Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly
PCTuning Článek

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

9. 12. 2013 03:00 16

Seznam kapitol

1. Interní Akasa AK-ICR-07U3 a Axago CRI-S3 2. Interní Icy Box IB-864-B a NZXT Aperture M 3. Externí Connect IT-CI104 a Hama Slim SuperSpeed 4. Externí Kingston FCR-HS3 a Kingston FCR-MLG3
5. Testovací metodika a sestava 6. AS SSD Benchmark 7. FC Test, HDTune 8. Vyhodnocení a závěr

Přenosové rychlosti paměťových karet sahají až ke 100 MB/s. K jejich využití je proto nutné mít i patřičně rychlou čtečku. Otestovali jsme čtyři interní a čtyři externí čtečky paměťových karet a nestačili se divit. Zatímco čtečky za 200-300 Kč této rychlosti dosáhnou, čtečky za 500-1000 Kč stále používají zastaralé USB 2.0 rozhraní a jsou limitované na 20 MB/s.

Reklama
Reklama

Úvod

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Dnešním testem uzavíráme sérii tří článků, ve kterých jsme postupně otestovali USB 3.0 flash disky, SDXC paměťové karty a nyní  také čtečky paměťových karet. Přenosové rychlosti lepších paměťových karet v dnešní době běžně dosahují 50-100 MB/s. Pokud chcete této rychlosti využít, málokdy to umožní přímý přenos dat z fotoaparátu či kamery přes USB kabel a čtečka paměťových karet je jediným řešením.

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Na trhu je na výběr z nepřeberného množství interních i externích čteček. Udělat velký srovnávací test všech by nebylo z časových důvodů možné. Cílem článku proto bylo zmapovat situaci na trhu a uvést několik typů na povedené modely. K tomuto účelu jsem do testu vybral čtyři interní a čtyři externí čtečky v cenovém rozpětí od 200 do 1100 Kč s daní od sedmi různých výrobců. Důraz byl kladen na podporu dnes nejrozšířenějšího typu karet SD a jejich variant. Některé čtečky podporují jen tyto karty, většina však i další typy paměťových karet.

Akasa AK-ICR-07U3

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly
Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Stejně jako v předchozích testech USB flash disků a paměťových karet si jednotlivé čtečky představíme v abecedním pořadí. První testovanou čtečku vyrobila společnost Akasa a nese označení AK-ICR-07U3. Jak je patrné z fotek, jedná se o interní čtečku karet určenou do 3,5" pozice. Kromě černého najdete v balení také bílé čelo čtečky, je tedy možné ji osadit i do světlých skříní. Čtečka Akasa AK-ICR-07U3 podporuje všechny běžné formáty paměťových karet. Jejich výpis je uveden pod odstavcem. Dále nechybí jeden USB 3.0 port.

 • Compact Flash (CF I, CF II, Ultra, Extreme, I-Pro, Ultimate, MD)
 • Memory Stick (MS Pro, MS Pro Duo, Magic Gate, Extreme, Ultra)
 • Secure Digital (SDXC až 64 GB, SDHC, SD, Ultra, Extreme, Elite Pro, High Speed, MMC, MMC Mobile)
 • Extreme Digital (X card, Type H, Type M)
 • M2 (Memory Stick Micro M2)
 • Micro SD (Micro SDHC)

Nevýhodou čtečky je její rychlost a řešení kabeláže. USB 3.0 port je propojen napřímo. Jeho datový kabel je však nutné připojit do klasického USB 3.0 portu ze zadní strany počítače, což nevypadá pěkně a komplikuje to i vyvázání kabelů ve skříni. Čtečka karet má vlastní interní USB konektor určený k zapojení do základní desky, který je bohužel starší verze USB 2.0. V testech výkonu je proto zřejmý limit datové propustnosti 20 MB/s, který testovanou rychlou SDXC paměťovou kartou s rychlostí přenosu až okolo 90 MB/s výrazně brzdí. Výhodou čtečky je alespoň poměrně nízká cena pohybující se okolo tří set korun včetně daně.

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Osm rychlých USB 3.0 čteček – dražší modely propadly

Axago CRI-S3

Druhá testovaná čtečka paměťových karet pochází od české společnosti Axago a nese označení CRI-S3. Podobně jako u předchozího modelu Akasa jde o interní čtečku určenou do 3,5" pozice. Nevýhodou je, že ji výrobce nabízí pouze v černém provedení, bílou nebo stříbrnou verzi jsem v nabídkách internetových obchodů nenašel. Čtečka je osazena jedním USB 3.0 portem a celkem pěti sloty pro paměťové karty, ve kterých je možné přečíst všechny typy v současnosti i dříve používaných paměťových karet.

 • micro SD, micro SDHC, micro SDXC, TransFlash
 • xD Picture Card, xD M-Type, xD H-Type, karty SmartMedia nejsou podporovány
 • CompactFlash Type I, CF Type II, Microdrive, Magicstor
 • SD, SDHC, SDXC, MMC, MMC 4.0, MMC Dual Voltage, MMC mobile, RS-MMC, s adapterem jsou podporovány také starší formáty karet mini SD, mini SDHC, MMC Micro
 • MS, MS Pro, MS Duo, MS Magic Gate, MS Pro Duo Magic Gate, Memory Stick Pro HG Duo, s adaptérem jsou podporovány karty MS Micro/M2
 • čtečka přímo podporuje poslední specifikace flash karet CF 4.1 (UDMA 0 - UDMA 6), SD 3.0 (SDXC, až 2TB), SD 2.0 (SDHC, až 32GB), MMC 4.2 (8-bit), MS 1.43, MS Pro 1.03, MS Pro HG 1.01, xD 1.2)

Výhodou čtečky je připojení přes interní USB 3.0 kabel určený k zapojení přímo do základní desky. Díky tomu dosahuje čtečka karet vysokých přenosových rychlostí a plně využívá možnosti moderních paměťových. Příjemná je také cena, která se u tohoto modelu pohybuje okolo 350 Kč s daní. Čtečka Axago CRI-S3 je dle mého názoru nejlepší testovanou interní čtečkou paměťových karet v testu. Mohu ji proto jednoznačně doporučit a z testu si odnese ocenění.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning