Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?
Článek Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?

Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 4. 2019 03:00 45

Seznam kapitol

1. Bavit se na cizí účet 2. Snadno a rychle 3. Občas se to vážně nehodí 4. Nešikanujte naši Smetana! 5. Disaster girl 2019

Někdy stačí být ve správný čas na správném místě a udělat tam něco hloupého – a základ pro meme je na světě. V současné chvíli je meme queen České republiky Emma Smetana aka Disaster Girl 2019. Jak se jí to stalo – a mělo by jí to vůbec vadit?

Reklama
Reklama

Jednu věc si řekněme předem: Relativní anonymita internetu dává lidem možnost vyjádřit se tak, jak doopravdy chtějí. A ukazuje se, že hodně z nich je zlých, nepřejících, zapšklých a protivných. Je to normální, lidé jsou různí a mnozí si navzájem nesednou ať už postoji, typologicky, hodnotami a jinak. Velmi hrubě odhaduji, že každý, kdo se projeví veřejně, se setká s přibližně deseti procenty negativních reakcí, ať říká, co říká. Je to přirozená věc.

Nepřející a posměšné reakce ve stylu „XY je debil“ jsou normální a běžné. Kdo vleze do dojo, ten dostane do držky! Pokud se nechcete exponovat kritice, zavřete se doma.

Mnohem horší jsou lidé, kteří vyhrožují, čímž vyjadřují osobní antipatii, leč zrovna u nás nejde o jedince ani tak nebezpečné, jako spíš zapšklé. Pro novináře jsou v našich končinách nebezpeční lidé, kterým se naváží do obchodů, čili politici a mafie. Když se jim mícháte do podnikání, kde tečou velké peníze, může to být velmi nebezpečné.

Náš lid se hodně směje a poměrně málo koná, takže jsme ideálními producenty a konzumenty pro meme – tedy alespoň to věkové strato, které je dokáže správně identifikovat a pochopit. Meme je vlastně moderní verze klasické lidové satiry a vtipů, která se s námi táhne po celé naše dějiny – rozhodně už od Egypta. Hlášky a kresby byly zvláště ve starém Římě tak rozšířené, že je najdeme i v titulcích seriálu Řím (2005). Už v té době měly podobný charakter jako dnešní memes, totiž utahovaly si z politiků a celebrit, často například gladiátorů: Kdo je větší borec, kdo ho má většího a podobně. Vzestup memes byl v Římě pravděpodobně spojen se vzestupem gramotnosti – tak to funguje vždycky – naučíte plebs číst a psát a on si čte a píše to, co ho baví.

Elity nikdy neměly rády, když si prostý lid utahoval z vrchnosti. Nejenže ji to ponižuje, ale ono to je taky nebezpečné. Masové šíření vtipů mezi poddanými nezřídka tvořily takové preludium pro revoluce – ať už se bavíme o Velké francouzské revoluci anebo třeba o té, která v Rusku ukončila carství a vedla k nástupu bolševismu. Etologicky vzato je vtip forma agrese. Mírné agrese, ale přece jenom agrese. Vládnoucí elity z nich ten mírný nádech agrese cítí – a proto je nemají rády.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning