Zpět do pravěku!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Zpět do pravěku!

Zpět do pravěku!

Michal Rybka

Michal Rybka

8. 1. 2016 18:00 49

Seznam kapitol

1. Mobilní nepřipojení 2. Lovcem signálu 3. Jako na dial-upu (jen to trochu padá) 4. Upíří život a noční nasávání 5. No jo, když to nesype...

Chcete si užít minulost? Zjistit, jak se žilo bez rozumného internetového připojení? Jak se pracuje s webovými aplikacemi, když se vám spojení co chvíli rozpadá? Nemusíte jezdit do zemí třetího světa, tenhle zážitek vám nabídnou i naši mobilní operátoři. A nemusíte ani na samotu či do hor, tenhle zážitek vám zprostředkují přímo uprostřed patnáctitisícového města. Vítejte v roce 2016!

Reklama

Pokaždé, když navštěvuji tohle město, mám cimrmanovský zážitek očekávání a následného zklamání. Od roku 2000 čekám, kdy i tam zavítá rozumné mobilní připojení, ale očekávání se za šestnáct let změnilo v docela slušnou dávku frustrace. Pokaždé, když sleduji reklamy našich mobilních operátorů, mám dojem, že nabízí robustní službu, která je pravda jen trochu mastná a nabízí jen omezené balíčky dat. Ale což, data potřebujeme a ono to už určitě nějak poběží. Už to určitě vylepšili, dopokryli a letos bude vše fungovat. Určitě najdeme pokrytí nějakou formou rychlých dat, protože dnes bez rychlých dat dnes fungovat nelze.

V okamžiku, kdy jsem začal pracovat s internetovým videem, navíc značně vzrostla moje datová spotřeba, protože obří soubory putují sem a tam a není problém spotřebovat 1–2 GB dat denně. Mobilní data jsou stále drahá, ale nevadí, v případě potřeby si zaplatíte datový balíček, protože ho prostě potřebujete. I zaplatil jsem si u O2 datový balíček 5GB  dat, abych mohl pracovat s videem a počítal jsem, že cirka 3 GB z toho určitě spotřebuji. Dnešní LTE sviští slušně a od poloviny roku 2014 to funguje i s iPhonem, takže můžu iPhone 6 použít i jako wifi modem pro notebook. Androidisté si mohou nechat uštěpačné poznámky – ano, takhle funkce přišla na iPhone dost pozdě, ale O2 taky zprovoznil LTE jako poslední – a co? Už to máme a funguje to.

I rozbalil jsem si setup, aktivovat osobní hotspot – a skvělé, funguje to. Počkat, funguje to nějak pomalu...? Že by tu bylo jen 3G? Zkontroloval jsem obrazovku telefonu a uviděl „děsivé E“. E jako EDGE, což je technologie z roku 2003. EDGE byla v roce 2003 opravdu fajn věc, zvládalo to teoreticky až 386 kbps, v praxi spíš něco pod 200 kbps a to bylo třikrát rychlejší než analogový 56kbps modem. A tak jste si koupili PCMCIA modem, strčili ho do svého notebooku s Centrinem první generace a mohli používat mail a mírně browsovat, což bylo děsně super, protože jste najednou měli přístup k mailu, Wikipedii a Google skoro všude.

Zpět do pravěku!
i Zdroj: PCTuning.cz

Máte pocit, že jste právě slyšeli zasněnou retro úvahu o muzeálních technologiích? Ano, protože Centrino první generace, PCMCIA, analogový modem pro pevnou linku a EDGE jsou skutečně muzeální technologie. Spojuje je hlavně to, že byste je opravdu, ale opravdu nechtěli používat při práci s videem anebo audiem vyšší kvality. Je to šíleně pomalé, i když to funguje stabilně – a ono to občas stabilně nefunguje.

Na mapě ČTU je lokalita, na které jsem se nacházel, namalovaná barvou označující „robustní vnitřní pokrytí širokopásmovou mobilní sítí O2“. Vydal jsem se tedy hledat alespoň 3G síť, protože i když 3G je dnes mírně retro, opravdu bych nečekal něco horšího. Určitě to je tím, že mi stíní zeď anebo něco takového, i když to je divné, protože vysílač byl v dohledu, byť asi 3 km daleko. Procházel jsem tedy místnost za místností, hledal 3G a vzpomněl jsem si u toho na pasáž ze Šalamounovy Písně písní:

Na lůžku jsem toužila za nocí
po tom, kterého z duše miluji.
Hledala jsem ho, ale nenašla.
A tak už vstanu a město prochodím,
pátrám po ulicích i náměstích
po tom, kterého z duše miluji.
Hledala jsem ho, ale nenašla.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama