PCTuning Článek

Cenzura, regulace: staré zbraně proti novému nebezpečí?

Michal Rybka
Michal Rybka
10. 6. 2017 08:00 139 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Cenzura, regulace, propaganda 2. Nepřítel se nepodporuje! 3. Ztrapní se i sami 4. Pokřivený obraz společnosti 5. Sledovat a... nezasahovat 6. K obrazu svému?

V Londýně proběhl další islamistický útok – a přišlo další volání politiků po regulaci internetu – líhně extrémistů, teroristů a vůbec kořenu všeho zla. Lidi si tam píšou co chtějí, čtou si co chtějí, nahrávají a dívají se na co chtějí – a to je podle řady politiků právě jádro problému. Neuvědomují si, jaké lekce nám o cenzuře, propagandě a svobodě slova dalo 20. století.

Reklama
Reklama

Británie bývala zemí, která sloužila jako úspěšný a skvělý příklad svobody, odvahy a modernity. Konstituční monarchie byla v přímém protikladu carskému samoděržaví, osvícená, technologicky inovativní a pokroková. Británie byla vždy svá, do značné míry do sebe zahleděná – a starala se hlavně o své impérium a evropské dění vnímala částečně jako příležitost a částečně jako hrozbu. Angažování Británie do evropských věcí ve 20. století bylo do značné míry příčinou jejího úpadku: Války byly nákladné, z největšího světového kreditora se změnila na dlužníka a kolonie si uvědomily, že ne ony na Británii, ale naopak Británie je na nich závislá. S vítězstvím ve svém největším boji proti nacismu tak Británie paradoxně vyšla jako rozpadající se říše.

Jedním ze stěžejních bodů britské filozofie byla organizovanost a představa, že společnost lze efektivně uregulovat. Za Druhé světové to fungovalo, plakáty „Keep Calm and Carry On“ jsou legendou. Nutno podotknout, že k představě, že nejlepší je věci regulovat, se Británie propracovávala postupně, kupříkladu řízení drah za První světové mělo stále ještě polocivilní charakter a železniční společnosti musely cestujícím vysvětlovat některá omezení, která jim znepříjemňovala život.

Představa o nutnosti regulace pozvolna sílila. S tím, jak Británii izolovaly německé ponorky, byl nutný přídělový systém a další restrikce, které obyvatelstvo snášelo odhodlaně. Poté, co válka skončila a impérium se rozpadlo, ovšem snahy regulovat všechno možné nezmizely. Pohled na to, jak se první moderní demokracie mění na válečnou diktaturu, předvádí například dokudrama z roku 1965 War Games, které předvádí nutnost zavedení omezení v případě ohrožení jadernou válkou. Vláda vás může přesunout, může vám nastěhovat do domu cizí lidi a tak dále – a pokud budete neposlušní, můžete přijít o potravinové dávky, můžete skončit v base a v extrémním případě vás popraví v rámci stanného práva.

War Games – 1965 from John Haines on Vimeo.

Film je zajímavý například tím, že předvádí, že tehdy nebylo nijak neobvyklé, že obyvatelstvo mělo lovecké zbraně a jak praví jedna z postav, „rozhodně bych ji použil v případě, že by se mi někdo pokusil lézt do krytu“. Ale časy se změnily a Británie nastoupila pozoruhodnou cestu řešení každého problému zákazy, které pozvolna přibývají a berou jejím občanům svobody, takže dnes by bylo jen stěží něco podobného možné. V rámci boje s terorismem a extrémismem, ať už domácím, anebo importovaným, se postupně z Británie stala jedna z nejbezbrannějších zemí Evropy. To mělo zajistit domácí harmonii, leč nezajistilo.

Podle mínění politiků, jako je Theresa Mayová, je dalším logickým krokem kontrola internetu. Tato idea vychází z toho, že zatímco původně nás měl internet spojovat a sloužit k výměně myšlenek, nějak se zvrhl a místo toho sjednotil pravicové i levicové radikály a dal jim platformu pro vzájemnou komunikaci a koordinaci. Mimo to představuje platformu pro propagandu a radikalizaci. Jeden z důvodů YouTube adpokalypsy byl nesouhlas zadavatelů reklamy s monetizací videí s extrémistickým obsahem. Myšlenka, že za radikalizací mladých muslimů je YouTube a další nová média, není nijak nová: Vyjádřil ji například developer Luděk Sekyra, který věří na investice do deradikalizace mládeže a na „osvětová videa“.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning