ASUS ROG STRIX SCAR 18: Absolutní herní špička, výkonnější mašinu budete těžko hledat!
i Zdroj: Pctuning
Mobilní zařízení Recenze ASUS ROG STRIX SCAR 18: Absolutní herní špička, výkonnější mašinu budete těžko hledat!

ASUS ROG STRIX SCAR 18: Absolutní herní špička, výkonnější mašinu budete těžko hledat! | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

22. 2. 2023 10:00 66

Seznam kapitol

1. Opravdu extrémní výkon! 2. Představení, balení a specifikace 3. ASUS ROG Strix SCAR 18 – hardware I. (CPU, GPU) 4. ASUS ROG Strix SCAR 18 – Hardware II. (disky, paměť) 5. Zpracování, konektory a repro
6. Klávesnice, chlazení a teploty 7. Baterie, výdrž a spotřeba 8. Výkon procesoru (Intel Core i9-13980HX) 9. Testy herního výkonu (RTX 4090) 10. Závěr

Letošní herní notebooky postavené na Intel Raptor Lake a mobilní GeForce RTX 4090 budou bezesporu nejvýkonnější herní konfigurací laptopů v historii. Do konce roku nevyjde už nic výkonnějšího, náskok proti mobilním procesorům AMD je extrémně vysoký.

Reklama
ASUS ROG STRIX SCAR 18: Absolutní herní špička, výkonnější mašinu budete těžko hledat!
i Zdroj: Pctuning

Z výsledků měření je jasné, že průměrný nárůst výkonu CPU a GPU je 25 procent, a to je hodně. V minulosti se výkon lišil ob generaci v rámci deseti procent, poslední dva roky ale výkon stoupá mnohem více. Škoda, že zároveň neklesá spotřeba, to u Intelu zatím možné není. AMD v tomto směru nabízí lepší poměr výkonu ke spotřebě, pokud ale hledáte maximální výkon v mobilním balení za každou cenu, Intel je jistota. Podívejme se na hlavní aspekty počítače detailněji:

Výbava, spotřeba, baterie

Výbava počítače ROG Strix Scar 18 je skvělá, což se ale dá v této třídě očekávat. Máme k dispozici dva výstupy na další monitory, několik portů USB a USB-C a nechybí ani Thunderbolt 4. Chybět by někomu mohla čtečka paměťových karet a možná ještě třetí výstup na monitor. Spotřeba odpovídá výkonu a osazeným komponentám; 24jádrové CPU a výkonná grafika si řeknou o svou porci energie, přesto je v zátěži spotřeba na tuto třídu obvyklá. Baterie s kapacitou 90 Wh není už dnes žádná sláva. Počítač má horší výdrž než vloni testovaný model. Při běžné práci můžete počítat s 5 hodinami výdrže, náročná hra se dá hrát maximálně hodinu.

Komponenty

Displej má velice pěkný a jasný obraz, 240Hz panel je ale trochu zbytečný. K běžnému hraní není k ničemu a osazená grafika nemá až na pár výjimek dost výkonu utáhnout hry v těchto fps, pokud notebook nepotřebujete zrovna na nějaká turnajová klání při nízkých detailech. Bohatě by stačil nějaký 144 Hz panel, který s DLSS máte šanci naplno využít. 

Výkon procesoru je nejvyšší v mobilní sféře. Navíc to dokázal při stejné spotřebě, takže je značně efektivnější než Alder Lake. Grafická karta také díky vyššímu IPC procesoru a MUX čipu nabídne velmi vysoký výkon, bez problémů dohání desktopovou RTX 3090. V laptopu dlouho nic výkonnějšího nebude.

Rozumná je také kapacita pamětí 32 GB, přičemž oba DDR5 moduly mají svou patici. Nejedná se tak o pájené paměťové čipy na základní desce. Propustnost je vysoká a latence také nejsou nijak špatné. Výrobce osadil 2TB (2× NVMe disk od Samsung v RAID). Kapacita je dobrá, rychlost díky rozhraní PCIe 4.0 vysoká. Zápis je sice slabší, na notebook jde stále o značný nadprůměr. Škoda jen, že jsou obsazené oba sloty, rozšíření už není možné.

Osobní názor

Co se týká výkonu, nemůže počítači nic závažného vytknout. Hlučnost je samozřejmě vyšší, s tím se ale musí počítat. Spotřeba rozhodně není nízká, ovšem zcela obvyklá v této třídě. Celkem mne zaráží velikost displeje, která není na laptop zrovna obvyklá. 18" panel je velký a mobilita tím klesá, i hmotnost 3 kg už je vyšší, než bývá standard. Jde zkrátka o velký a výkonný notebook bez zásadních problémů a kompromisů. Příjemná je zejména cena, jelikož vlajková loď minulé generace byla o desítky tisíc dražší. Asus se dokázal i s tímto monstrem držet pod magickou hranicí 100 000 korun. To je dobrá zpráva, nic výkonnějšího v tuto chvíli na trhu není.

ASUS ROG STRIX SCAR 18 – extrémně nadupaný herní stroj

Co se nám líbí a nelíbí?

Nejvyšší mobilní procesorový výkon na trhu (+25 procent nad loňský highend)
Bezkonkurenční herní výkon i bez DLSS, nic výkonnějšího letos nekoupíte
MUX čip a manuální přepínání
Kapacita paměti 32 GB v klasických DDR5 modulech
V režimu Silent a performance, celkem přijatelná hlučnost
Dobrá cena v této třídě
240Hz panel stále nenajde využití
Horší výdrž baterie než u loňského modelu

Udělené ocenění

PCTuning gold

Skvělý, herní notebook s 18" displejem a nejvyšším herním a procesorovým výkonem na trhu. Navíc je cena proti loňsku pod magickou hranicí sta tisíc.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning