Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky
Článek Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky

Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

29. 4. 2013 03:00 26

Seznam kapitol

1. Možnosti chlazení počítače 2. Nezbytné vybavení 3. Cenové relace a kde co koupit 4. Důkladná příprava – základ úspěchu
5. Důkladná příprava – izolace desky 1/2 6. Důkladná příprava – izolace desky 2/2 7. Výsledky sestavy Intel 8. Bonus: výsledky sestavy AMD

V dnešním článku bychom vás rádi blíže seznámili s taktováním za pomocí tekutého dusíku. Dozvíte se, jakou výbavu budete potřebovat a kde ji případně sehnat. Také si podrobně ukážeme, jak správně zaizolovat základní desku. Suma sumárum vám poradíme se vším do začátku extrémního přetaktování.

Reklama
Reklama

V předchozí kapitole jsme si představili všechny možné typy chlazení. Dále v článku již budeme pouze uvažovat, že hodláte procesor pořádně potrápit tekutým dusíkem. Postupy se však dají využít i při chlazení suchým ledem, které není zase tak odlišné, jak se na první pohled může zdát.

Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky

Bez čeho se rozhodně neobejdete, je komín pro chlazení procesoru neboli POT. Ten se většinou skládá ze dvou materiálů, hlavně pro snížení pořizovacích nákladů. Základna je vyráběna z mědi a druhý kus z hliníku, duralu nebo dokonce různých typů PVC. Na obrázku můžete vidět POT Dragon F1 Gemini 2.0 od Kingpina, který je jako jeden z mála na trhu modulární – můžete tak volit mezi dvěma typy základen. Další nedílnou částí je uchycení, které zajistí dostatečný přítlak komínu k tepelnému rozvaděči procesoru. Jedná se o backplate, sponu, závitové tyče včetně podložek, pružinek a matek.

Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky

Jak jsme již nastínili v úvodu, při postupném chlazení kapalným dusíkem se POT za nějakou dobu dostane na teplotu velmi blízkou té LN2. Na komínu se začnou srážet kapičky vody, které následně mrznou. V horším případě však začnou stékat po POTu do oblasti patice základní desky, což je jev nežádoucí. Bez dobré izolace si proto moc dlouho nezataktujete. Pro tyto účely se používá kaučukový materiál Armaflex, který je dostupný ve formě hadic nebo desek, a také plastická guma. Hodit se bude také menší ručník nebo textilní utěrky. Na ty papírové raději zapomeňte, po absorpci vlhkosti a jejich následném odstraňování se začnou trhat a různě třepit. Výhodou látkových je, že je po vysušení můžete sbalit a příště znovu použít.

Návod: Extrémní taktování s dusíkem pro začátečníky

Potřebnou výbavu dovršuje ventilátor pro odsávání vlhkého vzduchu, kvalitní teplovodivá pasta a hlavně digitální termometr vybavený čidlem typu K. Pryč jsou však doby, kdy jste museli desku zdlouhavě připravovat po hardwarové stránce a upravovat její obvody. Vystačíte si tak i bez multimetru. Na druhou stranu například takový fén nebo ještě lépe horkovzdušná pistole se jistě bude hodit při rozmrazování sestavy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning