Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?
i Zdroj: PCTuning.cz
Internet Článek Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?

Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 4. 2019 03:00 45

Seznam kapitol

1. Bavit se na cizí účet 2. Snadno a rychle 3. Občas se to vážně nehodí 4. Nešikanujte naši Smetana! 5. Disaster girl 2019

Někdy stačí být ve správný čas na správném místě a udělat tam něco hloupého – a základ pro meme je na světě. V současné chvíli je meme queen České republiky Emma Smetana aka Disaster Girl 2019. Jak se jí to stalo – a mělo by jí to vůbec vadit?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
2
Reklama

Selfíčko před Notre Dame možná mělo vyjadřovat smutek, ale pořád to je selfíčko před místem katastrofy. Emma Smetana není první, kdo si něco takového udělal – a obecně je to považováno přinejmenším za nevkusné či přímo pohrdavé. Selfie od bouraček, požárů a z podobných míst nejsou až tak neobvyklé. Míra nevhodnosti selfies je různá, v některých případech jde o selfies pouze nevhodná, kdy si jejich autor či autorka neuvědomuje, co má v záběru, anebo je autor jednoduše úplně nesoudný. Chybějící kalhoty, vibrátor v pozadí anebo reflexe ze záchodového zrcadla nezřídka mění pokus o ohromující dojem na nechtěný vtip.

Pak tu máme velmi temnou kategorii selfies, která těsně předchází nějaké tragédii – poslední snímky před nehodou, katastrofou či sebevraždou. To je velmi děsivá kategorie, ve které najdeme společná selfíčka lidí těsně před tím, než je zabila bomba v autě anebo než spadli s letadlem.

Zvláštní kategorii tam představují záznamy lidí, kteří úmyslně riskují kvůli selfie, lezou na nebezpečná místa, na budovy a podobně. V Darwinových cenách na Streamu můžeme najít spoustu videí, kde protagonista málem dopadl špatně a přežil jenom o kousek – málem spadl z rogalla, málem ho smetl vlak a podobně. Videa, kde doopravdy někdo zemřel, v pořadu nepoužívají, ale taková taky pochopitelně existují.

Existují lidé, kteří mají bizarní zálibu ve sbírání podobných věcí anebo kteří dokonce cestují po místech katastrof, vražd a podobně. Tomuto jevu se říká dark tourist či grim turist a aby se mu zabránilo, je v Americe běžné, že se domy vrahů strhnou, aby se z nich nestala kultovní místa pro podobné lidi. To se stalo například s domem H. H. Holmese, jednoho z prvních amerických masových vrahů, který si nechal na míru postavit zvláštní hotel zvaný „Castle“, který obsahoval zvukotěsné místnosti na vraždění a tajné chodby, které umožňovaly skryté odvlečení těl. Dům byl zbořen a na jeho místě dnes stojí pošta.

Před patnácti lety se objevil docela zajímavý horor Zjevení (The Gathering, 2003) s Christinou Ricci. Vypráví o skupině lidí, kteří „se přišli podívat na něco velmi zlého“ a vysloužili si za to věčné prokletí, kdy se musí dívat na všechno zlo světa. Zkrátka a dobře – nějak intuitivně víme, že asi není v pořádku chodit se dívat na místa neštěstí, i když to nutkání je jenom těžké překonat: Člověk je tvor zvědavý.

A přesně tohle udělala Emma Smetana. Kdyby prostě natočila reportáž, tak to mohlo vypadat jako normální zpravodajský vstup. Jenomže ona si udělala selfie, čímž tak nějak vykročila z normální neutrální novinařiny a zařadila se mezi tak zvané inappropriate selfies, nevhodné selfies.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama