AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu
i Zdroj: Pctuning
Procesory, Paměti, Desky Recenze AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu

AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28. 9. 2022 14:00 76

Seznam kapitol

1. Pátá generace ZEN překonává vše 2. Změny architektury Zen 4 3. Patice AM5 a čipset X670E 4. Frekvence Ryzen 9 7950X 5. Představení AMD Ryzen 9 7950X
6. Testovací systémy a specifikace 7. Měření aplikačního výkonu 8. Měření herního výkonu (1080p) 9. Spotřeba procesorů 10. Hodnocení a závěr

Téměř přesně po dvou letech, uvádí AMD nástupce architektury Zen 3. Ta nová přináší, ohromný nárůst výkonu, vyšší spotřebu a kompletně novou platformu AM5 s DDR5. CPU jsou sice levnější než Zen 3, desky jsou ale zatím hodně drahé.

Reklama

Když AMD v roce 2017 uvedlo první generaci Ryzenů, byl to sice posun kupředu, Intel byl ale stále ve výkonové výhodě. Ryzeny 1000 měly solidní výkon v multi-threadu, zaostávaly v paměťově náročných úlohách, hrách a single-thread aplikacích. Druhá generace Ryzenů 2000 nepřinesla nic zásadního, šlo jen o vyšponované první Ryzeny na maximum. Intel byl stále v klidu.

AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu
i Zdroj: Pctuning

Velké věci se udály až s příchodem Ryzenů 3000. V počtu jader a v multi-thread výkonu Ryzeny bezpečně předhonily Intel, a ten musel konečně reagovat. Nejprve levnějšími procesory a poté i nesmyslným desetijádrem Comet Lake. Bylo jen otázkou času, kdy AMD nedostatky návrhu architektury Zen 2 napraví a uvede procesor, který Intelu opravdu zatopí i v herním výkonu. Ten byl poslední baštou, kde Intel ještě držel žezlo.

A to se stalo s Ryzeny 5000 před dvěma lety. Ryzeny 5000 totiž měly vše, co Intel v té době neměl. Vyšší počet jader, vyšší vícevláknový výkon, vyšší výkon v náročných paměťových aplikacích, a konečně i v jednovláknovém a herním nasazení. Všechny bašty, které Intel v roce 2020 držel, padly. AMD se stalo v roce 2020 králem procesorového výkonu. Stačily jim k tomu tři roky. Bohužel s tím ale přichází první znatelné zdražení jejich procesorů.

Další události už jsou nedávná historie. Intel toho za dva poslední roky stihl hodně. V roce 2021 uvedl Intel architekturu Rocket Lake a rozdíl a krapet se ve výkonu na AMD dotáhl. Herní výkon opět patřil Intelu, aplikační výkon AMD. Následovala řada Alder Lake, která už AMD Ryzenům 5000 dokázala v mnoha ohledech řádně zatopit (a to doslova). AMD uvedlo testovací Ryzen s 3D cache, který byl ale v aplikacích slabší, ve hrách přináší benefit jen někde.

AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu
i Zdroj: Pctuning

Ještě před pár týdny byla situace na trhu jasná. AMD už nedokázalo plně držet krok s Alder Lake, platforma AM4 je už zkrátka zastaralá. Bylo jasné, že je čas na řádný upgrade. S novou platformou AMD ale muselo přinést i doslova brutální nárůst výkonu, jelikož pár procent navíc by zákazníky ke koupi DDR5, nové desky AM5 a CPU nedonutilo. Za nemalé peníze musel zákazník dostat hodně „muziky“. Což se povedlo. Nárůst výkonu Ryzenů 7000 je opravdu brutální, v řádu desítek procent. Více samozřejmě v testu.

Má Raptor Lake šanci ?

AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu
i Zdroj: Pctuning

V tuto chvíli už z mnoha zahraničních recenzí víte, že Ryzeny 7000 přinesly největší mezigenerační nárůst v historii moderních procesorů. AMD zásadně navýšilo frekvence (a spotřebu) čipů, čímž dosáhli ohromného navýšení výkonu. Architektura není zásadně jiná, k nárůstu výkonu došlo hlavně díky vyšším frekvencím. Proti Ryzenům 7000 nemá Intel s Alder Lake šanci, v herním výkonu možná, ale v aplikačním všude prohraje. Ryzeny však nebudou soupeřit s Alder Lake, ale s Raptor Lake. A ty mají dorazit už někdy za tři týdny.

Otázka zní, dokáže vůbec Raptor Lake dohnat náskok AMD? Už teď je mi zcela jasné, že nikoliv. Počty velkých jader jsou stejné s Alder Lake, malá jádra jsou z hlediska výkonu spíš k smíchu než k reálnému využití. V některých benchmarcích Intel asi povede, ale ve většině testů proti velkým jádrům Zen 4 prohraje. Ve hrách si ale možná svou pozici lídra uhájí. Záleží jen na tom, zdali Intel nějak zapracoval na frekvencích a jejich správě. Takt 5,8 GHz na pět sekund nepřinese z hlediska výkonu nic. Když k tomu připočítáme i efektivitu procesorů obou výrobců, je už nyní výhercem AMD.

Co nás bude zajímat

AMD Ryzen 9 7950X: Šestnáct jader Zen 4 v testu
i Zdroj: Pctuning

Recenze bude klasická, spíše kratší než unaveně dlouhá. Změříme aplikační výkon, herní výkon v několika hrách a později se podíváme i na přetaktování. Jen pro úplnost změřím nárůst IPC vůči starším Ryzenům a Intel Core. Také prozkoumáme zásadní změny architektury, nastavení pamětí a další aspekty procesorové novinky a nové platformy AM5.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning