
ASUS ROG STRIX SCAR 18: Absolutní herní špička, výkonnější mašinu budete těžko hledat! | Kapitola 10
Seznam kapitol
Letošní herní notebooky postavené na Intel Raptor Lake a mobilní GeForce RTX 4090 budou bezesporu nejvýkonnější herní konfigurací laptopů v historii. Do konce roku nevyjde už nic výkonnějšího, náskok proti mobilním procesorům AMD je extrémně vysoký.

Z výsledků měření je jasné, že průměrný nárůst výkonu CPU a GPU je 25 procent, a to je hodně. V minulosti se výkon lišil ob generaci v rámci deseti procent, poslední dva roky ale výkon stoupá mnohem více. Škoda, že zároveň neklesá spotřeba, to u Intelu zatím možné není. AMD v tomto směru nabízí lepší poměr výkonu ke spotřebě, pokud ale hledáte maximální výkon v mobilním balení za každou cenu, Intel je jistota. Podívejme se na hlavní aspekty počítače detailněji:
Výbava, spotřeba, baterie
Výbava počítače ROG Strix Scar 18 je skvělá, což se ale dá v této třídě očekávat. Máme k dispozici dva výstupy na další monitory, několik portů USB a USB-C a nechybí ani Thunderbolt 4. Chybět by někomu mohla čtečka paměťových karet a možná ještě třetí výstup na monitor. Spotřeba odpovídá výkonu a osazeným komponentám; 24jádrové CPU a výkonná grafika si řeknou o svou porci energie, přesto je v zátěži spotřeba na tuto třídu obvyklá. Baterie s kapacitou 90 Wh není už dnes žádná sláva. Počítač má horší výdrž než vloni testovaný model. Při běžné práci můžete počítat s 5 hodinami výdrže, náročná hra se dá hrát maximálně hodinu.
Komponenty
Displej má velice pěkný a jasný obraz, 240Hz panel je ale trochu zbytečný. K běžnému hraní není k ničemu a osazená grafika nemá až na pár výjimek dost výkonu utáhnout hry v těchto fps, pokud notebook nepotřebujete zrovna na nějaká turnajová klání při nízkých detailech. Bohatě by stačil nějaký 144 Hz panel, který s DLSS máte šanci naplno využít.
Výkon procesoru je nejvyšší v mobilní sféře. Navíc to dokázal při stejné spotřebě, takže je značně efektivnější než Alder Lake. Grafická karta také díky vyššímu IPC procesoru a MUX čipu nabídne velmi vysoký výkon, bez problémů dohání desktopovou RTX 3090. V laptopu dlouho nic výkonnějšího nebude.
Rozumná je také kapacita pamětí 32 GB, přičemž oba DDR5 moduly mají svou patici. Nejedná se tak o pájené paměťové čipy na základní desce. Propustnost je vysoká a latence také nejsou nijak špatné. Výrobce osadil 2TB (2× NVMe disk od Samsung v RAID). Kapacita je dobrá, rychlost díky rozhraní PCIe 4.0 vysoká. Zápis je sice slabší, na notebook jde stále o značný nadprůměr. Škoda jen, že jsou obsazené oba sloty, rozšíření už není možné.
Osobní názor
Co se týká výkonu, nemůže počítači nic závažného vytknout. Hlučnost je samozřejmě vyšší, s tím se ale musí počítat. Spotřeba rozhodně není nízká, ovšem zcela obvyklá v této třídě. Celkem mne zaráží velikost displeje, která není na laptop zrovna obvyklá. 18" panel je velký a mobilita tím klesá, i hmotnost 3 kg už je vyšší, než bývá standard. Jde zkrátka o velký a výkonný notebook bez zásadních problémů a kompromisů. Příjemná je zejména cena, jelikož vlajková loď minulé generace byla o desítky tisíc dražší. Asus se dokázal i s tímto monstrem držet pod magickou hranicí 100 000 korun. To je dobrá zpráva, nic výkonnějšího v tuto chvíli na trhu není.
Co se nám líbí a nelíbí?
Udělené ocenění

Skvělý, herní notebook s 18" displejem a nejvyšším herním a procesorovým výkonem na trhu. Navíc je cena proti loňsku pod magickou hranicí sta tisíc.