Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?

Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 4. 2019 03:00 45

Seznam kapitol

1. Bavit se na cizí účet 2. Snadno a rychle 3. Občas se to vážně nehodí 4. Nešikanujte naši Smetana! 5. Disaster girl 2019

Někdy stačí být ve správný čas na správném místě a udělat tam něco hloupého – a základ pro meme je na světě. V současné chvíli je meme queen České republiky Emma Smetana aka Disaster Girl 2019. Jak se jí to stalo – a mělo by jí to vůbec vadit?

Reklama

Věc se má tak, že hrát si v této situaci na šikanovaného a pronásledovaného nemá smysl. Lidi si budou dělat srandičky pořád, ostatně i její tetě zůstala „biomasa“. A čím víc se bude tvářit, že ji to trápí, tím horší to bude. Lepší je to vzít pozitivně a na vlně memů se svézt. Ostatně – memy vás zviditelňují, což pochopili například v Greenpeace, kde udělali vlastní memy s Emmou a fotkami zničené přírody. Lidi, kteří sdílí ty normální memy budou sdílet i tyhle a tím se dostane jejich poselství dál.

Memy mají potenciál člověka velmi pozvednout, pokud k nim přistoupí pozitivně. Dokonce můžou být zajímavé i obchodně, pokud je jejich aktér dokáže prodat. Ne nadarmo klasičtí youtubeři vyloženě dělají soutěže o své nejlepší memy – dělá to Pewdiepie, Duklock a další. Jakýmsi judistickým chvatem dokázali přetočit negativní energii v pozitivní – a svou kritiku otočí do určitého dialogu s fanoušky. A pokud se dokážou sami sobě zasmát, je to pro ně dobré, protože rozpor mezi nimi a kritiky mizí. Tohle dělal už dávno Fatty Pillow tím, že nemaskoval svoji obezitu, ale dělal si z ní srandu. My se totiž věcem smějeme a máme celkem rádi lidi, kteří se dokážou sami sobě smát.

Samozřejmě, vzniká problém s tím, jak Emma Smetana sama sebe vidí. Pokud sama sebe vidí jako někoho lepšího, asi se sama sobě zasmát nedokáže. To je prokletí některých osobnostních typů – prostě se samy sobě neumí smát a neumí pracovat s energií pozitivně, neustále se proti něčemu vymezují. Pokud chcete být respektovaná osobnost, tak zřejmě chcete požívat vážnost a ne si ze sebe dělat prču. V machistických kulturách „cti“ je běžné, že pokud si z někoho uděláte srandu, tak zaplatíte vlastní krví. Tam se vtipy nenosí, tam se všechno bere smrtelně vážně.

Nicméně jde o kultury velmi zpátečnické a natvrdlé. Podívejte se na Elona Muska: Posílá rakety do vesmíru, buduje elektrická auta – a stejně je ochoten natočit s Pewdiepiem Meme review. Meme review, ve kterém se zplna hrdla směje utopenému kolouchovi. To je věc, která nepochybně pobouří „lidi cti“, ale nesmírně ho humanizuje v očích té části společnosti, která meme chápe. Ostatně Emma to stále ještě nedopracovala na Pewdiepievův meme review.

Minimálně verze Disaster girl 2000 – Disaster girl 2019 na to ale má potenciál, to je srozumitelné i mimo naši kotlinu!

Dnešním meme číslo 1 na Redditu je Emma Smetana od @TMBKOFFICIAL. Konečně jsou Češi zase velký národ! pic.twitter.com/9oXP7yP8Ie

— Michal Tomeš (@Tomes_Michal) April 16, 2019


U memů záleží, jak se k nim postavíte. Můžete s nimi bojovat, ale to nebude moc fungovat. Nakonec vám nezbude nic jiného než spolu s říšským protektorem prohlásit, že „Češi jsou smějící se bestie“ a vnímat je takhle. Takhle je ale nikdy nepochopíte. Druhá možnost je, že s tím budete pracovat pozitivně a ukážete, že jste člověk, který nejen dokáže něco podělat, ale taky se tomu zasmát, což naopak vzbuzuje sympatie.

Je ale otázka, zda Emma Smetana patří k tomuto typu lidí, zda tuto situaci pochopí tak, že má unikátní možnost přestat vypadat jako mimozemšťan. Vše, co stačí, je to, aby například ohodnotila svoje vlastní memy, jako to dělá Pewdiepie. Anebo aby vytvořila vlastní, třeba v tom duchu, jak to udělal Greenpeace: Právě ti ukazují cestu, jak energii memů, protékajících sociálními sítěmi, změnit v něco pozitivního.

Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?
i Zdroj: PCTuning.cz

Očekávat, že se vám lidi nebudou smát, nebudou vás kritizovat anebo dokonce po nich žádat úctu, respekt a ebo alespoň mlčení – to není žádná cesta. To nefungovalo u císařů, králů ani carů – a u novinářů to už tuplem fungovat nebude.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama