Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?
Článek Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?

Emma má meme: Proč mainstream memy nechápe?

Michal Rybka

Michal Rybka

19. 4. 2019 03:00 45

Seznam kapitol

1. Bavit se na cizí účet 2. Snadno a rychle 3. Občas se to vážně nehodí 4. Nešikanujte naši Smetana! 5. Disaster girl 2019

Někdy stačí být ve správný čas na správném místě a udělat tam něco hloupého – a základ pro meme je na světě. V současné chvíli je meme queen České republiky Emma Smetana aka Disaster Girl 2019. Jak se jí to stalo – a mělo by jí to vůbec vadit?

Reklama
Reklama

Selfíčko před Notre Dame možná mělo vyjadřovat smutek, ale pořád to je selfíčko před místem katastrofy. Emma Smetana není první, kdo si něco takového udělal – a obecně je to považováno přinejmenším za nevkusné či přímo pohrdavé. Selfie od bouraček, požárů a z podobných míst nejsou až tak neobvyklé. Míra nevhodnosti selfies je různá, v některých případech jde o selfies pouze nevhodná, kdy si jejich autor či autorka neuvědomuje, co má v záběru, anebo je autor jednoduše úplně nesoudný. Chybějící kalhoty, vibrátor v pozadí anebo reflexe ze záchodového zrcadla nezřídka mění pokus o ohromující dojem na nechtěný vtip.

Pak tu máme velmi temnou kategorii selfies, která těsně předchází nějaké tragédii – poslední snímky před nehodou, katastrofou či sebevraždou. To je velmi děsivá kategorie, ve které najdeme společná selfíčka lidí těsně před tím, než je zabila bomba v autě anebo než spadli s letadlem.

Zvláštní kategorii tam představují záznamy lidí, kteří úmyslně riskují kvůli selfie, lezou na nebezpečná místa, na budovy a podobně. V Darwinových cenách na Streamu můžeme najít spoustu videí, kde protagonista málem dopadl špatně a přežil jenom o kousek – málem spadl z rogalla, málem ho smetl vlak a podobně. Videa, kde doopravdy někdo zemřel, v pořadu nepoužívají, ale taková taky pochopitelně existují.

Existují lidé, kteří mají bizarní zálibu ve sbírání podobných věcí anebo kteří dokonce cestují po místech katastrof, vražd a podobně. Tomuto jevu se říká dark tourist či grim turist a aby se mu zabránilo, je v Americe běžné, že se domy vrahů strhnou, aby se z nich nestala kultovní místa pro podobné lidi. To se stalo například s domem H. H. Holmese, jednoho z prvních amerických masových vrahů, který si nechal na míru postavit zvláštní hotel zvaný „Castle“, který obsahoval zvukotěsné místnosti na vraždění a tajné chodby, které umožňovaly skryté odvlečení těl. Dům byl zbořen a na jeho místě dnes stojí pošta.

Před patnácti lety se objevil docela zajímavý horor Zjevení (The Gathering, 2003) s Christinou Ricci. Vypráví o skupině lidí, kteří „se přišli podívat na něco velmi zlého“ a vysloužili si za to věčné prokletí, kdy se musí dívat na všechno zlo světa. Zkrátka a dobře – nějak intuitivně víme, že asi není v pořádku chodit se dívat na místa neštěstí, i když to nutkání je jenom těžké překonat: Člověk je tvor zvědavý.

A přesně tohle udělala Emma Smetana. Kdyby prostě natočila reportáž, tak to mohlo vypadat jako normální zpravodajský vstup. Jenomže ona si udělala selfie, čímž tak nějak vykročila z normální neutrální novinařiny a zařadila se mezi tak zvané inappropriate selfies, nevhodné selfies.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning