - stačí vyklopit kolečko do příslušného směru. Jinak je v tomto případě skrolování kolečka nahoru a dolu o poznání jemnější než v případě předchůdců v podobě série MX a bytelnost Tilt Wheel v podání Logitechu se zdá být na vyšší úrovni než u myší Microsoftu. Ke stisknutí kolečka je potřeba poměrně dost přitlačit.

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

Další změnou v oblasti funkčnosti je jiné zpracování všech přídavných tlačítek. Pokud jde o funkce Cruise Up a Cruise Down (skrolování nahoru a dolu - vlastně rychlejší suplování kolečka), která byla doposud prezentována formou samostatných tlačítek nad a pod kolečkem, tak byly obě nahrazeny jedním dvoupolohovým tlačítkem objímajícím celé kolečko. To se mě dost zamlouvá, jelikož teď je tato funkce daleko lépe použitelná.

Další změna stejného charakteru nastala v případě tlačítek Forward a Back (dopředu a dozadu), jelikož dvě samostatná tlačítka byla nahrazena opět jedním dvoupolohovým. Poslední změnou je přemístění tlačítka Application Switch, které slouží na přepínaní mezi aktivními okny (mezi právě spuštěnými aplikacemi). Doposud se nalézalo na velice špatně dostupném místě (tedy z ergonomického hlediska) pod kolečkem a tlačítkem Cruise Down. Nyní je jeho místo na levém boku uprostřed dvoupolohového tlačítka pro funkce Forward a Back. Z hlediska jeho použitelnosti je to dobrá volba, nicméně jeho stisknutí ve hře (pokud je nastavena výchozí funkce na přepínání mezi aplikacemi) způsobí minimalizaci či v některých případech dokonce pád cele hry. Jelikož ale lze všechna tlačítka libovolně "namapovat" (přiřadit jim libovolnou funkci) tak se tomu lze tímto vyhnout (naštěstí).

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?

A pokud jde o podvozek? Nečekaně tady najdete senzor, 4 teflony, dva kontaktní spoje pro nabíjení a dvoupolohový přepínač s tlačítkem. Přepínač slouží k aktivaci a deaktivaci myši, pročež ono tlačítko nese označení Reset (jehož funkce je jasná už z jeho popisku :-).

Logitech MX1000 - revoluce nebo jen evoluce?


Pro zvětšení klikněte myší

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning