PCTuning Článek

Kam se ubírá evropský CeBIT?

Ondřej Košťál
Ondřej Košťál
6. 7. 2015 11:00 7 Sdílej:

Seznam kapitol

1. CeBIT upadal, nyní se mění 2. Synology – hlavní sponzor 3. Antec, Archos, ASRock 4. Asus, DeepCool, ECS 5. Gigabyte, Google, Chieftec
6. Inno3D, LG, Lian Li 7. Samsung, Shuttle, Silverstone 8. Čína 9. Virtuální realita, droni a ostatní (kravinky)

Letošní výstavu CeBIT 2015 jsem si nechal v hlavě rozležet trochu déle. Kdysi největší expo v Evropě se od roku 2007 pomalu propadá až na polovinu návštěvnosti. CeBIT pomalu mění své zaměření, především kvůli stále se rozrůstajícímu veletrhu IFA, který se koná na podzim. Co nabízí CeBIT veřejnosti a co se děje za zavřenými dvěřmi, kam běžné návštěvníky nepouští?

Reklama
Reklama

Droni

Stejně jako minulý rok nemohl chybět trend dronů (a selfie tyček). Ti zde byli v hojném zastoupení, někdy vlastní konstrukce z tyčí z uhlíkových vláken, které mi nápadně připomínají projekt mého kamaráda, který na něm se svou partou dlouho dělal.

K vidění byly ale i hračky s kamerami ve tvaru dronů, nebo dron ve tvaru autíčka i s kolečky. Moc nechápu význam autíčka se čtyřmi vrtulemi, ale budiž.

Droni jsou však jen taková vsuvka, protože jich tu je požehnaně. Je to prostě in.

Virtuální headsety

Těch zde také bylo mnoho. Některé pro mobilní telefony, tedy jen příslušenství, kam jste strčili svůj přístroj, jindy celé headsety po vzoru Oculus Rift. Jeden nenápadný čínský stánek měl oboje a nakonec se z toho vyklubal výrobce a prodejce papírových brýlí virtuální reality pro Google, Cardboard. Jedny papírové jsem dostal také a konečně jsem si mohl užít mobilní virtuální realitu na mém Nexusu 5.

Dalším čínským výrobcem byl El Vision Technologies, kteří zde měli virtuální brýle a na nich Call of Duty Modern Warfare 2. K tomu jste ještě do ruky dostali virtuální zbraň s joystickem pro pohyb a bylo vám špatně. Takhle to nepůjde.

Více Evropská byla firma Durovis, která vystavovala univerzální plastové headsety pro mobilní zařízení a to včetně tabletů. Výhodou jsou štelovatelné čočky uvnitř.

Malý model se dal používat, ale tabletový se 7palcovým Nexusem 7 první generace ne. Byl už šíleně těžký a navíc rozlišení tohoto tabletu je jen 1280 × 800 pixelů (tedy 640 × 800 na jedno oko).

Fuse

Čínskou firmu Fuse se vyjmul z předchozí kapitoly kvůli jejím zajímavým projektorům. Pominu-li Pentathlon, což je vypadá na koleni sbastlený počítač v projektoru i s integrovanou virtuální tabulí, 5Mpx dokumentovým snímačem a reproduktory. Rozlišení projektoru je však jen 1024 × 768 pixelů, svítivost má 2600 lumenů a kontrast 3000:1. Moc pěkně vypadá kus desky v přední části, kde jsou zvukové výstupy, Ethernet a dvojice COM portů.

Výrobce měl všechny možné velikosti a typy. Od velkých po mikro. Po pravdě, nevěděl jsem, co fiti dřív a navíc na mě majitelé stánku koukali trochu blbě. Ty menší měli až 4500mAh baterii, 200 lumenů a rozlišení 1280 × 800 pixelů. Mikroprojektory pak 50 lumenů a rozlišení 640 × 480 nebo 854 × 480 pixelů.


Dokonce zde měli i dětský projektor se zabudovanou baterií a otočnou hlavou. Děti se tedy mohou dívat na zdi, nebo na stropě. Specifikace však neoslní. Rozlišení 640 × 480 nebo 320 × 240 pixelů a svítivost 30 nebo 10 lumenů. Dalším projektorem se zabudovaným počítačem je 3D HD Mini projektor s Android OS a WiFi. Ten má na vrchu dotykové ovládání vzadu dokonce VGA a HDMI výstup, dvě USB a slot pro micro-SD kartu. Opět ale vše skončí na projektoru. Ten má sice rozlišení 1280 × 800 pixelů, ale svítivost 200 lumenů. Co bych chtěl od Mini projektoru, že?

E-Go

Chytré dnes je cokoliv. Někdo navíc rád lítá, jiný jezdí. E-Go nabízí skateboard na dálkové ovládání. Nabijete, stoupnete si na něj a ovladačem řídíte rychlost.

Kamarád a kolega si to vyzkoušel a prý je to docela sranda.

Barobot

V oddělení start-upů a vývoje byl k vidění elektronický koktejlový (bohužel nealkoholických) robot. Na displeji nebo na tabletu si zvolíte svůj drink a on vám jej namíchá. Zatím je to jen vývojový prototyp, ale má jednu nesmírnou výhodu – nemusíte nic přelívat, jen vezmete lahev, otočíte a našroubujete.


Jednotlivé drinky si můžete poskládat podle sebe, včetně množství, nebo si nějaké najít v databázi.

Robochop

Robochop byla expozice instalovaná v hale týkající se soutěží CODE_n. Jedná se o průmyslového robota, který řeže z kostek různé tvary. Ale za tím vším je toho mnohem víc.


Robochop má totiž tvořit váš vlastní nábytek. Přes webové prostředí byste si nahráli 3D objekt, robot někde v továrně by ho sám vyrobil, zaměstnanci zabalili a poslali vám.

AMD Ruby

Letos jsem vám žádné hostesky nefotil. Až na jednu výjimku. Tou jsou dvě Ruby od AMD, které se zde pohybovaly.

A to je vážení konec. Vzhledem k tomu, po jak dlouhé době jsem článek dokončil, jsem se jej snažil koncipovat jako souhrn zajímavostí a neuděla t ho úplně nudný. V září se chci podívat na výstavu IFA a na ní se připravím lépe. A do Hannoveru třeba zase za rok.

Cestu a ubytování redaktora hradila společnost Synology.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning