notebooky-hp-compaq-nx9005-a-athlonem-xp-m
Mobilní zařízení Článek Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M | Kapitola 7

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

11. 8. 2003 00:00 36

Seznam kapitol

1. hp compaq nx9000 2. Technické specifikace nx9005 3. Design notebooku 4. nx9005 - porty a konektory
5. nx9005 na cestách - provedení a ergonomie 6. Obraz - grafika a TFT 7. Chlazení notebooku a jeho šetřící režimy 8. nx9005 - výkony a závěr

Notebook týdne: Na PCtuningu jsme dříve recenzovali notebook s mobilním Pentiem 4-M (Premio 3010N) a proto jsem byl dvojnásob zvědav na HP Compaq nx9005 s mobilní verzí procesoru AMD Athlon XP-M. Zajímalo mě, jak na tom bude z hlediska výkonu i výdrže baterií. Druhým důvodem mé zvědavosti byla snaha zjistit, jestli se konstrukce HP a Compaqu k sobě blíží - poté co téměř rok obě družstva "kopou" za stejný tým.

Reklama
Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz


modul procesoru se nachází v pravé části notebooku

Neměli jsme tolik štěstí jako posledně, kdy jsme u Premia 3010 doslova demontovali celý procesor i s chladičem - u nx9005 je přístup k těmto komponentám mnohem obtížnější. Budete se muset spokojit s popisem činnosti chladícího systému jako celku.

Testovaný notebook nx9005 byl vybaven procesorem AMD Athlon XP-M 2000+ (nominální frekvence 1660MHz, jádro Throughbred s 256kB cache). Procesor a čipová sada používají technologii úspory energie AMD Power Now! (viz. dále) kdy procesor podle zatížení mění napájecí napětí a pracovní frekvenci - od minimálních 530MHz až po maximum, 1660MHz.

Při běžné práci byl notebook velmi tichý - průměrná frekvence se pohybovala kolem minimálních hodnot, použitý regulovaný odstředivý ventilátor je překvapivě tichý a při běžném provozu jen zřídkakdy přechází do režimu vyšších otáček a i v tomto režimu není notebook nijak hlučný.

Velmi se mi líbilo, že notebook se ani po delší práci příliš nezahříval - díl zásluh na tom má i to, že notebook není žádná miniatura a teplo se příliš nekoncentruje do jednoho místa. Notebook můžete použít i na klíně aniž byste měli dojem že "vaříte vajíčka" (omlouvám se za poněkud drsný příměr, ale o některých noteboocích se podobná věc říci nedá).

AMD PowerNow!

AMD PowerNow! je firemní technologie prodlužující délku práce notebooku při napájení bateriemi tím, že dynamicky volí výkon procesoru podle aktuálních požadavku. Je totiž evidentní, že nároky na výkon procesoru budou jiné v průběhu práce s textovým editorem, kdy systém většinu času čeká až stisknete další klávesu (a systém běží na min. frekvenci) a jiné tehdy, když provádíte výkonově náročnou kompresi videa nebo když hrajete 3D hru.

Máte notebook? Nezapomeňte na nastavení odpovídajícího napájecího profilu!

To jak se systém chová (šetřící režimy notebooku) lze nastavit v Ovládacích panelech Windows XP (s notebookem je dodáván právě tento operační systém, k dispozici jsou ovladače i pro jiné os). Zjistil jsem, že mnoho uživatelů dosud nemá tušení, že výkon procesoru, jeho přidělování a vypínání jednotlivých komponent ovlivňuje současně nastavené tzv. napájecí schéma - lze je zvolit v záložce "Power Schemes" (Napájecí profily).

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor může pracovat v zásadě ve třech režimech:

  • pouze na minimální frekvenci (tento režim využívá schéma "Maximální úspora baterii" nebo "Prezentace"),
  • v režimu s dynamickým přidělováním výkonu (np. schéma "Přenosný počítač / Laptop", frekvence se pohybuje od 530-1660MHz),
  • v režimu kdy procesor běží na maximální frekvenci (schéma "Max. výkon")...

...přičemž systém dokáže zjistit, kdy je napájen sítí a kdy bateriemi.

Dynamické přidělování výkonu krásně předvádí firemní utilita AMD PowerNow! Dashboard.

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Poznámka: V praxi je přepínání natolik transparentní, že nepoznáte, jede-li notebook na normální nebo úsporné frekvenci.

Výdrž baterii - konstantní zatížení

Pro účely testování výdrže bateriového provozu notebooků jsme u nás zavedli novou testovací metodiku. Tou je kontinuální přehrávání stejného filmu uloženého na disku ve formátu DivX. K tomuto úkolu je totiž třeba odvést určité množství "výpočetní práce", která v čase prakticky stálá a poměrně snadno "změřitelná" (měří se doba přehrávání videa do "uspání" notebooku) ale docela dobře reprezentuje běžné zatížení procesoru.

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

nx9005 v bateriovém režimu pohání 8 článkový Li-ion akumulátor o napětí 18.8V s kapacitou 4.4Ah (4400mAh). Baterie má zabudovaný obvod pro přibližnou kontrolu kapacity.

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Test1

Testovalo se s nainstalovaným kodekem DivX 5.02 film ve formátu DivX 4 (zvuk: stereo v mp3). Obraz se zobrazoval na panelu notebooku v okně 720x576 (nepoužívali jsme externí TV / VGA výstup), jas byl nastaven na střední hodnotu. Notebook byl nastaven do režimu "Presentation", baterie byly nabité na max. kapacitu.

PCtuning Battery test 1:
2h : 37min,
hodnocení: dobré

Výdrž baterii - výdrž/výkon

Metodika druhého testu je rozdílná - test probíhá takto: systém je zatěžován CPU úkoly po dobu jedné minuty, poté následuje 2min pauza. V zátěžové době záleží na procesoru, kolik práce stihne - proto jsou k dispozici dva údaje: výkon a doba do vypnutí notebooku.

Notebook byl nastaven na maximální úsporu baterii (běžel vynuceně na minimální frekvenci) - v tomto testu jsme totiž preferovali výdrž baterii.

PCtuning Battery test 2:
2h : 52min, měrný výkon CPU 766.2 bodů

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Notebooky: HP Compaq nx9005 a Athlonem XP-M
i Zdroj: PCTuning.cz

Zde je vidět, že klíčem k poměrně dobré výdrži notebooku je jeho schopnost razantně snížit výkon procesoru.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama