Srovnávací test dostupných 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Srovnávací test dostupných 2TB pevných disků

Srovnávací test dostupných 2TB pevných disků

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

10. 7. 2012 03:00 61

Seznam kapitol

1. Z řady výrobců zbyli jen dva mohykáni 2. Seagate Barracuda Green 3. Seagate Barracuda 7200.12 4. Western Digital Caviar Black 5. Western Digital Caviar Green 6. Western Digital VelociRaptor 7. Intel SSD 520 Series 120 GB
8. Testovací metodika a sestava 9. AS SSD Benchmark 10. PCMark 05 11. PCMark Vantage 12. FC Test, h2benchw, HD Tune 13. Teploty, hluk, vibrace a spotřeba 14. Vyhodnocení a závěr

Po záplavách a následném zdražení pevných disků na konci minulého roku uvažoval o koupi velkého pevného disku asi jen málokdo. Ceny však postupně klesají a byť ještě nejsou na původních hodnotách, pod tři tisíce se už dá opět pořídit několik 2TB úložišť. Připravili jsme proto srovnávací test, ve kterém jsme změřili výkon disků Seagate a WD.

Reklama
Srovnávací test dostupných 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Na trh s pevnými disky kdysi bývalo opravdu těsno a zájem se na něm udržet měla třeba i společnost IBM. Postupem času se však marže na těchto zařízeních snižovaly a z trhu odešla řada velkých hráčů. Vzpomene si dnes třeba někdo na výrobce disků Quantum? Pravděpodobně ne, protože tato společnost svoji divizi s pevnými disky prodala Maxtoru už před dlouhými jedenácti lety. Ostatně i tento výrobce, kterého možná ještě máte v paměti, už na trhu nějaký ten pátek nefiguruje. V roce 2006 celou společnost odkoupil Seagate a ačkoliv značku ještě několik let držel při životě jakožto označení řady svých levných disků, dnes už je značka také částečně zapomenuta. Disky zmiňovaného giganta IBM už na trhu mimochodem také nenajdete, tuto divizi společnost v roce 2003 odprodala konkurenčnímu Hitachi.

Srovnávací test dostupných 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

V minulém roce došlo na trhu s pevnými disky k dalším velkým akvizicím, po kterých zůstali už jen dva velcí hráči s přibližně polovičním tržím podílem (před Western Digital mírně vede Seagate). Jako první v březnu oznámila odchod z trhu s pevnými disky společnost Hitachi, která tuto divizi odprodala Western Digital za 4,3 miliardy dolarů. I dnes sice stále můžete v některých obchodech koupit disky tohoto výrobce, jde ale o doprodeje posledních skladových zásob, nové modely nebudou a tyto disky jsme proto ani nezařadili do testu. Hitachi však z trhu neodchází natrvalo a v brzké době plánuje vstup na trh s flashovými pevnými disky (SSD).

Druhou společností, která trh opustila o měsíc později, je asijský gigant Samsung. Ten svoji divizi s pevnými disky odprodal pro změnu Seagatu za 1,4 miliardy dolarů. Samsung se v budoucnosti plánuje soustředit výhradně na flashové pevné disky, na jejichž trhu společnost jako přední výrobce polovodičových pamětí hraje jednu z hlavních rolí. Obě společnosti současně úzce spolupracují, kdy Samsung od Seagatu kupuje klasické pevné disky do svých sestav a opačně Samsung Seagatu prodává NAND paměti pro vývoj SSD pod značkou Seagate.

Srovnávací test dostupných 2TB pevných disků
i Zdroj: PCTuning.cz

Minulý rok byl světě pevných disků obecně velmi bohatý na události. Kromě obou výše uvedených akvizic se totiž ve druhé polovině roku udály v Asii (Thajsko, Barma) ničivé záplavy, které zničily velkou část výrobních kapacit obou hlavních výrobců. Důsledkem bylo výrazné zvýšení cen disků, které v průměry skokově vzrostly až na dvojnásobek. Na původní úroveň se ceny nevrátily dodnes, postupně však klesají a disky jsou dnes stále o cca třetinu až polovinu dražší než před rokem. Úplný návrat na původní ceny odhaduji řádově za půl roku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama