msi-u100-wind-kilogram-mobility
PCTuning Článek

MSI U100 Wind - kilogram mobility

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
20. 2. 2009 06:00 59 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Netbooky vládnou světem 2. Takhle se šetří... 3. Specifikace a příslušenství 4. Design 5. Vnitřnosti a první spuštění 6. Tři měsíce života...

Po přečtení názvu článku se asi většina z vás podiví, proč se zaobíráme zrovna tímto starším modelem netbooku od společnosti MSI. Odpověď je ale jednoduchá. Dnešní článek totiž není standardní recenzí, jakou z našeho webu znáte, ale spíše seskupení zkušeností při dlouhodobějším používání tohoto zařízení.

Reklama
Reklama

Už výše jsem zmiňoval, že hned při objednání netbooku jsem se rovnou rozhodl pro rozšíření operační paměti na 2GB. Aby bylo možné volný slot osadit, je třeba celé zařízení rozebrat. Na spodní straně najdeme 9 křížových šroubů, po jejímž vyšroubování je možné celý spodek sundat. Jako samozřejmost považuji demontáž baterie. Přes jeden šroubek je však nalepena nálepka s upozorněním, že v případě poškození štítku ztrácíte záruku. Jak mi však bylo řečeno, záruku by to ovlivnit nemělo a demontáž krytu tedy nemá žádné následky. Navíc rozšíření paměti není žádným zásahem do hardware notebooku.

Jakmile kryt sundáme, naskýtá se pohled na veškerý osazený hardware. MSI U100 Wind je osazen základní deskou s chipsetem Intel 945GSE s jižním můstkem ICH-7. Na desce je integrován již zmiňovaný procesor Intel Atom N270 s frekvencí 1,6GHz s jádrem Diamondville. FSB má hodnotu 533 a velikost L2 cache je 512kB. TDP je na hodnotě 2,5W, což je také nádherné číslo, především pozitivní pro chlazení. Pro zájemce je také na Internetu k nahlédnutí návod, jak procesor přetaktovat a výkon ještě o nějaký ten MHz zvýšit. Grafická karta je také integrovaná a zastupuje jí zde chip Intel GMA 950 s frekvencí 400MHz. Nečekejte tedy žádný extra výkon pro hry, ale pro standardní práci a jednodušší hraní to určitě stačit bude. Přeci jen, U100 není herní notebook, ale především vysoce mobilní zařízení.

Operační paměť je také integrována na základní desce a to o kapacitě 1GB, jak jsem již uvedl v tabulce. Jedná se o typ DDR2 s frekvencí 667MHz. Jeden slot SO-DIMM však zůstává volný a můžete ho osadit dalším gigabytem paměti. Já jsem volil modul značky Kingston, také s frekvencí 667MHz.

Disk je osazen v provedení SATA velikosti 2,5“ s kapacitou 80GB. Výrobcem úložného zařízení je firma Western Digital, přesněji se jedná o model Scorpio s rychlostí otáček 5400/min. Před pořízením U100 jsem slyšel několik poznatků o tom, že tyto disky nejsou nijak tiché, ale ve výsledku mě velice příjemně překvapil. Naopak mohu říci, že HDD pracuje opravdu potichu, za což mohou pravděpodobně především kvalitní kapalinová ložiska. Spotřeba disku je navíc podobná pomalejším zařízením s rychlostí 4200ot./min. Přístupovou dobu WD uvádí kolem 12ms a velikost cache je 8MB. Za zmínku také bezpochyby stojí vysoká odolnost proti nárazu, která je uváděna 250G při provozu a až 900G ve vypnutém stavu. To je pro notebook opravdu důležitý údaj, takže se o tohohle prcka nemusíte až tolik bát. Pokud vám však kapacita nevyhovuje a máte již sundaný kryt, není problém za několik okamžiků úložné zařízení vyměnit.

Nakonec tu jsou ještě další potřebné chipy, jako zvuková a síťová karta, Wi-Fi a nebo BT modul. Kromě bluetooth modulu byly použity všechny čipy značky Realtec, u zvukovky to je přesněji typ ALC888, který nabízí 7.1 audio, které však u tohoto netbooku asi jen těžko použijete. Síťová karta je typu RTL8101E, jehož rychlost je pouhých 100Mbit/s. Na dnešní dobu už trochu zastaralý standard. O bezdrátové připojení k síti se nakonec stará poslední z rodiny Realtec čipů, tedy RTL8187SE. Modrý zub dodal přímo MSI a je použito modulu MS-6837D. Modul disponuje technologií EDR a maximální přenosová rychlost jsou 3Mbit/s.

Žij!

Ve chvíli, kdy jsem našrouboval spodní kryt zpět na svoje místo, byl jsem již poměrně hodně zvědavý na první spuštění notebooku. Především mě zajímala kvalita displeje a jeho použitelnost pro běžnou práci. Po stisknutí tlačítka power vykoukne úvodní obrazovka s logem firmy MSI a spustila se předpřipravená instalace systému Windows.

MSI U100 Wind ve srovnání s širokoúhlým 15,4" notebookem Asus.

Upřímně řečeno, kvalitou LCD jsem byl doslova ohromen, protože jsem opravdu čekal nějaký méně kvalitní a nerovnoměrně podsvícený panel. Displej má rozlišení 1024x600pixelů, což ideálně postačuje pro prohlížení webových stránek bez nutnosti rolování do strany. Podsvícení je za pomoci bílých LED a nutno poznamenat, že je opravdu kvalitní a především krásně rovnoměrné. Samozřejmě není problém nastavit jeho intenzitu pomocí funkčních tlačítek. Čitelnost je pořád perfektní i při nejnižší možné hodnotě. Jen mě trošku vadí, že nastavená intenzita podsvícení se změní při restartu nebo vypnutí netbooku a nastaví se opět na defaultní hodnotu. Pokud spustíte tzv. eco mod, podsvícení se sníží a není možné ho nijak regulovat.

LCD v úhlu, vlevo nejnižší a vpravo nejvyšší hodnota podsvícení.

LCD je však především perfektně čitelné i s velkých úhlů a dokonce krásně i na slunci. Určitě je ze začátku trošku obtížné si zvyknout na menší rozměry a především malou výšku LCD, ale práce na něm je velice příjemná.

Po dokončení instalace systému je U100 připraven pracovat. K OS navíc dostáváte možnost stáhnout kancelářský balík MS Office 2007 zdarma, pouze však na jeden měsíc. Stejně tak je zde možnost využití antivirového programu na měsíc zdarma, apod. To jsou služby, které asi moc lidí nezaujmout, ale zmínit jsem je musel.

Celkově je práce velice příjemná, vypnutí netbooku trvá jen několik vteřin, spuštění je o něco delší, ale také se vejdete do hodnoty kolem půl minuty. Při zaklapnutí displeje netbook přechází do režimu spánku a po půl hodině automaticky přejde do hibernace. To je samozřejmě otázkou vlastního nastavení, ale velice rychle jsem si na tento fakt zvykl a netbook již tedy skoro nevypínám.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning