Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen

Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen

Dominik Liebezeit

Dominik Liebezeit

8. 12. 2015 03:00 49

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Co budeme potřebovat? 3. Žádné kontrolky, notebook je mrtvý 4. Demontáž obecně
5. Stále na stopě 6. Ono to žije! 7. Nebo nežije? 8. Závěr

Stejně jako vše i notebook má svou životnost. Není nic více nepříjemného, než když do noci pracujete na projektu, jehož termín se nachýlil, ale ouha. Notebook se tváří jako by stále spal a na pokusy o probrání reaguje maximálně rozsvícenými kontrolkami. V dnešním článku se podíváme, jak probrat notebook zpět k životu.

Reklama

Po práci dlouho do noci ráno vstanete, ještě v polospánku zalejete kafe, zapnete notebook, aby ste si po sobě naposledy zkontrolovali výsledek noční práce, ale něco je špatně. Notebook se tváří jako by stále spal. Není to tak dlouho, co jsem měl s černou obrazovkou smrti také tu čest. Není nic lepšího, než když do noci píšete článek, ráno ho chcete odeslat, ale ouha.

V první chvíli jsem potlačoval dost silné nutkání vyzkoušet aerodynamické vlastnosti svého notebooku, v další fázi jsem začal vzpomínat co jsem v poslední době udělal tak příšerného, že si na mě stará Karma zase jednou došlápla. Po nějaké chvíli (vyplněné nadávkami a hysterickým pláčem) mi bylo jasné, že nezbývá nic jiného, než zase jednou sáhnout po šroubovácích a poskytnout svému parťákovi první pomoc.

No jo, pátek třináctého. Co člověk může chtít. Také jsem mohl jít do práce v nových kalhotách, které by mi hned ráno praskly. Tam, kde zrovna nechcete, aby vám kalhoty praskaly.Také jsem si mohl koupit nový značkový krokoměr, který by mi spadl do záchoda. Také jsem mohl nastoupit do špatného autobusu a probudit se 40 km od mého bydliště. Mě se ale jenom rozbil notebook. Dopadl jsem dobře. A tohle jsem si nevymyslel, skutečně se to stalo, tento pátek třináctého, mé kamarádce. Tímto ji i její krokoměr zdravím.

Notebook, více než jakákoli jiná spotřební elektronika, používáním podléhá opotřebení. Na vině je především obrovské tepelné namáhání, jemuž je notebook opakovaně vystavován. Zamyslíme-li se nad tím, není to nic divného. Zkuste vedle sebe postavit počítač a notebook o srovnatelném výkonu. Na první pohled bude jasné, v čem je největší rozdíl. Zatímco počítač je od prvopočátku koncipován  pro zajištění optimálního chlazení, notebook vinou svých kompaktních rozměrů musel rezignovat na takové vychytávky, jako jsou cirkulace vzduchu a přiměřeně výkonný chladič. Každý notebook, bez ohledu na cenu, značku, model, barvu..je tedy časovanou bombou, která tiká od té doby co si ho koupíte a dříve či později vybuchne.

Kromě komponent, které jsou náchylné na poškození teplem, jako jsou všechny možné BGA (z anglického Ball Grid Array) čipy a jiné komponenty, které se postupem času jednoduše opotřebují. Těmito komponentami mám na mysli 3V lithiovou baterii, která napájí CMOS paměť, DC jack, který přenáší proud z adaptéru do základní desky, a který se opakovaným zapojováním uvolní, větráček, který se občas porouchá aj. Ať už se v notebooku porouchá téměř cokoli, jediné co z notebooku dostanete, bude černá obrazovka a maximálně svítící či blikající led kontrolky.

Jak na opravu notebooku: strašák jménem Black Screen
i Zdroj: PCTuning.cz

  

Životnost notebooku se dá výrazně prodloužit pravidelnou údržbou. Většina velkých prodejců už dnes standartně nabízí v rámci záruky bezplatné vyčištění notebooku každý měsíc. V případě přenosněho počítače platí totéž jako u herních konzolí. Prach a stará termální pasta dokáže napachát fatální škody.

V následujícím článku se podíváme na to, jak zjistit, kde je v notebooku chyba, a pokud možno v domácích podmínkách notebook zase opravit. Je poměrně velká pravděpodobnost, že se vaše GPU (v případě starších modelů notebooků klidně i South Bridge) odebral do věčných lovišť. Je ale také klidně možné, že se jedná pouze o nějakou „prkotinu“, jako je špatný adaptér, vybitá lithiová baterie aj.

Pokud máte notebook v záruce, nebo nevěříte svým manuálním schopnostem, v žádném případě notebook nerozebírejte a raději ho svěřte autorizovanému servisu. Pokud ale nechcete do opravy investovat, chcete se naučit něco nového, nebo ještě dnes potřebujete mít notebook funkční, pak vítejte na palubě!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama