Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen

Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen | Kapitola 3

Dominik Liebezeit

Dominik Liebezeit

8. 12. 2015 03:00 49

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Co budeme potřebovat? 3. Žádné kontrolky, notebook je mrtvý 4. Demontáž obecně
5. Stále na stopě 6. Ono to žije! 7. Nebo nežije? 8. Závěr

Stejně jako vše i notebook má svou životnost. Není nic více nepříjemného, než když do noci pracujete na projektu, jehož termín se nachýlil, ale ouha. Notebook se tváří jako by stále spal a na pokusy o probrání reaguje maximálně rozsvícenými kontrolkami. V dnešním článku se podíváme, jak probrat notebook zpět k životu.

Reklama

Kontrolky indikující napájení, caps-lock, práci HDD, cokoli... nesvítí, větrák se netočí a obrazovka zůstává černá? Pak do notebooku pravděpodobně vůbec nejde proud.

Nejprve otestujeme napájecí adaptér. Budeme k tomu potřebovat voltmetr a vysokou opatrnost. Pokud nemáte s voltmetrem zkušenost, přenechte tento úkol někomu zkušenějšímu. Adaptér zapojíme do elektrické sítě a otestujeme jeho koncovku. Černý (záporný) kabel volmetru přiložíme na vnější část koncovky adaptéru, červenou (kladnou) část strčíme do vnitřní části koncovky). Na voltmetru bychom měli vidět hodnotu mezi 16 V a 21 V, záleží na vašem notebooku a adaptéru. Přesnou hodnotu napětí, jaké by měl váš adaptér produkovat, zjistíte na spodní straně adaptéru.

Černý kabel vně, červený dovnitř
i Zdroj: PCTuning.cz
Černý kabel vně, červený dovnitř

  

V našem případě dostáváme kolem 19,5 V, což je u Asus A72D naprosto v pořádku. Adaptér je tedy funkční a notebook se ani tak nechce nastartovat. Zbývá otestovat DC jack. Jack je „zdířka“ kam zapojujete koncovku adaptéru, skrz kterou adaptér dodává energii celé desce, jež je pak následně rozváděna do příslušných railů a napájecího čipu, který zodpovídá za celkové napájení.

Notebook díky němu ví, kdy má nabíjet baterii, kdy napájet ze sítě, a kdy musí jet na baterii, protože v notebooku není zapojen adaptér. Abychom mohli DC jack otestovat, musíme noteook rozebrat. Zde přichází problematická část našeho návodu, neboť každý notebook je v podstatě originál. Výrobci rezignovali na dodržování určitého formátu, který by standartizoval rozvržení komponent, způsob jejich uchycení atp. Někde tedymusíte vyndat mechaniku, abyste mohli odšroubovat horní díly šasi, někde musíte odšroubovat celý spodní díly těla notebooku, abyste se dostali na šroub, který fixuje klávesnici. Zpravidla se dá říct, že výrobci dělají co je v jejich silách, aby se notebook rozebíral co možná nejhůře.

V návodu na rozebrání se pokusím vypíchnout věci, které bývají pro většinu notebooků společné, ale důrazně doporučuji návod, na přesně váš notebook, najít na internetu. Pokud na Youtube zadáte model vašeho notebooku následovaný „dissassembly“ „teardown“ apod., velmi pravděpodobně najdete přesný návod.

Příklad takového návodu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama