Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB
PCTuning Článek

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

23. 10. 2013 03:00 14

Seznam kapitol

1. USB flash disky vládnou světu 2. ADATA N005 Pro, ADATA S102 Pro 3. ADATA UE700, Corsair Voyager 4. Corsair Voyager GS, Corsair Voyager LS 5. EMTEC C650, Kingston DataTraveler 100 G3 6. Kingston DataTraveler R3.0, Kingston HyperX 7. LaCie XtremKey, Patriot Supersonic Boost XT 8. Patriot Supersonic Magnum, Patriot Supersonic Pulse
9. Patriot Supersonic Rage XT, Sandisk Cruzer Extreme 10. Sandisk Ultra 11. Testovací metodika a sestava 12. AS SSD Benchmark 13. FC Test 14. h2benchw, HD Tune 15. Vyhodnocení a závěr

Flashové disky prošly v posledních letech prudkým rozvojem a staly standardem pro přenos dat. Pokud uvažujete o koupi nové „flashky,“ vychází dnes nejvýhodněji modely s kapacitou 64 GB. Ty lze nejčastěji pořídit za cenu od jednoho do dvou tisíc. Otestovali jsme sedmnáct takovýchto flash disků a zjistili, že rozdíly mezi nimi jsou obrovské.

Reklama
Reklama
Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Myslím, že nebudu přehánět s tvrzením, že se v uplynulých letech z USB flashových disků stalo synonymum pro přenos dat. Díky svým malým rozměrům, univerzálnosti, rychle klesající ceně, možnosti připojení k téměř libovolnému zařízení a snadnému čtení i zápisu USB disky téměř vytlačily v tomto ohledu kdysi dominantní optické disky CD a DVD. Flash disky se rychle vyvíjí i dnes, kdy jejich kapacita z původních stovek megabytů dosáhla na desítky gigabytů. Nemáte-li hluboko do kapsy, dají se běžně koupit i USB flash disky s kapacitou 128 GB, omezeně (a za skutečně vysoké ceny) pak i 256 a 512 GB.

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Společně s rostoucí kapacitou naštěstí stejně úměrně klesá i cena flash disků. Zatímco v roce 2011 jste za tisíc korun pořídili lepší USB paměť s kapacitou 16 GB, o rok později jste za stejné peníze dostali 32GB flash disk. Dnes lze za stejných tisíc korun koupit některý z nejlevnějších USB disků s kapacitou 64 GB. Ty jsou dnes mimochodem z hlediska poměru ceny za gigabyte nejlepší volbou a za jeden gigabyte místa u nejlevnějších modelů zaplatíte okolo 14 Kč. O něco méně výhodné jsou levnější flash paměti s kapacitou 16 a 32 GB, případně dražší modely s 128 GB. Jejich cena za gigabyte kapacity se shodně pohybuje okolo 16 Kč. Kupovat flash disky s kapacitou menší než 16 či větší než 128 GB se nevyplatí, poměr cena za kapacitu je u nich velmi špatný.

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Další oblastí, ve které prošly USB flashové paměti velkým rozvojem, jsou přenosové rychlosti. Zatímco dříve trvalo kopírování i relativně malého objemu dat v řádu stovek megabytů na USB paměť dlouhé desítky sekund, u dnešních nejrychlejších disků zabere podobná operace přibližně desetinu času. Velkou roli zde hraje příchod rozhraní USB 3.0 s maximální přenosovou rychlostí až 400 MB / s. Proti předchozímu rozhraní USB 2.0 s rychlostí nejvýše 35 MB / s jde o skutečně zásadní zrychlení.

Všechny dnes testované flash disky používají novější USB 3.0 a drtivá většina z nich je schopna při sekvenčním čtení či zápisu dosáhnout přenosových rychlostí alespoň okolo 100 MB / s. Je ale samozřejmě nezbytné, aby i váš počítač či notebook byl vybaven USB 3.0 řadičem a flashový disk jste měli zasunut ve správném portu. Poznáte jej snadno podle modrého zabarvení plastu. USB 3.0 flashové disky budou samozřejmě fungovat i po připojení ke staršímu USB 2.0 řadiči, počítejte však logicky s omezením maximálního datového toku na zmiňovaných 35 MB / s.

Velký srovnávací test USB 3.0 flash disků s kapacitou 64 GB

Pokud se podíváte do nabídek internetových obchodů, rychle zjistíte, že USB flashových disků je v nabídce skutečně obrovské množství a otestovat úplně všechny by nebylo možné. V dnešním testu najdete výběr sedmnácti z nich. Jediným kritériem při výběru byla podpora rozhraní USB 3.0. Jinak by měly být zahrnuty disky všech kategorií od nejlevnějších modelů s cenou pod tisíc korun až po nejdražší verze téměř za trojnásobek. Stejně tak jsem měl snahu do testu zahrnout alespoň jeden model od všech známějších výrobců a pokrýt všechny typy flash disků od těch miniaturních až po výkonné nebo odolné modely.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning