Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti
Článek Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

5. 4. 2018 03:00 81

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Než se rozběhnete do obchodu 3. Input lag 4. 4:4:4 nebo 4:2:2? A co to vlastně je?
5. HDR 6. Tipy a postřehy 7. Vy zíráte, my zíráme 8. Závěr

Dnešní článek vám přiblíží, jak se dá fungovat s běžnou UHD televizí namísto obvyklého monitoru k PC. Mohlo by se zdát, že stačí koupit libovolné plátno, zapojit kabely a konzumovat ten skvělý obraz, nejlépe obohacený o HDR. Jak se však ukázalo, není to úplně ideální. V televizích se skrývá vyjma velkého bratra i několik zákeřností.

Reklama
Reklama

Závěr

Jak jste zřejmě pochopili, koupit UHD televizi a jednoduše ji vyměnit za monitor není tak bezpracné. Pokud ale překonáte úvodní nástrahy, čeká vás velký a solidní obraz, spousta místa a k tomu hromada funkcí. Dnešní chytrá TV se totiž dá využít jako taková děvka pro všechno. Sežere a vyplivne televizní kanály, HDR videa, připojí se k Wifi či Netflixu, má podporu připojení klávesnic a další vědra možností. Není náhodou, že tohle všechno je k dispozici i na testovaném modelu Philips 43PUS6262.

Ultra HD televize jako monitor – strasti a slasti

 

Použití TV namísto monitoru může ovšem skrývat jisté záludnosti. Mimo potíží zmíněných v předchozích kapitolách je potřeba vyřešit současně pracovní prostor. Sedět u 43“ úhlopříčky (nebo větší) na půl metru není zrovna pohodlné, ani šetrné na oči (to by možná přišly vhod okuláry z minulého článku). Jednak plocha je příliš velká, takže často musíte očima po ploše cestovat, a další možný zádrhel bude v samotném svitu obrazovky. V noci, v neosvětlené místnosti a s Wordem či browserem přes celou obrazovku budete mohutně rentgenováni smrtícím modrým světlem. To se ale dá jednoduše vyřešit jasem na minimum, zapnutím nočního osvětlení ve Windows, rozsvícením a podobně.

Jiné úskalí je v samotném rozlišení 3840 × 2160. I na ploše přes čtyřicet palců je všechno mrňavé (nebo už nemám tak dobrý orlí zrak) a o to blíž je potřeba zase sedět. Já to kompenzuji nastavením W10 měřítka na 150 %. Počítat musíte i s tím, že chtít nastavit „nestandardní“ rozlišení, se kterým se 4K monitor bez problémů popasuje (např. 2560 × 1440 bodů), může být u televizorů problém.

Další nebezpečí v použití televize je input lag. Ten byl sice už rozpitván, jenže jako nejdůležitější parametr ho zmiňuji znovu. U monitorů se tato položka už snad ani nemusí řešit, pokud tedy nejde o profesionální gaming, kde rozhoduje každá upocen milisekunda. U TV je však ostražitost na místě. Velký input lag učiní z TV nepoužitelné haraburdí. Paseku může nadělat i nesprávné nastavení barevného rozsahu a místo špičkového obrazu uvidíte cosi rozmatlaného a barevného jako polštář, kterým někdo udusil klauna.

Původně jsem nabyl bláznivé domněnky, že TV vezmu, zapojím a budu si užívat luxusní obraz, ale to se jaksi nekonalo. Zkrátka jak je vidět, 4K televize k PC vyžaduje trochu toho výzkumu, laborování a doktorát z MIT. Ne, tak strašné to není (ačkoli), jen to už není stylem zapojit a jedem. Při výběru TV by se našlo mnoho dalších ptákovin k řešení pro obrazové puristy, ale záměrem bylo vyzkoušet, jestli je UHD televize použitelná jako monitor. A to je.

Za půjčení televize děkuji českému zastoupení společnosti Philips TV.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning