prehled-operacnich-pameti-duben-2006
PCTuning Článek

Přehled operačních pamětí - duben 2006

Helmich Jiří
Helmich Jiří
12. 4. 2006 23:00 32 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Geil USA 2. Low-end / šetříme 3. Mainstream / zlatá střední cesta 4. High-end / kvalitní podvozky 5. Opravdu drahé / luxus nade vše 6. Patriot a SuperTalent

Na poli operačních pamětí se za uplynulý měsíc událo mnohé. Tím, co nás potěší asi nejvíce je come-back firmy Geil na náš trh. Na skladech českých obchodů se rázem ocitlo několik nových produktů s dobrým poměrem cena/výkon. Právě proto jsem dnes do článku zařadil kapitolu, která se modulům Geil věnuje o něco podrobněji. Druhou dobrou zprávou je, že světové firmy započaly s výrobou rychlejších DDR2 modulů s nižším časováním. Pojďme se tedy společně podívat na to, zda-li se tyto moduly dostaly na náš trh

Reklama
Reklama

Od té doby, co píši cenové přehledy na téma operační paměti, snažím se najít nějakého distributora, který by na náš trh opět začal dodávat operační paměti značky Geil. Až tento týden jsem s pravidelným přísunem ceníků dostal také zprávu o tom, že jeden z předních českých internetových obchodů se rozhodl znovu prodávat moduly této značky. V dalších dnech se pak paměti Geil začaly objevovat i v dalších českých obchodech.

Ještě v prosinci jsem známému zařizoval počítač a podařilo se mi sehnat DualChannel Kit DDR2 667 pamětí s kapacitou 1 GB. To, co nás na Geilu nejvíce zajímá je dobrý poměr cena/výkon. Samozřejmou výbavou valné většiny modulů jsou hliníkové pasívy. Suma sumárum, jedná se o velmi kvalitní a dobře zpracované paměti za dobrou cenu.

Právě proto jsem se rozhodl, že si v dnešním cenovém přehledu společně projdeme zvláštnosti všech sérií, které Geil vyrábí. Přec jen, na trhu přibylo více jak 46 modulů, a tak je dobré, abychom věděli, o čem bude řeč.

První sérií, o které bude řeč, je limitovaná řada Geil One. Tato řada má dvě podsérie modulů, konkrétně TCCD a BH. V prvním případě jsou moduly osazovány speciálně vybíranými (testovanými) TCCD čipy Samsung. Moduly s 32x8 DDR čipy jsou taktovány na frekvenci 400MHz, což samo o sobě není nic zvláštního. Zvláštní je ovšem časování, na kterém moduly běží - jedná se o 1,5-2-2-5. Paměťových modulů s CL 1,5 znám opravdu málo, otázkou však je, zda se něco takového vyplatí. Napadá mě ale, že by mohlo být možné zvýšit časování, díky čemuž by bylo možné rapidně zvýšit frekvenci. Moji domněnku pak potvrzuje sám výrobce - paměti zvládají také frekvenci 600MHz při ne příliš vysokém časování 2,5-4-4-7.

Moduly se prodávají v balení 1x512, 2x256 nebo 2x512 MB. Samozřejmostí je možnost zvedat napájení v rozmezí 2,55-2,95 V. Tato série pamětí je opatřena měděným pasivním rozvaděčem tepla. Na zahraničních serverech jsem se ještě dočetl, že jejich testy prokázaly, že CL 1,5 nepřináší žádné významné zvýšení výkonu. Zároveň však jedním dechem dodávají, že paměti jsou velice dobře provedeny a při vysoké frekvenci podávájí velmi dobré výkony. Jejich cena (2x512MB) se pohybuje okolo 275$, tedy bezmála 7000 korun, což není zrovna málo.

Varianta BH ze série One je pak vytvořena za účelem extrémního přetaktování. V základním nastavení dle SPD pracuje na stejné frekvenci a stejném časování jako varianta TCCD. Maximální oficiální frekvence je však 500MHz @ 2-2-2-5. Při této frekvenci se však moduly musí provozovat s vysokou voltáží, Geil uvádí 2,55-3,8V. Stejně jako výše uvedená varianta, i BH je vybavena měděnými rozvaděči tepla. Tentokráte však Geil varuje před dostatečným průtokem vzduchu ve skříni (15 - 25 kubických stop za minutu). Obě varianty série Geil One mají doživotní záruku.

V hierarchii Geilu stojí na druhém místě série DDR2 Ultra. Jedná se o DDR2 paměti s vysokou frekvencí, u kterých bylo zachováno nízké časování. Tyto moduly jsou opatřeny oranžovým rozvaděčem tepla. Jeho barva má charakterizovat hlavní symbol těchto pamětí, tedy agresivní časování. Všechny moduly této série byly testovány na stabilitu na počítačích s procesory Intel v kombinaci s čipovými sadami nForce 4 Intel Edition, i955X a i975X. Prodávají se v DualChannel Kitech s celkovou kapacitou 1 nebo 2 GB. Oranžové pasívy jsou vyrobeny z hliníku. V souvislosti s agresivním časováním je třeba počítat s vyšším napětím, konkrétně 1,8-2,3V. I tyto moduly mají doživotní záruku. Jistě se ptáte, jak že to agresivní časování vypadá. To se samozřejmě odvíjí od frekvencí, menší seznam tedy následuje:

  • 800 MHz - 4-4-4-12
  • 667 MHz - 3-4-4-8
  • 533 MHz - 3-3-3-8
Tyto paměti jsou vyráběny v omezeném množství. Čipy jsou v pouzdře (F)BGA.

Dále jsou tu pak operační paměti pro "masy", tedy Value série DDR2. Dle slov Geilu se jedná o zcela obyčejné DDR2 paměti. Osobně však neznám mnoho běžných levných DDR2 pamětí s hliníkovým rozvaděčem tepla. Na šestivrstvém PCB nalezneme 64x8 FBGA čipy. Value paměti jsou Non-ECC a vyžadují napětí 1,8 V, rychlejší moduly potřebují "šťávy" o něco více, a sice v rozpětí 1,9-2,3 V. Jednotlivá časování opět závisí na použité frekvenci:

  • 1000 MHz - 5-5-5-15
  • 800 MHz - 5-5-5-15
  • 667 MHz - 5-5-5-15
  • 533 MHz - 4-4-4-12

Rychlé paměti jsou testovány na základních deskách s čipovou sadou i975X, všechny moduly jsou certifikovány pro ATi CrossFire. Na frekvenci 533MHz se prodávají DualChannel Kity s kapacitou 512-2048 MB, kity modulů s vyšší frekvencí mají výhradně kapacity 1 nebo 2 GB.


Dále tu máme Ultra DDR sérii (nejen) pro náročné uživatele procesorů Athlon a Opteron. Jedná se o škálu modulů, jejich frekvence se pohybuje v rozmezí 400 až 550 MHz, při časování 2-2-2-5 @1T až CAS 2,5-4-4-7. Pro tuto skupinu modulů se nedá najít mnoho společných rysů, a tak se společně podívejme na ty nejvíce zajímavé subsérie, subsérii Ultra-X naleznete v článku:

  • Ultra Platinum - zde Geil používá vlastní paměťové čipy 3,5 ns. Zajímavostí je také PCB s pozlacenými spoji. Paměti mají měděné rozvaděče tepla a při frekvenci 550 MHz zvládají časování CAS 3-4-4-8. Jsou určeny především k taktování - CL2 na frekvenci 444MHz (u modelu 2,5-3-3-6 @ 433 MHz) není větší problém, prokázaly to testy zahraničního serveru EnvyNews.
  • nForce4 edition - jedná se o TSOP čipy s časováním 2-2-2-5 @1T při frekvenci 400MHz. Jsou testovány právě na nForce4, s níž mají některé paměti problémy. Tomu chce Geil touto edicí zabránit.

Z továrních pásů firmy Geil také utíkaly moduly označené jako Golden Dragon. Jejich výroba již skončila, a tak pouze pro úplnost uvedu základní rysy této série. Ve své podstatě se jedná o sběratelskou sérii pamětí, které mají unikátní PCB vytvořené pomocí Wafer Level Chip Scale Package Technology. Více než tisíc slov v tomto případě řeknou pouhé dva obrázky.Dále je tu klasická řada DDR Value, která je určena pro běžné uživatele. Pro tuto kategorii má Geil pouhé tři modely, což jasně signalizuje fakt, že Geil soustředí svou pozornost na nové DDRII paměti. Value série pro DDR se prodává v provedení OEM, SingleChannel a DualChannel. Paměti zvládají časování 2,5-4-4-8 nebo 3-4-4-8, záleží na modelových řadách. Jsou osazeny čipy Geil 5ns a vybaveny modrým hliníkovým rozvaděčem tepla.

Dále Geil vyrábí paměti SO-DIMM, od kterých pomalu upouští, a také DDR a SO-DIMM 200pin paměti pro společnost Apple.


Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning