Seagate: 2,5TB disky v roce 2009
Největší výrobce pevných disků odhaduje, že v roce 2009 budou mít 3,5" disky kapacitu 2,5TB, na 2,5" HDD se vejde až 500GB a 1,8" disky pojmou 275GB dat.
Při nástupu technologie kolmého zápisu se mluvilo o možnosti dosáhnout kapacit několikanásobně vyšších v porovnání s tehdejšími disky. A vskutku, Seagatu se prý podařilo dosáhnout hustoty zápisu 421Gb na čtvereční palec. Pro srovnání, dosud platný rekord Hitachi z dubna minulého roku je 230Gb/in2. Hitachi také v současnosti prodává disky s největší hustotou zápisu, 178Gb/in2.

Seagate nyní přepokládá, že v horizontu čtyř let dosáhnou desktopové pevné disky kapacity 2,5 terabajtu. Limity technologie kolmého zápisu by mohly ležet někde kolem hustoty 1Tbit/in2 (takový 3,5" disk by měl kapacitu 5TB). Vyvstává ale otázka - k čemu tolik místa?
Osobně zastávám názor, že data, která nejsou bezprostředně potřeba, je lepší uložit na optické médium. Nicméně, najdou se i uživatelé, kteří na svém pevném disku chtějí dlouhodobě skladovat filmy v DVD kvalitě. Jenže v dohledné době budou DVD nahrazeny high-definition videem na HD DVD a Blu-ray discích, a milovníci filmů budou opět potřebovat více kapacity.

Více kapacity spíše využijí menší formáty HDD. Mám na mysli nejen notebookové disky rozměru 2,5 palce a jejich menší 1,8" bratříčky (mimochodem, takový Video iPod s 275GB diskem, to by myslím jen tak někdo nezaplnil), ale hlavně ty opravdu miniaturní modely (1", 0,85").
Otázkou ovšem zůstává, jak dalece do roku 2009 stihnou pokročit Flash paměti, popřípadě jiná úložná zařízení bez pohyblivých částí. Přestože HDD dnes nabízejí neporovnatelně lepší cenu za gigabajt, Flash paměti se vyvíjejí daleko rychlejším tempem a v úvahu je nutno brát také skupinu uživatelů, kteří pevné disky z principu nenávidí a nejraději by je hned vyměnili za flashové. Budoucnost notebooků a handheldů patří jednoznačně solid-state pamětem. Jak to ale bude v desktopech?
Zdroj: TGDaily