PCTuning Článek

Vybíráme nejlepší Radeon HD 6950 1GB — králové Full HD?

tomas-sulc
Tomáš Šulc
22. 9. 2011 01:00 25 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Asus DirectCU II — balení, karta a detaily 2. Asus DirectCU II — jádro, chladič, specifikace 3. Gigabyte OC verze — balení, karta a detaily 4. Gigabyte OC verze — jádro, chladič, specifikace 5. Sapphire HD 6950 1 GB — balení, karta a detaily 6. Sapphire HD 6950 1 GB — jádro, chladič, specifikace 7. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 8. 3DMark Vantage/11, Bad Company 2, Crysis
9. F1 2010, Far Cry 2, Just Cause 2 10. Mafia 2, Metro 2033, Splinter Cell, WiC 11. Přetaktování 12. Hlučnost, teploty, spotřeba 13. Celkový výkon 14. Poměr cena/výkon 15. Závěr

Radeony HD 6950 nepatří k nejvýhodnějším kartám na trhu, přesto si však našly řadu kupců. Asus, Gigabyte a Sapphire navíc na trh uvedli upravené verze „jen“ s 1 GB paměti, které de facto stejný výkon jako plnohodnotná verze nabízí o několik set levněji. A u těchto karet už je poměr cena/výkon o něco zajímavější.

Reklama
Reklama

Jak už bylo řečeno v úvodu, dnešní recenze je zaměřena na trojici AMD Radeonů HD 6950 s modifikovanými chladiči a 1 GB paměti (referenční modely mají podobně jako Radeony HD 6970 2 GB). Karty si představíme v abecedním pořadí, začněme tedy u Asusu. Ten nabízí Radeon HD 6950 1 GB v upravené verzi DirectCU II. Krabice patří spíš k těm větším, příslušenství je však chudé a najdete v něm jen klasický základ v podobě krátkého papírového manuálu, DVD s ovladači, redukci na monitor i napájení a jeden CrossFire můstek.

Testovaná karta patří do řady DirectCU II, těšit se tak můžete na typický dvouslotový chladič s dvojicí 80mm ventilátorů. Také výstupy na monitor se proti referenční verzi liší a je jich hned šest. Klasickou dvojici DVI doplňuje čtveřice DisplayPort konektorů, přičemž HDMI i analogový výstup můžete získat pomocí redukcí (HDMI redukce je součástí balení).

Pokud máte monitor s velmi vysokým rozlišením nad 1920 × 1200 px, není možné využít všechny porty současně. V tomto případě je nutné hardwarový přepínač na hřbetu karty přepnout do druhé polohy, kdy se aktivuje dual link režim DVI, aktivní však budou „jen“ tři DisplayPort výstupy. Problematika připojení tří a více monitorů však bude pravděpodobně trápit jen minimální procento majitelů.

Přídavné napájecí konektory umístěné na hřbetu karty mne překvapily. Zatímco referenční Radeony HD 6950 vyžadují dva 6pinové konektory, karta Asus vyžaduje šesti a osmipinový konektor.


Vlevo nahoře Asus Radeon HD 6950 DirectCU II, dole AMD Radeon HD 6970, vpravo nahoře Radeon HD 6870 a pod ní nVidia GeForce GTX 560 Ti

Na délku je karta Asus velmi dlouhá. Plošný spoj je téměř tak dlouhý jako referenční AMD Radeon HD 6970 (rozdíly jsou jen v milimetrech) a majitelé menších skříní s pevnými disky naproti grafické kartě tak mohou mít problémy s montáží.

Plošný spoj má černou barvu a jak už bylo řečeno, patří k těm delším. Po sundání chladiče (což je snadné, stačí uvolnit čtveřici šroubků) je patrné proč. Plošný spoj je převzatý z výkonnější verze Asus Radeon HD 6970 DirectCU II s tím rozdílem, že dvě napájecí fáze nejsou aktivní. To ale zase tolik nevadí, toto omezení se projeví jen při extrémním přetaktování a velkém zvýšení napětí na jádře.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning