Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge
Hardware Článek Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 7. 2012 03:00 13

Seznam kapitol

1. ITX formát pro (také) herní dělo... 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Specifikace desky a software 5. Bližší pohled na desku 6. Detaily desky, čipy
7. Napájení desky (popis) 8. Napájení desky (praxe) 9. BIOS 10. Přetaktování 11. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 12. Hodnocení

Dnes si představíme skutečně mistrovské dílo, miniaturní desku pro maximálně výkonný (i herní) počítač. Osadit lze Sandy i Ivy Bridge a díky luxusnímu napájení se nemusíte bát ani ultra vysokého přetaktování. Jak by se vám líbil takt 5,1GHz procesor a 2,3GHz paměti na takto malé desce? Nám se to tedy líbilo až moc!

Reklama
Reklama
Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Otestovali jsme pro vás už šest základních desek s čipsetem Z77 Express co stály za to. V testu jsme měli jednu povedenou mATX desku od Asusu,  také "šavlozubku" ze stejné produkční "stáje". Od Asusu jsme také otestovali nejvybavenější a nejvymazlenější model pro LGA 1155 vůbec (Maximus V Extreme). MSI nám ukázalo levný model, jemuž jsme udělili ocenění za nejlepší volbu do 4000 Kč s DPH. Také nám jako první dali okusit rozhraní Intel Thunderbolt na nejvyšším modelu této řady. Jako lahůdku jsme vám pak přinesli test opravdu skvělé desky od Asrock, nabízí skvělý poměr ceny a možností/výkonu. Co vám ale ukážeme dnes, jde zcela mimo vše co jsem popsal. Dnes vás čeká vskutku netradiční zážitek, miniaturní deska ITX formátu jež se může hrdě postavit jakékoliv "velké" desce a mnohé třeba i překoná, jak v taktování tak i možnostech.

Asus byl vždy průkopník v ITX deskách, většina z nich ale byla spíše méně výkonná a určená do HTPC nebo kancelářských strojů. V nabídce jsou desky tohoto formátu slabšího ražení, většinou s integrovaným CPU. Výrobce nabízí desky s Intel Atom, AMD Brazos a Llano, nabídne i AMD Trinity. V minulosti byly v prodeji desky s Intel Celeronem a dalšími čipy. Druhá vývojová větev je zajímavější, nabízí mini-ITX desky s plnohodnotnou paticí pro klasický desktopový procesor. Jednou takovou je třeba model M488T-I Deluxe s paticí AM3 a podporou procesorů Phenom II, včetně úspornějších šestijádrových (maximum 95W). Opravdový rozmach zažila produkce ITX desek s paticí LGA 1155 a úspornými procesory architektury Sandy Bridge. Jenom Asus jich má v nabídce několik, většinou s čipsetem H61 a H67 Express. Opravdu zajímavá deska i pro nadšence ale přišla až s čipsetem Z77 Express.

Malá, přesto vybavená

Asus P8Z77-I Deluxe – miniaturní ITX deska pro Ivy Bridge

Tím je samozřejmě model P8Z77-I Deluxe, jež dnes testujeme. Deska s rozměry 17×17 cm totiž nabízí vše, co mnohé desky klasických rozměrů. Samozřejmě rozměr je limitující, zejména do počtu PCI-E slotů. Vše ostatní si ale zase tolik kompromisů nevyžádalo. Deska nabízí dostatek SATA/USB portů. I jeden plný x16 PCI-E konektor se vešel, stejně jako dva sloty pro klasické DDR3 paměti. Naprostou lahůdkou je pak napájení desky. Asus totiž zde nechtěl kaskádu osekat a nabídnout "polovičaté" řešení, ale naopak. Mohutný digitální obvod napájení si nezadá s nejvyššími modely pro hráče. To znamená samozřejmě jediné, taktování bude stejné jako na drahých ATX deskách. Což náš test nakonec potvrdil. Jistě potěší i mPCI-E konektor s osazeným Bluetooth/WiFi modulem a geniální službou WiFi Go!. Ani zadní panel není ochuzen, nabídne HDMI, DisplayPort i DVI konektor. eSATA a USB 3.0 jsou samozřejmostí.

Využití této desky je nasnadě. Kromě luxusně vybaveného základu pro HTPC lze tuto desku s klidem použít i do plnohodnotného herního "děla" s výkonným CPU i grafikou. Osobně jsem z této desky absolutně nadšený, a hned jsem si ji objednal. I když ji vlastně k ničemu nepotřebuji, líbí se mi a postavím si na ní malý a přenosný počítač s výkonem velkého desktopu. Takový Core i7-2600K na 5 GHz a 16 GB paměti bude tomuto "mrňouskovi" slušet. Objednal jsem skříňku Cubitek a s kompletním, vodou chlazeným mini-strojem se setkáme v nějaké další recenzi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning