Cenzura, regulace: staré zbraně proti novému nebezpečí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Cenzura, regulace: staré zbraně proti novému nebezpečí?

Cenzura, regulace: staré zbraně proti novému nebezpečí? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

10. 6. 2017 10:00 139

Seznam kapitol

1. Cenzura, regulace, propaganda 2. Nepřítel se nepodporuje! 3. Ztrapní se i sami 4. Pokřivený obraz společnosti 5. Sledovat a... nezasahovat 6. K obrazu svému?

V Londýně proběhl další islamistický útok – a přišlo další volání politiků po regulaci internetu – líhně extrémistů, teroristů a vůbec kořenu všeho zla. Lidi si tam píšou co chtějí, čtou si co chtějí, nahrávají a dívají se na co chtějí – a to je podle řady politiků právě jádro problému. Neuvědomují si, jaké lekce nám o cenzuře, propagandě a svobodě slova dalo 20. století.

Reklama

Snaha cenzurovat internet – anebo ho vůbec dostávat pod kontrolu – je šílená. Předně – nebude to mít žádný účinek. Sledování bez následné akce je zbytečné. Dále: Pošlapáním nepohodlných názorů je nezrušíte, pouze skryjete. Donutíte opravdové fanatiky přejít na další úroveň, jako je kryptografie. Čím víc tlačíte na lidi, tím vyšší motivace ke kryptografii, čím více kryptografie, tím nižší je vaše kapacita ji hromadně lámat a sledovat.

Nakonec je to o tom, že pokud do lidí budete bušit jediný správný názor, budou vám tento názor papouškovat a už se od nich nedozvíte nic. Když budete jenom sledovat, ale nebudete konat, budete mít horu dat, která je zcela k ničemu. Vždyť o tom je klasická lekce z historie tajných služeb: Protivníka musíte infiltrovat, vniknout do jeho struktur, odříznout mu financování a aktivně ho řešit. Cenzura internetu, tak jak ji žádají moderní politici, neřeší žádný z problémů tajných služeb, jenom jim bere kapacitu jednoduše protivníka sledovat. Model tajných operací, které vede NSA, je z hlediska boje proti terorismu daleko efektivnější než pokus dostat se na úroveň socialismu, kde o obsahu nástěnek bude rozhodovat výhradně prověřený kádr.

To je neúčinné, s tím v minulosti každý pohořel. Je daleko efektivnější vytěžovat horu dat, která už existují a o této činnosti nemluvit, než připravovat veřejné, drahé a náročné restriktivní masové akce, které budou stejně k ničemu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama