RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299
Hardware Článek RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299

RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 3. 2021 03:00 16

Seznam kapitol

1. Resizable BAR pro všechny! 2. Co je Resizable BAR 3. Asus RTX 3060 TUF OC 4. Nastavení systému a podpora her
5. Testovací systémy a specifikace 6. Měření herního výkonu 7. Těžíme kryptoměny na RTX 3060! 8. Hodnocení a závěr

Když AMD uvedlo technologii Smart Access Memory exkluzivně pro svou platformu a grafiky, oznámil Intel a Nvidia, že na svých systémech umožní totéž. První grafika, která reBAR podporuje je RTX 3060. A my ji vyzkoušíme na starším Intelu X299. Funguje to!

Reklama
Reklama

Resizable BAR pro všechny!

AMD při uvedení Radeonů řady 6000 a nových Ryzenů, také oznámili technologii Smart Access Memory. SAM je funkce, která umožňuje zefektivnit přenos dat z operační paměti počítače do paměti grafické karty. AMD k tomuto kroku přistoupilo, protože ví, že úzká sběrnice nových Radeonů i přes Infinity Cache systém je v jistých případech limitujícím faktorem výkonu. Více si o této funkci povíme v samostatné kapitole.

RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299

Když konkurence viděla, že AMD umožní vymáčknout ze své platformy nějaký výkon navíc, samozřejmě to také potřebovali mít. Nvidia ihned ohlásila, že tuto funkci na svých grafikách také zpřístupní. I když osobně se domnívám, že u highend grafik se širokou sběrnicí a rychlými GDDR6X to nemá smysl. Proto také Nvidia nabízí tuto funkci jako první u low endu RTX 3060 a mobilních čipů, kde dává smysl (mají 192-bit a 256-bit sběrnici). Sice bylo oznámeno, že se dočkají i RTX vyšších tříd, ale tam tipuji dopad na výkon velmi malý a zbytečný. To ale teprve uvidíme.

Po Nvidii přispěchal také s oznámením podpory i Intel a musím říci, že nelhal. Frekvence update mikrokódu jeho procesorů je nebývalá a nezvykle častá. Podmínkou správné funkce je právě aktuální mikrokód update vašeho procesoru, což také probereme detailněji v jedné z kapitol. V tuto chvíli tedy funguje SAM na platformě AMD 500 (400 pokud je BIOS) s Radeony 6000 a procesory Ryzen 5000. AMD plánuje podporu také u Ryzenů 3000/2000.

Starší čipsety Intel také

Celkem překvapení bylo, že tato technologie se netýká jen platforem PCIe 4.0. Což jsou právě AMD a Intel Z590/Rocket Lake, ale i starších procesorů a čipsetů Intelu. Asus, MSI, EVGA a Gigabyte oznámili, že uvedou podporu i u desek s čipsetem Z390 a Z490. Samozřejmě jen u vybraných desek vyšší třídy. Očividně tedy nezáleží ani na procesoru, ani verzi rozhraní PCIe. Podpory této funkce se dočkají i nejvyšší modely platformy X299. Beta BIOS již vyšel a jelikož tuto platformu stále používám, to vyzkouším právě na ní jako na jedné z nejstarších. Tím zjistíme, zdali má cenu čekat na přidání této funkce i do starších desek řady Z300. Podobně na tom budou i další výrobci desek, očekávám od poloviny měsíce kampaň na podporu této funkce u mnoha výrobců.

RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299

Ptáte se proč od poloviny měsíce? Nvidia v únoru oznámila, že v druhé polovině tohoto měsíce bude možné stáhnout vBIOS pro další karty Founders Edition karty z řady GeForce RTX 30. Zároveň už jsou ke stažení ovladače a BIOSy k některým deskám. Zdali to Nvidia splní a stihne vše uvést do konce měsíce, je zatím brzy hodnotit. Já tento článek beru jako první část ze dvou. V této se zaměříme na platformu PCIe 3.0 X299 a v druhém to samé otestuji na PCIe 4.0 Z590 s Rocket Lake čipem Core i9-11900K. Uvidíme, zdali bude na této platformě ve výkonu rozdíl. Mezitím také kolega chystá test na Intelu Comet Lake s Radeonem 6000 i RTX 3060, já ale hodlám otestovat Resizable BAR jen na GeForce.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning