Jak na spouštění programů pro Windows pod linuxem | Kapitola 6
Seznam kapitol
Samostatné wine se dá snadno nainstalovat a vytvoří i oddělený pracovní prostor pro své programy. Jenomže občas je potřeba nainstalované aplikace pro Windows také odstraňovat. A ne vždy to jde snadno. Dnes se podíváme, jak na spouštění programů pro Windows v samostatných prostorech oddělených od ostatních aplikací.
Lutris se sám označuje jako program pro archivaci her z různých platforem. Vše je zde soustředěno na hry, ovšem dá se využít i pro instalaci ostatních Windows programů přes Wine. Proto je zařazený do tohoto přehledu. I když jej lze takto používat spíše doplňkově. Většina distribucí má Lutris v repozitářích. Návod na instalaci najdete na stránkách projektu.
Základní okno programu je jednoduché a čisté. Nainstalované hry se ukazují v náhledech. Problémem jsou jiné programy, které již tak dobře nevypadají.
Programy se instalují do samostatných Prefixů. Podíváme se, jak je možno nainstalovat hry. Vlevo nahoře je ikona plus, stiskneme ji. Dostaneme tyto možnosti instalace:
- Search the Lutris website for instalers – zde je možno nalézt instalační scripty pro podporované programy. Jde prakticky pouze o hry. Podporuje i instalaci prostřednictvím služeb jiných distributorů.
- Scan a folder for games – prohledá složku na již nainstalované hry. Podle reakcí na síti není tato možnost plně spolehlivá. U mě na nativní Linux hru též nefungovala.
- Install a Windows game for media – klasická instalace. Volba i pro instalování jiných programů než her.
- Install from a local install script – používá instalační skripty yaml. Můžeme mít vytvořeny vlastní, nebo stažené z jiných zdrojů.
- Add locally installed game – import již nainstalované hry.
A takto vypadá pokus o instalaci a rozběhnutí původní Mafie. Výsledek bohužel nebyl dobrý. I přes použití scriptu od Lutrisu. Ne všechny scripty budou aktualizované pro poslední runnery. Ale to se u tvorby od uživatelů může předpokládat. Je nutno s tím počítat. Mafie 1 byla dříve spustitelná na starších verzích Wine.
Co si můžeme na programu nastavit? Nastavení se skrývá v klasickém Gnome menu pod položkou Preferences. Mezi hlavní položky pro nastavení zde patří možnost instalace dalších běhových prostředí pro provoz emulovaných her z dalších platforem a systémů. Stejně tak je možno nastavit dostupnost digitálních knihoven od distributorů her.
Z hlediska nastavení samotného spuštění programu máme spíše možnost voleb jednotlivých běhových prostředí a jejich doplňků. Jde zde především o doplňkové technologie pro simulaci DirectX přes Vulkan. Více o těchto technologiích v popisu Programu Bottles výše. Zde pouze screenshoty.
Nastavení může být globální, nebo pro jednotlivé nainstalované programy samostatně. Samostatné nastavení se skrývá pod pravým tlačítkem myši.
Jak Lutris zhodnotit? Jde především program zaměřený na hry. Zde je k dispozici mnoho skriptů, které můžeme vyzkoušet ke zprovoznění oblíbených her. Na webu je též uživatelská databáze znalostí pro instalaci a zprovoznění jednotlivých titulů. Instalace dalších programů je zde pouze jako doplňkové využití.