AMD se vyhranilo proti rychlému rozhraní Intel Thunderbolt. Prý nemá budoucnost
Pamatujete si osud FireWire a eSATA? Pro nezájem přestaly být u rychlých zařízení osazovány a nahradilo je USB. Stejný osud čeká podle AMD i Intel Thunderbolt.
Je to nějaký pátek, co Intel ohlásil superrychlé optické rozhraní LightPeak. Bohužel, štěstí vývojovému týmu nepřálo, a tak se Intel rozhodnul prozatím používat metalickou kabeláž z mědi. Apple se jako jeden z prvních výrobců rozhodnul pro jeho použití na nové řadě MacBooků. Jeho hlavní výhodou je použití libovolného rozhraní pomocí vlastní sběrnice a převodníku. U nových MacBooků využil Apple miniDisplayPortu a kombinuje zde přenos datové sběrnice PCI Express a obrazu. Dále je možné z konektoru odebírat až 10 W a to vše při propustnosti 20 Gb/s (díky dvěma nezávislým kanálům obousměrně 10/10 Gb/s). Nevýhodou je ale sdílení šířky přenosového pásma a tím i snížení propustnosti jednotlivých rozhraní.
Nepřehlédněte:
Intel Thunderbolt alias Light Peak: Vyzyvatel USB 3.0 je konečně zde
Intel Light Peak se objeví nejprve v zařízeních Apple?
Rychlé rozhraní Thunderbolt a MacBook Pro v akci. Podívejte se na video
Little Big Disk: první disk s rozhraním Thunderbolt dosahuje 700 MB/s
A právě tyto a několik dalších připomínek vzneslo k rozhraní AMD: „DisplayPort v1.2 nabízí ve špičce zobrazovacímu zařízení až 17 Gb/s… mnohé AMD platformy založené na USB 3.0, který nabízí 4,8 Gb/s a AMD čipsety 8 Series mají nativní podporu SATA 6 Gb/s. Celková propustnost na jeden kanál Thunderbolt je tedy pouze o 20 % vyšší než jedna linka PCIe v3.0 a zhruba o 50 % vyšší než jeden USB 3.0 port.“ AMD se také obává, že její nedávno uvedená multi-stream technologie, umožňující připojení více monitorů pomocí jednoho DisplayPortu u série Radeon HD 6800 není kompatibilní Thunderbolt DisplayPortem.
Osobně si myslím, že AMD je k rozhraní Thunderbolt skeptické hlavně z toho důvodu, že se nepodílelo na jeho vývoji, zatímco jiní, mnohem menší výrobci ano. Kromě Apple přislíbilo další produkty s tímto perspektivním rozhraním Lacie, Seagate a Western Digital. AMD tak zcela zbytečně tak při svém nesouhlasu „míchalo hrušky s jabkama“. Vždyť Thunderbolt je použitelný pro všechna dnes představitelná zařízení. Hlubší zamyšlení v anglickém jazyce naleznete na serveru X-bit labs.