Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti
Článek Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

5. 4. 2018 03:00 81

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Než se rozběhnete do obchodu 3. Input lag 4. 4:4:4 nebo 4:2:2? A co to vlastně je?
5. HDR 6. Tipy a postřehy 7. Vy zíráte, my zíráme 8. Závěr

Dnešní článek vám přiblíží, jak se dá fungovat s běžnou UHD televizí namísto obvyklého monitoru k PC. Mohlo by se zdát, že stačí koupit libovolné plátno, zapojit kabely a konzumovat ten skvělý obraz, nejlépe obohacený o HDR. Jak se však ukázalo, není to úplně ideální. V televizích se skrývá vyjma velkého bratra i několik zákeřností.

Reklama
Reklama

Úvod

Někteří si jistě pamatují dávné doby, kdy se místo vepřů chovali mamuti, a předkům na stole místo dnešních třicetipalcových monitorů hověl tunový monolit, který byl vybaven ubohou čtrnácti- až patnáctipalcovou obrazovkou. Ti, kdož byli více majetní, případně se nebáli majznout souseda kyjem, si mohli dopřát ještě větší a těžší monstra, ve kterých byly až jednadvacetipalcové obrazovky. Ale to byla spíš výsada profesionálů a horních deseti (tenkrát tolik lidí holt ještě nebylo).

Doba ovšem pokročila, a tak je dnešní nabídka monitorů velice štědrá. Rozumné minimum v podobě Full HD dvaceti čtyř palců stojí pár tisíc a o tři, čtyři palce navrch není přirážka nijak dramatická. Pokud ale pošilháváte po pořádném plátnu a Ultra HD rozlišení 3840 × 2160, začne být nabídka kapánek chudší a zároveň dražší. Naproti tomu UHD televizí obřích úhlopříček jsou plné sklady, padají už lidem z oken a přibalí vám je i řezník k šišce lovečáku. Napadlo mě tedy otestovat cenově dostupnou UHD televizi, zda obstojí jako běžný monitor. A protože je to televize, zastane dvojí funkci. Také bude téměř jistě i chytrá, takže zvládne internet a jiné multimediální kejkle bez nutnosti zapínat komputer.

Abych předešel zmatkům, ještě je nutno zmínit, že UHD televize jsou v drtivé většině sice označované jako 4K, ale od výrobců spotřební elektroniky to byl vlastně jen marketingový tah. Původní filmové 4K rozlišení je 4096 × 2160 bodů, kdežto televize mají pouze rozlišení 3840 × 2160 (2160p), tedy Ultra HD.

Na testy jsem měl zapůjčenou televizi Philips 43PUS6262. Jedná se o cenově dostupné UHD zobrazovadlo s obvyklou chytrou výbavou, podporou HDR a skvělou funkcí Ambilight 2. Ve specifikacích už ale nenajdete typ panelu. Na DisplaySpecifiactions.com ano. Instalován je panel IPS, 50 Hz (×2), 8bit + FRC, podsvícení Direct Led s technologií Micro Dimming.

Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

Jestli je ale něco na televizích Philips výjimečné, pak je to právě Ambilight, které geniálně rozšiřuje a oživuje obraz a zároveň maskuje nedokonalou černou, kterou trpí všechny LCD televize. Samozřejmě vyjma technologií QLED a OLED, ale to je trochu dražší písnička.

Zmíněný televizní vehikl jsem podrobil zatěžkávací zkoušce v podobě běžného denního použití, tedy civění na internet, filmy, hry a trocha (vlastně to byla většina z toho všeho) pracovního nasazení by se taky našla. K testování tentokrát neposloužila domácí sestava, ale pracovní notebook HP Omen s procesorem i7-6700HQ, 16 GB RAM a grafikou GTX 965M (HDMI 2.0). Důvodem byl jednak nedostatek místa na stole doma a taky to, že moje letitá GTX 980 nemá HW podporu kodeku HEVC (h.265), kdežto o chlup novější GTX 965M už ano. A přehrávat UHD video jen za použití procesoru je čiré bláznovství, neboť moje postarší i7-4790S na to nemá dost sil. Na to pozor, pokud chcete civět na UHD filmy v režii PC, ujistěte se, že máte pořádný procesor anebo grafiku s podporou HEVC.

Televize dostávala bohatou krmi skrz běžný kabel HDMI a díky HDMI 2.0 je k dispozici UHD při 60 Hz. Rozhraní DisplayPort má sice lepší vlastnosti, ale najít v Kocourkově televizní bednu s DisplayPortem je stejně běžné jako sázet rajčata a přitom narazit na ropu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning