RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299

RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299 | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

8. 3. 2021 03:00 16

Seznam kapitol

1. Resizable BAR pro všechny! 2. Co je Resizable BAR 3. Asus RTX 3060 TUF OC 4. Nastavení systému a podpora her
5. Testovací systémy a specifikace 6. Měření herního výkonu 7. Těžíme kryptoměny na RTX 3060! 8. Hodnocení a závěr

Když AMD uvedlo technologii Smart Access Memory exkluzivně pro svou platformu a grafiky, oznámil Intel a Nvidia, že na svých systémech umožní totéž. První grafika, která reBAR podporuje je RTX 3060. A my ji vyzkoušíme na starším Intelu X299. Funguje to!

Reklama
Reklama

Co je Resizable BAR

Myslím, že tato funkce už byla vysvětlena mnohokrát, také u nás na webu. Přesto jen krátké připomenutí, ať je článek kompletní.

RTX 3060: Mining Hashrate a Resizable BAR na Intel X299
i Zdroj: Pctuning

Dnešní hry obsahují dosahují gigantických velikostí a vzhledem vyšším rozlišením a lepšímu vizuálu je nutné posílat mezi operační pamětí a pamětí grafiky ohromné množství dat a příkazů. Samozřejmě skrze sběrnici PCIe. Před uvedením technologií SAM (Resizable BAR) byla komunikace mezi procesorem (pamětí) a grafikou realizovaná jen sériově v blocích velkých až 256 MB (kvůli 32bitovým systémům). Záleží na operačním systému a ovladačích. Data proudila pomalu a rozsekaná na bloky o zmíněné velikosti.

Ještě před AMD použil tuto pokročilejší technologii sběrnice PCIe Intel a další výrobci. Už v roce 2016 potřeboval Intel znásobit přenos z paměti do GPU u karty Xeon Phi. Tam už byla tato funkcionalita implementovaná. Intel ji také podporuje v procesorech od architektury Nehalem. Zatím ale u běžných PC nenašla uplatnění. Až dosud.

Současná implementace u AMD i Intelu a Nvidie je v podstatě shodná. Umožní komunikovat procesoru s pamětí grafiky paralelně, je tedy možné posílat data v mnohonásobně větších objemech najednou místo postupného přesunu po malých blocích. K tomu je potřeba použít 64b registry BAR a umožnit využití paměťového prostoru nad 4 GB.

Obecně se nemění objem posílaných dat, dojdou z jedné do druhé paměti, ale rychleji. Netuším zdali nějaký výrobce odhalil, o kolik je přenos rychlejší a kolika registry u Radeonů 6000 nebo teď RTX 3060 data putují. Maximální velikost registru BAR je 512 GB. Jakou používají AMD, Intel a Nvidia na svých deskách a grafikách, zatím vědí asi jen oni. Stejně tak nevím, kolik BAR registrů je použito. U 16GB grafické karty to může být klidně jeden BAR o kapacitě 16 GB nebo třeba osm po 2 GB. Ale také třeba desítky registrů s krátkou délkou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning