Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge

Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge

Z. Obermaier

Z. Obermaier

26. 4. 2012 02:00 12

Seznam kapitol

1. Herní ROG v kompaktním provedení 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Slajdy 5. Specifikace desky a software 6. Bližší pohled na desku 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 13. Hodnocení

Procesory Ivy Bridge jsou venku, je čas se podívat na řadu nových základních desek. Proud recenzí Z77 Express jsme začali levnou deskou MSI a dnes se podíváme na lahůdku od Asus. Jde o hráčskou desku kompaktních mATX rozměrů. Za solidní cenu nabízí výbavu high-endu, včetně přetaktování a extrémů s dusíkem.

Reklama
Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz

Před pár dny byly oficiálně uvedené procesory Ivy Bridge, neboli Core i7-3000 do patice LGA 1155. Přečetl jsem řadu testů, a téměř všichni soudní recenzenti byli víceméně zklamaní. Ne z výkonu ani spotřeby v klidu nebo zátěži, ale z přetaktování a teploty čipů. Zkrátka a dobře, pokud máte nějaký dobrý Sandy Bridge jež jde skvěle taktovat, není pro vás upgrade na Ivy Bridge zajímavý.

Pokud ale stavíte nový počítač, a nehodláte nijak zásadně taktovat se zvyšováním napětí, bude pro vás Ivy Bridge (až klesnou startovní ceny) v podstatě nejlepší volbou. Tedy v případě, že neseženete Sandy Bridge za dobrou cenu. Nové technologie a featury se zkrátka vyplatí, a to zejména společně s novou deskou osazenou čipsetem Z77 Express. Ten nabízí nativní USB 3.0 porty, dostatek SATA 6G portů, technologie Rapid Start a RST. Někoho může zaujmout i kontroverzní Virtu MVP a třeba i podpora rychlejších pamětí DDR3.

V tuto chvíli zkrátka starší desky ztrácejí glanc a soupeřit mohou jedině cenou, z hlediska budoucích upgradů ale bude vhodnější koupě modernější desky. Pokud totiž Intel uvede nějakou zásadní novou revizi procesorů, řešící problémy, může se stát, že BIOSy vyjdou pouze pro Z77 Express desky. Zažili jsme to mnohokrát, stejná patice ale podpora nových čipů chyběla. Chyba ale není většinou na straně Intelu ale výrobců desek. S novou revizí mohou přijít další požadavky na napájení, jež starší desky nemusí splňovat. Také výrobci rádi prodávají nové desky než by dlouho držely kompatibilitu u těch starých. Však to znáte sami, byli jsme svědky mnoha politických rozhodnutí, kdy výrobce mohl přidat podporu do starších BIOSů starších modelů, ale neudělal to. Výjimkou potvrzující pravidlo, bývá společnost Asus. Ta jako jedna z mála updatuje podporu čipů i u dost starých desek. Naříkání ale není náplní našeho testu. My se totiž podíváme na žhavou novinku, k níž nám výrobce jistě bude nové BIOSy dodávat promptně.

mATX Luxus pro hráče

Asus Maximus V Gene – luxusní mATX deska pro Ivy Bridge
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnes testovaná deska je pokračovatelem mATX desky "Gene-Z" s čipsetem Z68 Express jíž jsme testovali teprve nedávno. Jde o desku série ROG, teoreticky tedy čistě herní motherboard s jasným směrováním do přenosných počítačů na LAN party. I takhle malou desku ale lze osadit výkonným procesorem a grafikou, rázem se z malého počítače stane herní monstrum. Jelikož Asus má v týmu "Shamina", ten na desku skryl i další featury pro extrémní taktování. Najdeme neoznačený jumper pro LN2 spolu s mnoha skrytými volbami v BIOSu. Tahle deska se tedy nezalekne ani dusíku, napájení a robustní konstrukce je k tomu určená. Také BIOS nabízí vše i pro extrémní hrátky.

Obrázek také ukazuje základní výbavu desky. Kromě zmíněného napájení Digi+, deska disponuje kvalitním zvukovým kodekem, síťovou kartou a speciálními ROG technologiemi ROG Connect. Pro opravdu kompaktní stroj lze osadit i mSATA disk nebo jiné mPCIe zařízení. Tohle je naprosto geniální věc, prvenství ale v tomto směru nesmíme upřít Gigabytu, ten umístil mSATA disk na své desky jako první. Asus toto řešení vylepšili o mPCIe slot s možností osazení WiFi nebo jiných modulů. Dále deska nabízí tlačítka na ovládání, měřící body napětí, podporu MultiGPU a další záležitosti jímž se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama