Nvidia GeForce RTX 3090: Profesionální a herní bestie | Kapitola 4
Seznam kapitol
Dnes jde do prodeje nejvýkonnější karta od Nvidie s architekturou Ampere určená pro tvůrce obsahu a hráče. GeForce RTX 3090 nabízí extrémní výkon nejen ve 4K a 8K hrách, ale hlavně v profi aplikacích vyžadujících výkon a velkou kapacitu paměti.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Představení karty




Karta vypadá na pohled stejně jako GeForce RTX 3080 ale je samozřejmě větší ve všech ohledech. Výrobce kartu osadil tří slotovým chladičem. Ten je stejně stavěný jako na RTX 3080. Nasává studený vzduch zespodu do obou ventilátorů, ten nad PCB pak vytlačí horký vzduch předním panelem karty ven ze skříně. Druhý ventilátor nad průchozí částí karty ohřátý vzduch vytlačí nad kartu, kde by ho měl vytáhnout systémový ventilátor. V praxi to tak opravdu funguje.

Jádro GA102 je třetím největším GPU, které Nvidia vyrobila. S plochou 628 mm² je menší než TU102 u Turingu, ale větší než GP102 Pascal. Plně odemčené jádro, které se asi objeví na nějaké budoucí kartě Quadro bude mít 10752 CUDA jader a označení zřejmě GA102–400–KD–A1.

O napájení karty se starají dva konektory 8+8 pin v redukcí na nový 12 pin. Minimální požadavek na zdroj je dle vašeho procesoru různý. Jako základ s běžným CPU postačí 750 W. Pro náročnější procesory je doporučený až 1000 W. Tento údaj je ale nadsazený, pokud máte kvalitní zdroj, bude stačit i s nižším výkonem. V zátěži si tato karta řekne maximálně o nějakých 350 W na základním nastavení (naše celá sestava max 600 W). Podle tohoto údaje tedy vybírejte také zdroj. Po přetaktování ale počítejte s razantním nárůstem spotřeby a požadavků na zdroj.


Pod krytkou se skrývá NVLink rozhraní pro spojení dvou karet do SLI. Nvidia SLI s příchodem Ampere ale zcela pohřbila, už nebude vytvářet herní profily a pokud má SLI fungovat, musí ho implementovat do hry přímo její vývojáři. NVLink lze tedy využít jedině k nějakým specifickým výpočetním úlohám, kdy je potřeba sdílet paměť obou karet v jednom prostoru (poolu). Pro některá serverová nasazení GPU je toto spojení nutné.

Průměr ventilátoru je 10 cm, hlučnost je velice nízká. Nvidia nelhala, tohle je nejtišší reference v historii, to ale neznamená, že je karta studená a zcela tichá – to rozhodně není. Teploty se dostávají těsně pod 70 °C a to již vede ke shazování výkonu Power (zejména) a méně Temp limitem.


Výstupy na kartě jsou čtyři. Zmizelo USB–C neboli VirtualLink. Všechny GeForce RTX 3090 by měly být vybavené jedním výstupem HDMI 2.1 a trojicí DisplayPort 1.4a. Za pozornost také stojí masivní výdech karty, kudy proudí horký vzduch ven ze skříně. Z praxe ale mohu říci, že tudy moc horkého vzduchu ven nešlo.

Chlazení karty
Jak už jsem řekl na začátku kapitoly, chlazení je u referenčních karet Ampere komplet nové. Základem je velký vapor–chamber, který pokrývá celou střední část karty. Komora je pak vybavena velkým pasivem. Ten pak ochlazují dva ventilátory, horký vzduch prochází žebry a poté ven z karty předním panelem. Druhý ventilátor ofukuje pasiv a vzduch z něj odchází do skříně. Chlazení je masivní a velmi propracované, konkrétně se chladí všechny důležité součástky. Paměti, GPU, cívky, mosfety, řídicí čipy, zkrátka úplně všechno na PCB, ke kterému se v tomto konceptu nedostane žádný okolní vzduch.
