Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti
i Zdroj: PCTuning.cz
Monitory Článek Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti | Kapitola 8

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

5. 4. 2018 03:00 81

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Než se rozběhnete do obchodu 3. Input lag 4. 4:4:4 nebo 4:2:2? A co to vlastně je?
5. HDR 6. Tipy a postřehy 7. Vy zíráte, my zíráme 8. Závěr

Dnešní článek vám přiblíží, jak se dá fungovat s běžnou UHD televizí namísto obvyklého monitoru k PC. Mohlo by se zdát, že stačí koupit libovolné plátno, zapojit kabely a konzumovat ten skvělý obraz, nejlépe obohacený o HDR. Jak se však ukázalo, není to úplně ideální. V televizích se skrývá vyjma velkého bratra i několik zákeřností.

Reklama

Závěr

Jak jste zřejmě pochopili, koupit UHD televizi a jednoduše ji vyměnit za monitor není tak bezpracné. Pokud ale překonáte úvodní nástrahy, čeká vás velký a solidní obraz, spousta místa a k tomu hromada funkcí. Dnešní chytrá TV se totiž dá využít jako taková děvka pro všechno. Sežere a vyplivne televizní kanály, HDR videa, připojí se k Wifi či Netflixu, má podporu připojení klávesnic a další vědra možností. Není náhodou, že tohle všechno je k dispozici i na testovaném modelu Philips 43PUS6262.

Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Použití TV namísto monitoru může ovšem skrývat jisté záludnosti. Mimo potíží zmíněných v předchozích kapitolách je potřeba vyřešit současně pracovní prostor. Sedět u 43“ úhlopříčky (nebo větší) na půl metru není zrovna pohodlné, ani šetrné na oči (to by možná přišly vhod okuláry z minulého článku). Jednak plocha je příliš velká, takže často musíte očima po ploše cestovat, a další možný zádrhel bude v samotném svitu obrazovky. V noci, v neosvětlené místnosti a s Wordem či browserem přes celou obrazovku budete mohutně rentgenováni smrtícím modrým světlem. To se ale dá jednoduše vyřešit jasem na minimum, zapnutím nočního osvětlení ve Windows, rozsvícením a podobně.

Jiné úskalí je v samotném rozlišení 3840 × 2160. I na ploše přes čtyřicet palců je všechno mrňavé (nebo už nemám tak dobrý orlí zrak) a o to blíž je potřeba zase sedět. Já to kompenzuji nastavením W10 měřítka na 150 %. Počítat musíte i s tím, že chtít nastavit „nestandardní“ rozlišení, se kterým se 4K monitor bez problémů popasuje (např. 2560 × 1440 bodů), může být u televizorů problém.

Další nebezpečí v použití televize je input lag. Ten byl sice už rozpitván, jenže jako nejdůležitější parametr ho zmiňuji znovu. U monitorů se tato položka už snad ani nemusí řešit, pokud tedy nejde o profesionální gaming, kde rozhoduje každá upocen milisekunda. U TV je však ostražitost na místě. Velký input lag učiní z TV nepoužitelné haraburdí. Paseku může nadělat i nesprávné nastavení barevného rozsahu a místo špičkového obrazu uvidíte cosi rozmatlaného a barevného jako polštář, kterým někdo udusil klauna.

Původně jsem nabyl bláznivé domněnky, že TV vezmu, zapojím a budu si užívat luxusní obraz, ale to se jaksi nekonalo. Zkrátka jak je vidět, 4K televize k PC vyžaduje trochu toho výzkumu, laborování a doktorát z MIT. Ne, tak strašné to není (ačkoli), jen to už není stylem zapojit a jedem. Při výběru TV by se našlo mnoho dalších ptákovin k řešení pro obrazové puristy, ale záměrem bylo vyzkoušet, jestli je UHD televize použitelná jako monitor. A to je.

Za půjčení televize děkuji českému zastoupení společnosti Philips TV.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama